reklama

Jurečka: Vláda vznikne do Vánoc, pokud bude jejím sestavením pověřen Fiala

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by nová vláda mohla být do Vánoc. V Partii na CNN Prima NEWS však podotkl, že podmínkou je, aby prezident Miloš Zeman pověřil sestavením vlády šéfa ODS Petra Fialu a celou situaci neprotahoval. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) totiž ovládla letošní sněmovní volby.

reklama

„Co nejdříve musí být nová vláda. Když bude vůle od pana prezidenta, jsme schopni se dohodnout a zvládneme celý proces za měsíc a půl. Realistický termín je do Vánoc,“ řekl v Partii na CNN Prima NEWS šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.

Koalice Spolu vyhrála letošní volby do Poslanecké sněmovny před hnutím ANO, které ale bude mít díky novému volebnímu systému o jeden mandát více. Spolu se však ještě v sobotu večer dohodla s koalicí Pirátů a Starostů, že obě koalice chtějí sestavit většinovou vládu. Dohromady mají 108 z 200 mandátů.

Stejně jako Jurečka mluvil i zástupce hnutí STAN Petr Gazdík. „Chceme, aby co nejdříve byla jmenována nová vláda. A aby to nebylo v řádu měsíců,“ podotkl.

Hlavní roli teď hraje prezident Miloš Zeman, který si může vybrat, komu dá první dva pokusy na sestavení nové vlády. Dříve několikrát prohlásil, že pověří lídra nejsilnější strany bez ohledu na koalice. Partají s největším počtem hlasů se stalo hnutí ANO se současným premiérem Andrejem Babišem.

Šéfa Sněmovny chtějí ANO i Spolu

„Volilo nás 1,5 milionu lidí a myslím, že respekt a demokratické jednání je, že spolu jednají všechny strany. Doufám, že jako demokratické strany se sejdete se všemi, my se taky sešli. I v Německu se strany scházejí. Máme 72 mandátů. Jsme výrazně nejsilnější a máme morální oprávnění, abychom si řekli o křeslo předsedy Sněmovny,“ podotkl současný šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO.

Oponenti ale namítají, že předsedu Sněmovny musí schválit většina poslanců, což se prý hnutí ANO nepovede. „Je logické, že Spolu postaví kandidáta na předsedu Sněmovny. Předseda musí získat většinu a nedovedu si představit, že to bude kandidát hnutí ANO,“ zdůraznil Jurečka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama