Jsme obětí vlastní politické puberty, zklamali jsme. Rakušan se v plamenném projevu omluvil

Jsme obětí vlastní politické puberty, můžeme si za to sami. Ministr vnitra a šéf STAN se na mimořádném sněmu hnutí omluvil za kauzy, které v poslední době mělo. V sobotu v Hradci Králové si Starostové a nezávislí zvolí kompletně nové vedení. Rakušan v čele ale nejspíš zůstane, protože nemá protikandidáta.

„Můj proslov nebude veselý, to všichni očekáváme. Krátce poté, co naše hnutí zažilo největší úspěchy ve své existenci, nachází se ve velmi těžké době. Musíme s tím něco dělat, je to náš obrovský závazek vůči všem lidem, kteří nám dali důvěru a které jsme možná zklamali. Nemůžeme se vymlouvat a nic si namlouvat, udělali jsme si to sami,“ zahájil v sobotu sněm Rakušan.

Zároveň vyzval své spolustraníky, ať ze sebe nedělají oběť a nesvalují vinu na někoho jiného. „Nebuďme ublížení, nedělejme ze sebe oběť, není to poctivé a je to především nepravdivé. Jestli jsme obětí, tak možná naší nezkušenosti, možná jsme obětí vlastní politické puberty,“ zdůraznil.

„Přiznejme si, jsme rekordmany v tom, kolik problémů jsme zvládli nasekat v tak krátkém čase,“ připomněl kauzy, které hnutí v uplynulém roce mělo. Zároveň se za ně omluvil. Také slíbil, že spolustraníkům v sobotu nabídne řešení.

Hnutí si bude na sněmu volit komplet celé nové vedení. Tým by se měl celý proměnit, současný ministr vnitra ale v čele STAN nejspíš zůstane. Zatím totiž nemá protikandidáta.

Ze školáka se stal politický puberťák

Chybu v sobotu přiznal i první místopředseda STAN Jan Farský. „Někdo naši službu může označit za amatérskou, ale amatéři nejsme,“ podotkl. Farský v lednu odjel na stáž do USA, a zároveň chtěl zůstat poslancem. Po velké kritice ze Sněmovny nakonec odešel. Na mimořádný sněm hnutí v červenci přiletěl, bude se ucházet o funkci řadového místopředsedy.

Na sněmu vystoupila i současná jediná místopředsedkyně hnutí Věra Kovářová. „Byla jsem na všech sněmech STAN, kdo z vás to má? Žádný z těchto sněmů se neodehrával v tak napjaté atmosféře jako tento. Nikdy jsme nemuseli odvolávat celé vedení a volit nové,“ uznala.

Podle ní se „ze školáka stal politický puberťák“, který se v tom musí naučit chodit. „Musíme se naučit chovat skutečně dospěle. Jsem přesvědčená, že na to máme a že to všichni ustojíme,“ zdůraznila.

Tagy:

Hlavní zprávy

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí
Ekonomika

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.

Další rána pro řidiče v Česku. I když ceny benzinu klesají, v říjnu dojde ke zdražení
Daně

Další rána pro řidiče v Česku. I když ceny benzinu klesají, v říjnu dojde ke zdražení

Ačkoliv motoristé mohou sledovat v posledních týdnech klesající ceny paliv, tak od října přijde zdražování. Důvodem není další zdražování na světových burzách, ale konec opatření vlády Petra Fialy (ODS) v podobě nižší spotřební daně na benzin. Konec tohoto nástroje se může prakticky okamžitě projevit v cenách paliv. V současné době je cena benzinu na průměrných 37,56 koruny za litr. Se začátkem října se ale může prodražit až o korunu.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:06

Zprávy o mobilizaci vyvolaly v Rusku úzkost a strach, uvedlo centrum Levada

04:38

Ministři EU patrně schválí krizový energetický plán, proberou omezení cen plynu

04:18

Kreml ohlásí anexi ukrajinských území, Putin přednese projev

00:14

Polský ministr: Jestli Rusko použije jaderné zbraně na Ukrajině, NATO může udeřit letadly i raketami

Živě
ON-LINE: Mobilizace vyvolala u Rusů úzkost a strach. Putin přednese projev o anexi

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. V pátek pak promluví před oběma komorami ruského parlamentu při ceremonii, která má znamenat anexi okupovaných ukrajinských území. Mezitím od vyhlášení částečné mobilizace v Rusku se prudce zvýšila pozornost obyvatel země k událostem týkajícím se Ukrajiny a výrazně vzrostly jejich obavy z dalšího vývoje. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS.

Zamíří Erdogan na summit EU do Prahy? Vztah s Bruselem má sílit, říká velvyslanec Ankary

Už 6. října se v Praze uskuteční dvoudenní summit Evropské unie, kterého se zúčastní i vyslanci zemí mimo unijní sedmadvacítku. Pozvánku dostalo po peripetiích také Turecko. Velvyslanec Ankary v Praze Egemen Bagis pro CNN Prima NEWS sdělil, že jeho země by ráda po letech patových vyjednávaní začala výrazněji posilovat vztah s Evropskou unií. Mluvil také o přístupu k migraci.

Záporožská a Chersonská oblast jsou nezávislá území, tvrdí Putin a podepsal dekrety

Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Domácí zpravodajství

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.