Rozvášněný Biden označil Putina za „šíleného hajzla“. Hulvátství, ohradil se Kreml

Americký prezident Joe Biden ve středu označil ruskou hlavu státu Vladimira Putina za „šíleného hajzla“. Výraz, který použil, by se ovšem dal přeložit také jako zku***syn. O Bidenově výroku, který padl v San Francisku při setkání s podporovateli jeho kampaně, informovala agentura Reuters. Urážlivá slova jsou ostudou USA, šéf Bílého domu předvádí chování ve stylu „hollywoodského kovboje“ kvůli domácím politickým zájmům, reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Jedenaosmdesátiletý Biden mluvil o hrozbách pro lidstvo a zdůraznil, že za nebezpečí považuje především klimatické změny. „To je poslední existenční hrozba. Je to klima. Máme tu šíleného hajzla, jako je ten chlápek Putin a další, a vždy se musíme obávat jaderného konfliktu, ale existenční hrozbou pro lidstvo je klima,“ prohlásil Biden.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Biden lepší než Reagan, Trump nejhorší. Historici vystavili vysvědčení prezidentům USA

Pro označení Putina užil zkratku SOB, která v angličtině znamená „son of a b**ch“, a do češtiny se dá přeložit právě jako hajzl nebo doslovně zku***syn.

„Takové hulvátské výroky z úst hlavy Spojených států jsou sotva schopny jakkoli ublížit hlavě jiného státu, natož prezidentu Putinovi. Je to však obrovská ostuda pro samotnou zemi,“ řekl podle ruské agentury TASS Peskov v rozhovoru s novinářem Pavlem Zarubinem s odkazem na USA.

Americký prezident svými slovy o nebezpečí jaderného konfliktu narážel na vyjádření Putina i dalších ruských činitelů, kteří od počátku války na Ukrajině o možném použití jaderných zbraní opakovaně hovořili. Rusko loni navíc pozastavilo svoji účast na dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů, a nechalo rozmístit jaderné zbraně v sousedním Bělorusku.

Biden častoval Putina tvrdými výrazy už v minulosti. Například v roce 2021 v jednom z interview přitakal na otázku, zda svůj ruský protějšek považuje za „zabijáka“. Později ho označil za válečného zločince nebo „krvežíznivého diktátora“ a „hrdlořeza“, který vede nemorální válku proti Ukrajincům. Moskva se vůči takovým výrokům ohradila.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy se zhoršily mimo jiné kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině. Agentura Reuters upozorňuje, že je vyostřila také nedávná smrt opozičního předáka Alexeje Navalného v ruském vězení nebo americké tvrzení, že Rusko plánuje umístit ve vesmíru protisatelitní jadernou zbraň. Někteří ruští a američtí diplomaté tvrdí, že nepamatují dobu, kdy by vztahy mezi dvěma největšími jadernými mocnostmi byly horší, včetně kubánské krize v roce 1962, píše Reuters.

Biden výrazem „son of a b**ch“ označil i další, v lednu 2022 například reportéra televizní stanice Fox News.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump představil zlaté tenisky, dříve prodával steaky i vodku. Bidenův tým se mu vysmál

Tagy: