reklama

Babiš šéfem Sněmovny? To musel někdo spadnout z jahody, směje se Jurečka

Za nesmysl označil předseda KDU-ČSL Marian Jurečka spekulace, že by vítězná koalice Spolu nabídla post předsedy Poslanecké sněmovny současnému premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Koalice by tak podle něj byly „padlé na hlavu“. Podle Jurečky by měl na místo třetího nejvyšího ústavního činitele usednout někdo z koalice Spolu. Bude to však předmětem jednání s koalicí Pirátů a STAN.

reklama

„Babiš šéfem Sněmovny? To musel někdo spadnout z jahody. Nedávalo by to logiku, je to scénář mimo. Nedovedu si to představit, byli bychom padlí na hlavu,“ reagoval Jurečka v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS na spekulace, že by se současný premiér mohl stát předsedou dolní komory Parlamentu.

Spolu bude chtít svého předsedu Sněmovny. Budou o tom však jednat s druhou koalicí. „Je logické, že Spolu postaví kandidáta na předsedu Sněmovny. Pan Okamura to řekl jasně, předseda musí získat většinu a nedovedu si představit, že to bude kandidát hnutí ANO,“ sdělil předseda lidovců.

Podobně hovořil také poslanec STAN Petr Gazdík. „Jsme v odlišné situaci než minule. Předseda sněmovny je klíčový hráč, když prezident nemůže plnit úkony. Nemůžeme dát předsedu opozici, patrně hnutí ANO a SPD, popřeli bychom vůli voličů, protože chtěli změnu. Měl by to být zástupce jedné z koaličních stran,“ uvedl.

S tím však nesouhlasil současný předseda Sněmovny Radek Vondráček, který připomněl situaci v roce 2017. „Doporučuju divákům, co ODS dělala, když chtěla, aby předsedou Sněmovny byl Fiala. Teď je jiná situace. Jestli je váha sil ve Sněmovně stejná, musíme ji vyvažovat a musíme o post usilovat,“ řekl Vondráček.

Podle Jurečky však ANO v roce 2017 nejednalo korektně. „Musím odmítnout, co tady zaznělo. Připravili jste naše tři strany o předsedu výboru a post dali komunistům jako úlitbu. Nemáme ambici někoho válcovat, chceme jednat a dohodnout se,“ vysvětlil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Protest proti změnám svlékáním. Bývalé letušky překvapily turisty v centru Říma

V posledních dnech se v italském letectví odehrály velké změny. Po 75 letech skončily národní aerolinie Alitalia a část této společnosti přešla pod nově vzniklého dopravce ITA Airways. To způsobilo, že řada letušek přišla o zaměstnání. A právě bývalé stevardky vyrazily do centra Říma protestovat tak, že se začaly vysvlékat z uniforem, ve kterých léta brázdily nebe.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama