Jsou to malí pejsci, říká chovatelka potkanů, která s nimi cvičí agility na posteli

„Pozor na prsty! Máme ostré zuby,“ stojí na cedulce přilepené k velké kleci, kde se mezi prolézačkami prohání po žebřících potkaní samičky. Dvě z nich nám po chvíli předvedou, co to znamená, když se řekne potkaní agility.

Markéta Kučerová si založila chovatelskou stanici potkanů teprve letos, už má za sebou ale první úspěchy v podobě zdravých potkaních mláďat, která se dostala do těch nejlepších domovů. „Nejprve jsem se přihlásila do Českého klubu potkanů, abych mohla chovat oficiálně. Jsou tam pravidla, která musí každý chovatel dodržovat – například věk pro krytí nebo počet vrhů,“ vysvětluje Markéta, která neopomíná ani důležitost výběru obou partnerů tak, aby se k sobě geneticky hodili. „Samice je březí zhruba 21 dní, rodí okolo desítky miminek a ta jsou po pěti týdnech připravená jít do nového domova,“ doplňuje chovatelka.

Pokud se chcete stát hrdým majitelem potkanů coby domácích mazlíčků, počítejte s dotazníkem, ve kterém se vás Markéta zeptá na zásadní věci. „Kde bude potkan bydlet a s kým – potkan se nechová sám, protože je sociální a musí mít kamaráda svého druhu. Ptám se na krmivo a další základní věci, abych zjistila, jestli je ten člověk vhodný,“ popisuje Markéta Kučerová, která má doma celou řadu pohárů a ocenění za úspěchy na výstavách. Loučení s mláďaty je sice těžké, ale kompenzují to zpětné vazby od nadšených majitelů.

Ruka je kámoš

Markéta je jedním z mála lidí, kteří se u nás v Česku věnují potkanímu agility. „Člověk si musí najít čas se tomu věnovat. Není to tak, že si vytáhnu jednou za měsíc překážky a potkan to bude umět,“ osvětluje. A jak takový výcvik vypadá? „Nejdřív toho potkana učím, aby si zvykl na ruku – je to důležité, jinak vás nebude následovat. Učím ho to už od miminka, že ruka je kámoš. Neučím ho způsobem, že ho vedu pamlskem, protože vidí jen jídlo a jde za vámi, což je špatně. On by měl vědět, že jde za vámi, protože chce a chce si to užít,“ popisuje a názorně předvádí Markéta s bílou samičkou.

On tu ruku sám následuje, protože to má spojené s příjemným zážitkem se mnou. Když vidí překážku a pomalu si ji očuchá, tak já mu ukážu, ať za mnou jde a až potom dostane odměnu.

Celý proces spočívá v tom, že se potkan musí seznámit postupně s každou překážkou zvlášť a až poté je možné překážky kombinovat nebo z nich sestavit celou dráhu. Ale ještě než s něčím takovým začnete, přesvědčte se, že má váš mazlíček o takovou aktivitu vůbec zájem. „Každý potkan k tomu vhodný není. Samičky bývají aktivnější, takže se na agility hodí víc, ale určitě to není tak, že se samečkem nic neuděláte. Akorát že samečci bývají spíš mazlivější, jsou to větší pohodáři a lenoši, takže holky jsou na to vhodnější. Ale vždycky záleží na povaze,“ doplňuje Markéta.

Pro Markétu jsou potkani těmi nejlepšími mazlíčky. „Je to přátelské zvířátko, které si na vás rychle zvykne, je hodně inteligentní, dokáže se naučit různé triky včetně agility. Takový malý pejsek. Určitě je to jeden z nejinteligentnějších hlodavců. Takže pokud se s vámi potkan nebaví nebo pokud se vás bojí, tak s ním nic neuděláte,“ upozorňuje na závěr chovatelka a trenérka Markéta Kučerová.

SOUTĚŽTE S NÁMI A VÝROBCEM KRMIV NATIVIA

PŘIDEJ FOTKU DO KOMENTÁŘE A VYHRAJ! Pozor, pozor! Společně se společností Nativia - české krmivo pro psy a kočky, jsme...

Posted by Prima Mazlíček on Sunday, September 20, 2020

Tagy: