reklama

Jsem vinen, přiznal řidič, který ve Fordu Mustang smetl ze silnice auto generála Jakubů

Soud v Trutnově začal řešit případ tragické nehody z loňského září u Špindlerova Mlýna, při které podle obžaloby řidič vozu Ford Mustang ve vysoké rychlosti smetl v protisměru jedoucí auto, které řídil brigádní generál Milan Jakubů. Ten na místě zahynul, vážně zraněná byla i jeho manželka na místě spolujezdce. Podle soudního znalce jel řidič sportovního vozu stylem brzda – plyn, protože brzdový kotouč mustangu byl tak rozpálený, že do asfaltu silnice po nehodě vytavil díru.

reklama

Nehoda se stala loni 21. září v 12:40 mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem. Vojtěch Chaura se vracel z předváděcí akce firmy Ford v ukázkovém voze. Snažil se dojet mustang před sebou, ten začal předjíždět na 200 metrů dlouhé rovince a Chaura jej chtěl následovat. Nestačil se ale zařadit a rychlost ho vynesla do druhého pruhu, kde v pravotočivé zatáčce odmrštil protijedoucí Škodu Rapid. Posádka mustangu včetně dvanáctiletého chlapce vyvázla pouze s lehkým poraněním.

Chaura stanul před soudem po téměř roce od nehody. Hned na začátku popsal své pocity a přiznal vinu jak v soudní síni, tak před ní novinářům. „Chci se omluvit pozůstalým, že jsem jim ublížil svým jednáním. Lituji toho, jsem připraven nést trest. Mrzí mě, že jsem zapříčinil tuto tragédii, byla má chyba začít předjíždět. Nadobro jsem se vzdal řízení, odevzdal jsem řidičák, prodal auto a půl milionu, které jsem za něj dostal, jsem poslal rodině zemřelého. Bohužel nevím, co bych mohl udělat víc, jak odčinit, co jsem spáchal,“ uvedl při výpovědi Chaura.

Hrubě porušil zákony o bezpečnosti

Znalec z oboru dopravy Jaroslav Slavík odhadl rychlost rapidu na 75 kilometrů v hodině. Jeho řidič nebyl schopen na situaci zareagovat, protože vše se odehrálo v jedné vteřině. Podle Čevelové jel Chaura riskantním způsobem rychlostí nejméně 140 kilometrů v hodině. „Při nájezdu do zatáčky zvyšoval rychlost na nejméně 158 kilometrů v hodině ve snaze dojet jiný Ford Mustang,“ uvedla s tím, že následným brzděním před srážkou snížil rychlost na 121 kilometrů v hodině. „Nechoval se ohleduplně a ukázněně. Hrubě porušil zákony o bezpečnosti,“ řekla

Chaura u soudu vypověděl, že jel svižně, ale ne až tak rychle, jak uvádí obžaloba. Během jízdy údajně bojoval s automatickou převodovkou silného auta, se kterou jel prý poprvé. Z vlastní nehody si údajně moc nepamatuje. „Pamatuji si dokončené předjíždění, pak jen záblesky. Vědomí jsem nabyl až po příjezdu záchranné služby,“ řekl Chaura, který se v minulosti účastnil amatérských automobilových závodů.

Obžaloba klade Chaurovi za vinu usmrcení a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti s trestem až šest let. Rodina zemřelého generála ale trvá na tom, že šlo o obecné ohrožení, kdy nehodu mohl způsobit na jakémkoli jiném místě a ohrozil nebezpečnou jízdou více lidí. „Byla to agresivní zběsilá jízda,“ řekl zmocněnec poškozených Martin Pelikán. Pokud by se případ překvalifikoval, hrozilo by řidiči až patnáct let.

Pozůstalí požadují 2,3 milionu korun

Bratr zemřelého Luboš Jakubů u soudu jako svědek uvedl, že celou rodinu událost těžce zasáhla. „Nemůžeme se z toho vzpamatovat, stále tím trpíme,“ řekl s tím, že manželka Jakubů zatím podstoupila několik operací a další ji čeká. Chaura se podle něj dopustil neomluvitelného činu.

„Chtěl jsem se setkat i s paní Jakubů, ke shledání ale nedošlo. Rodina si mě nepřála vidět. Snažil jsem se jim sdělit, že neutíkám, nijak se neschovávám, že mám za vše plnou odpovědnost. Doufal jsem, že se rodině uleví, když jim nastavím tvář,“ dodal Chaura před soudem.

Pozůstalí a další poškození po Chaurovi požadují zaplacení 2,3 milionu korun. Ten u soudu k náhradě škody řekl, že udělá, co bude v jeho silách. Někteří svědci u soudu uvedli, že riskantně údajně jel i řidič mustangu, který jel do Špindlerova Mlýna těsně před Chaurou. Tento řidič u soudu vypovídal a sdělil, že jel podle předpisů.

Rozsudek zatím vynesen nebyl. Kvůli výslechu dalších svědků a dalšímu dokazování soudkyně jednání odročila na 8. října.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Bábek: Velká část důchodců je v nouzi. Stát by se o ně měl postarat, ne přidávat plošně

Velká část důchodců je dnes v nouzi a stát by se měl o ně umět postarat. Důchody bych ale plošně nepřidával. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl Radomil Bábek z uskupení Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Podle odborného garanta hnutí Přísaha Pavla Řežábka je aktuální systém schopný zajistit, aby lidé s nejnižšími příjmy měli důchod, který bude odpovídat minimálnímu životnímu standardu

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama