reklama

Králičí hop: S králíkem přes vodní příkop i metr vysoké překážky

Vepředu běží králík v postroji, za ním kluše trenér s vodítkem v ruce. Přitom vydává mlaskavé zvuky, na které chlupatý skokan reaguje a zdolává jednu překážku za druhou. Právě jsme viděli ukázku sportu, který vznikl v 70. letech ve Švédsku a do Česka si našel cestu teprve před patnácti lety.

reklama

„Králičí hop se dělí na čtyři disciplíny – rovinnou dráhu, kde jsou překážky rozmístěné za sebou, parkour, který je obdobou koňského parkouru, skok vysoký a skok daleký,“ vyjmenovává předsedkyně Klubu Králičího Hopu Barbora Kohoutová. Samotný klub vznikl v roce 2011 a od roku 2012 se pořádají napříč Českem oficiální závody.

SOUTĚŽTE S NÁMI A VÝROBCEM KRMIV NATIVIA

Podle Kohoutové se skákání přes překážky může naučit každý králík. Jen v případě těch vyšších jsou už potřebné určité vlohy, které se udržují a rostou spolu se šlechtěním plemena s názvem sportovní králík. „V Česku je několik chovných stanic. Pro to, aby byl králík sportovní, musí mít jeho rodiče určité předpoklady a musí předvést výkony na závodech,“ vysvětluje Barbora Kohoutová.

/ fotografií

Jedním z chovatelů sportovních králíků je i David Rozkošný, který s nimi zároveň králičí hop trénuje. „Když si pořídíme králíčka, odběr je kolem osmi týdnů. Pak ho začneme zvykat na postrojek, začneme s ním chodit třeba na vodítku po zahradě a samotný králičí hop začneme učit od třetího měsíce. To všechno děláme proto, abychom toho králíčka nezatížili hned jako miminko,“ vysvětluje mladý chovatel.

Každý králík je jiný – každý se učí jinak a každému může jít lépe jiná disciplína. „Trénink začíná ve třech měsících, ale nesmí se nic uspěchat, protože pohybový aparát se stále vyvíjí do osmého až devátého měsíce. Takže když začínáme, máme jednu laťku a postupně zvyšujeme, abychom byli v pěti měsících na nějakých 25 centimetrech, což jsou asi čtyři laťky. Postupně, jak jde čas, tak zvyšujeme překážky,“ názorně ukazuje David Rozkošný s jedním ze svých svěřenců a dodává, že zhruba od desátého měsíce se králík může učit skok vysoký a daleký.

Sportovec i skvělý přítel

Pořídit si králíka vypadá jako velmi jednoduchá věc. Pokud však budete chtít sportovce, budete muset odpovědět na celou řadu otázek. „Budu chtít vědět, kde bude králík bydlet, jestli se bude člověk s králíkem králičímu hopu věnovat a na jaké úrovni. Zkrátka jak bude žít, čím se bude například stravovat a podobně,“ vyjmenovává chovatelka a trenérka králíků Michaela Kratochvílová. Ta má v současnosti doma okolo padesátky chlupáčů.

/ fotografií

Michaela začala s králičím hopem už před sedmi lety díky své sestře, která si pořídila aktivního králíka a tak pro něj hledali vhodné vyžití. Postupem času se Kratochvílová začala zajímat i o chov, speciálně o plemeno sportovního králíka. „Zaměřujeme se na výkonnost a odolnost vůči stresu, aby se na závodech ‚nerozsypali‘ a mohli pracovat i v rušném prostředí,“ vysvětluje mladá chovatelka.

A jak si takový králík, který patří mezi stresová zvířata, zvyká na ruch panující na závodech? „Od malička je dobré brát králíka do různých rušných prostředí a tam ho trénovat. Pokud trénujete jen doma na zahradě, je možné, že jinde bude stávkovat,“ doporučuje Michaela Kratochvílová, pro kterou králíci nejsou jen sportovci, ale i skvělí přátelé. „Když jich máte víc, tak je super sledovat, jak je každý jiný, jak jinak reaguje na různé situace a jinak projevuje lásku,“ dodává.

K tématu

Další hlavní zprávy

Fotbal

Že můžeme za korupční kauzu všichni? Nesmírně nás to uráží, zní z fotbalových Teplic

Že můžeme za korupční kauzu všichni? Nesmírně nás to uráží, zní z fotbalových Teplic

„My všichni, co ve fotbale působíme, jsme dopustili tuto situaci,“ řekl předseda FAČR Martin Malík v pondělí ke korupční kauze, která uvrhla do vazby teď už bývalého místopředsedu svazu Romana Berbra a ukončila působení Jozefa Chovance v čele komise rozhodčích. Tento výrok šéfa českého fotbalu pořádně namíchl bosse Teplic Pavla Šedlbauera, který vyzývá k rezignaci členy výkonného výboru asociace. Severočeský klub totiž na nekalé praktiky poukazoval delší dobu.

reklama
Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“
Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Prahu 6 zdobí moderní Marie Terezie za 3,6 milionu. Můžete s ní i virtuálně otáčet
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Další články
reklama
reklama