reklama

Králičí hop: S králíkem přes vodní příkop i metr vysoké překážky

Vepředu běží králík v postroji, za ním kluše trenér s vodítkem v ruce. Přitom vydává mlaskavé zvuky, na které chlupatý skokan reaguje a zdolává jednu překážku za druhou. Právě jsme viděli ukázku sportu, který vznikl v 70. letech ve Švédsku a do Česka si našel cestu teprve před patnácti lety.

reklama

„Králičí hop se dělí na čtyři disciplíny – rovinnou dráhu, kde jsou překážky rozmístěné za sebou, parkour, který je obdobou koňského parkouru, skok vysoký a skok daleký,“ vyjmenovává předsedkyně Klubu Králičího Hopu Barbora Kohoutová. Samotný klub vznikl v roce 2011 a od roku 2012 se pořádají napříč Českem oficiální závody.

SOUTĚŽTE S NÁMI A VÝROBCEM KRMIV NATIVIA

PŘIDEJ FOTKU DO KOMENTÁŘE A VYHRAJ! Pozor, pozor! Společně se společností Nativia - české krmivo pro psy a kočky, jsme...

Posted by Prima Mazlíček on Sunday, September 20, 2020

Podle Kohoutové se skákání přes překážky může naučit každý králík. Jen v případě těch vyšších jsou už potřebné určité vlohy, které se udržují a rostou spolu se šlechtěním plemena s názvem sportovní králík. „V Česku je několik chovných stanic. Pro to, aby byl králík sportovní, musí mít jeho rodiče určité předpoklady a musí předvést výkony na závodech,“ vysvětluje Barbora Kohoutová.

/ fotografií

Jedním z chovatelů sportovních králíků je i David Rozkošný, který s nimi zároveň králičí hop trénuje. „Když si pořídíme králíčka, odběr je kolem osmi týdnů. Pak ho začneme zvykat na postrojek, začneme s ním chodit třeba na vodítku po zahradě a samotný králičí hop začneme učit od třetího měsíce. To všechno děláme proto, abychom toho králíčka nezatížili hned jako miminko,“ vysvětluje mladý chovatel.

Každý králík je jiný – každý se učí jinak a každému může jít lépe jiná disciplína. „Trénink začíná ve třech měsících, ale nesmí se nic uspěchat, protože pohybový aparát se stále vyvíjí do osmého až devátého měsíce. Takže když začínáme, máme jednu laťku a postupně zvyšujeme, abychom byli v pěti měsících na nějakých 25 centimetrech, což jsou asi čtyři laťky. Postupně, jak jde čas, tak zvyšujeme překážky,“ názorně ukazuje David Rozkošný s jedním ze svých svěřenců a dodává, že zhruba od desátého měsíce se králík může učit skok vysoký a daleký.

Sportovec i skvělý přítel

Pořídit si králíka vypadá jako velmi jednoduchá věc. Pokud však budete chtít sportovce, budete muset odpovědět na celou řadu otázek. „Budu chtít vědět, kde bude králík bydlet, jestli se bude člověk s králíkem králičímu hopu věnovat a na jaké úrovni. Zkrátka jak bude žít, čím se bude například stravovat a podobně,“ vyjmenovává chovatelka a trenérka králíků Michaela Kratochvílová. Ta má v současnosti doma okolo padesátky chlupáčů.

/ fotografií

Michaela začala s králičím hopem už před sedmi lety díky své sestře, která si pořídila aktivního králíka a tak pro něj hledali vhodné vyžití. Postupem času se Kratochvílová začala zajímat i o chov, speciálně o plemeno sportovního králíka. „Zaměřujeme se na výkonnost a odolnost vůči stresu, aby se na závodech ‚nerozsypali‘ a mohli pracovat i v rušném prostředí,“ vysvětluje mladá chovatelka.

A jak si takový králík, který patří mezi stresová zvířata, zvyká na ruch panující na závodech? „Od malička je dobré brát králíka do různých rušných prostředí a tam ho trénovat. Pokud trénujete jen doma na zahradě, je možné, že jinde bude stávkovat,“ doporučuje Michaela Kratochvílová, pro kterou králíci nejsou jen sportovci, ale i skvělí přátelé. „Když jich máte víc, tak je super sledovat, jak je každý jiný, jak jinak reaguje na různé situace a jinak projevuje lásku,“ dodává.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny sice umožňuje očkovaným cestovat do některých zemí nebo využívat jinak omezené služeb, přesto by ji lidé neměli z medicínského hlediska příliš přeceňovat. Lékaři zdůrazňují, že je člověk plně chráněn teprve až 14 dnů po podání druhé dávky. Apelují proto na ministerstvo zdravotnictví, aby se čekání mezi vpichy znovu zkrátilo na 21 dnů. 42 dnů prý mělo smysl pouze při nedostatku vakcín.

Velký den milovníků levné módy. Primark v Česku otvírá svou první prodejnu
Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?
Velký návrat pilota, který málem uhořel, do F1 se nekoná. Rozlučku zhatila opatření
reklama
reklama
Summit Bidena a Putina: Strnulé úsměvy, pompézní konvoj a pořádné faux pas

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Válek: Místo dupání po lidech měla vláda vysvětlovat, proč se očkovat. Totálně selhala
Někdo si nepřál, aby stížnosti na Feriho doputovaly až k vedení fakulty, uvedl děkan
Další články
reklama
reklama