reklama

Jste dobytek, obul se starosta Uhříněvsi na Twitteru do ministra dopravy Havlíčka

Karel Havlíček za twitterový příspěvek sklidil vlnu kritiky
Foto: Profimedia.cz

Uhříněves ve čtvrtek vydala územní rozhodnutí o dostavění části Pražského okruhu. „Uhříněves zlomena,“ oslavoval na Twitteru ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO), čímž naznačil politický tlak na nezávislé rozhodování městské části. Za příspěvek sklidil vlnu kritiky. Mezi reakcemi nechybělo vyjádření starosty Uhříněvsi Vojtěcha Zelenky nebo Miroslava Kalouska (TOP 09).

reklama

„Uhříněves zlomena. Panoptikum, kdy klíčový Pražský okruh 14 měsíců nelogicky blokoval úředník z Uhříněvsi, je u konce. Po tlaku Ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic jsme konečně získali územní rozhodnutí,“ napsal Karel Havlíček na svůj twitterový účet poté, co Stavební úřad MČ 22 Praha-Uhříněves potvrdil nepravomocné územní rozhodnutí na klíčovou stavbu Pražského okruhu. Stavět by se mělo začít v roce 2022.

S pracemi se původně mělo začít už v roce 2021, bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) však vloni v prosinci oznámil, že se tak nestane kvůli chybě nezkušeného úředníka z Uhříněvsi. Stavební úřad v Uhříněvsi byl ministerstvem pro místní rozvoj pověřen vydáním územního rozhodnutí v roce 2018, i když tuto problematiku v jiných případech řeší samotné ministerstvo dopravy.

Na toto vyjádření reagovalo mnoho uživatelů hned z mnoha důvodů. Havlíček totiž v první větě nepřímo přiznává, že ministerstvo dopravy vyvíjelo na Prahu 22 politický tlak, který je při nezávislém správním rozhodování nežádoucí.

Dalším předmětem kritiky byla arogance ministra dopravy, s jakou příspěvek napsal. Jeden z uživatelů upozornil, že například primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) na územní rozhodnutí reagoval diametrálně odlišně.

„Máme územní rozhodnutí k Pražskému okruhu. 1165 připomínek vypořádáno. Další milník Pražského okruhu konečně zdolán, můžeme pokračovat dál,“ napsal na Twitter Hřib o dvě hodiny dříve než Havlíček.

Na příspěvek reagoval také starosta Prahy 22 (Uhříněvsi) Vojtěch Zelenka a rozhodně si u toho nebral servítky. „Pane ministře, jste dobytek a píši vám to jako starosta Uhříněvsi. Proč ministerstvo pro místní rozvoj pověřilo vydáním územního rozhodnutí náš stavební úřad, když tato řízení k dálnicím jinak řeší vaše ministerstvo? Myslíte, že u nás o to někdo stál? Nikoho jste se v roce 2018 neptali a rovnou to na nás hodili,“ komentoval Zelenka.

Odpovědi se Havlíček dočkal také od Miroslava Kalouska, který je roztržkami v twitterovém prostředí už proslulý. „Pane ministře, územní rozhodnutí neměl dělat malý stavební úřad, ale specializované pracoviště. To je vládní nekoncepční zmatek. Veřejně přiznáváte politický tlak na nezávislé správní rozhodování. Kdybyste mlčel, mohl jste vypadat chytře,“ konstatoval Kalousek.

Vlna kritiky pod příspěvkem stále přibývá. Uživatelé výrok „Uhříněves zlomena“ často přirovnávají k nástrojům nacistického či komunistického režimu. Terčem posměchu v diskusi je často také nedávný výrok premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že Karel Havlíček skoro nespí.

/ fotografií

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Ve středu v Česku vstupují v platnost další opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Nově platí povinnost nosit roušky i venku či v autech, byť za určitých podmínek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly však tato opatření nebudou stačit k tomu, aby se zabránilo přesažení kapacit nemocnic, které je podle něj nevyhnutelné. Ve hře tak jsou i další opatření, o kterých bude vláda jednat již ve středu ráno.

Roman Prymula

Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit

Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit

  • Aktualizováno

Opatření, která vláda zavedla, zatím nefungují, vláda proto nejspíš přitvrdí. V Poslanecké sněmovně to prohlásil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Stále se podle něj stýká moc lidí, což vláda ví skrze data od mobilních operátorů. Vrcholu zdravotnických kapacit dosáhne Česko mezi 3. až 11. listopadem a už se mu není možné vyhnout, varoval Prymula.

reklama
Lékaři ukázali pacienty bojující o život. COVID-19 není chřipka, vzkazují demonstrantům
Winter Classic denně. Hokejisté jezdí kvůli opatřením za venkovním tréninkem i 100 km
Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
reklama
reklama
Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Školství

Domácí zpravodajství

Bude vláda, nebude vláda? Zmatky pokračují, o jednání už nevědí ani sami ministři
Prahu 6 zdobí moderní Marie Terezie za 3,6 milionu. Můžete s ní i virtuálně otáčet
Další články
reklama
reklama