Jste hovado, vzkázal Mynář Novotnému. Reagoval na jeho slova o smrti Babiše a Zemana

Starosta Řeporyjí a člen ODS Pavel Novotný si nebral servítky

Hradní kancléř Vratislav Mynář nešetřil vulgarismy, když přišla řeč na vyjádření řeporyjského starosty Pavla Novotného (ODS). Ten v úterý v rozhovoru pro web Info.cz řekl, že v zájmu ČR je smrt premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana. „Je to pro mě lidské hovado,“ uvedl stručně Mynář na Novotného adresu.

„Pro mě je od samého politického začátku pan Novotný šašek a nepatří do politiky, ale do bulváru. Ohledně tohoto výroku snad stojí za to říct jen že je to pro mě lidské hovado, nic víc,“ zněla celá Mynářova reakce pro CNN Prima NEWS. Premiér Andrej Babiš byl ve své reakci o něco shovívavější. „Ne, já to nechci vůbec komentovat,“ podotkl s úsměvem.

„Kašpaři drzí, bezohlední, nevycválaní“

Starosta Řeporyjí je známý svým kontroverzním politickým vystupováním. V minulosti ve svém proslovu například hovořil o „popravě“ poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM) kvůli jeho návštěvě Doněcké lidové republiky v květnu 2019. Novotný tehdy řekl: „Ondráček by měl za vydávání se za delegaci ČR na Donbase viset jako vlastizrádce“. Obvodní soud pro Prahu 5 rozhodl, že starosta Prahy-Řeporyj tím nespáchal trestný čin podněcování vraždy poslance Zdeňka Ondráčka. Rozhodnutí však zatím není pravomocné.

Nedávno zase vzbudil vlnu reakcí svým dopisem Číně, ve kterém tamnímu ministrovi zahraničí Wangu I vzkázal, že očekává okamžitou omluvu za slova, že předseda Senátu Miloš Vystrčil „zaplatí vysokou cenu za jeho cestu na Tchaj-wan“.

„Vážení, to bylo naposledy, co jste si takto otevřeli hubu na Českou republiku! Vaše vyjádření je daleko za hranou diplomaticky přijatelného. Já vám dám, že pana předsedu Senátu ČR ‚přimějete zaplatit vysokou daň‘, vy kašpaři drzí, bezohlední, nevycválaní!“ napsal 31. srpna Novotný ve výzvě. Jeho výrok pak citovala mnohá tchajwanská média.

To už je přes čáru, zní z ODS

Jeho poslední kousek ale šokoval i samotné členy ODS. Předseda občanských demokratů Petr Fiala řekl, že výrok o smrti prvního a čtvrtého nejvyššího ústavního činitele ČR „byl překročením hranice“.

„S takovými výroky nelze souhlasit a každý, kdo sleduje naši politiku, ví, že s podobnými výhrůžkami nemáme nic společného. Je to překročení určité hranice, považuji to za nepřijatelné a budeme se tím zabývat,“ reagoval Fiala pro CNN Prima NEWS.

Podobný postoj vůči poslednímu kontroverznímu prohlášení Novotného zaujali třeba i lídr poslanců ODS Zbyněk Stanjura či šéf pražské ODS Tomáš Portlík. Podle nich bylo vyjádření „přes čáru“, s řeporyjským starostou se proto chce Portlík také osobně potkat a „natvrdo si s ním promluvit“.

Na debatu o tom, zda by měl být Novotný vyloučen ze strany, je ale podle zástupců ODS ještě brzy.

Tagy: