Jurečka varuje: Pokud nenajdeme řešení energetické krize, rozpadne se Evropská unie

Česká vláda si prý uvědomuje, že situace na energetickém trhu je vážná, ale Česko ji zvládne. Otázkou však prý není, zda budeme mít energie dostatek, ale jak bude drahá. „Věřím, že na evropské úrovni budeme mít řešení,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS místopředseda vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Já si plně uvědomuji jako občan, jako táta, jako člen vlády, že situace je vážná, ale že ji zvládneme. Teď je třeba zkrotit ceny. Věřím, že na evropské úrovni budeme mít i řešení,“ řekl Marian Jurečka. Podle něho ale existují také limity, a těmi jsou možnosti českého státního rozpočtu. Jurečka však ujistil, že nehrozí, aby se ve školách netopilo nebo se zastavily provozy firem. „Tady se straší novinovými titulky,“ dodal vicepremiér vlády.

„Sledujeme volný pád Česka a vláda se na to dívá. Nevím, co už na to máme říct dřív. My musíme řešit cenu, ne to, jestli ji máme. Elektřiny máme přebytky,“ oponoval místopředseda Poslanecké sněmovny ANO Karel Havlíček (ANO). Podle něho je většina elektřiny na příští rok prodána, a tak nyní nepomůže, když vláda přijde se zastropováním cen.

Havlíček: Jdeme na to špatně

„Přijdou opatření, která musí zastavit současnou situaci a ceny zchladit. Pan Havlíček se ale už dva roky díval na to, jak se ceny roztáčí nahoru. Nemám ambici, abychom si předhazovali, kdo co udělal, nebo neudělal, musíme najít řešení, abychom to zvládli,“ opáčil Jurečka. Podle něho je však nutné hledat řešení na unijní úrovni, nikoli jen na úrovni národní. To by podle něj bylo mnohem nákladnější. „Pokud by se řešení nenašlo, což se nemůže stát, to by se i rozpadla Evropská unie,“ dodal.

„My na to jdeme úplně opačně. Evropa se zatím nebyla schopna domluvit,“ odmítl Havlíček Jurečkova slova. Ostatní země prý už dávno nějaká řešení nalezly. „Pan ministr Síkela ještě před týdnem říkal, že zastropování nepřichází v úvahu,“ dodal místopředseda Poslanecké sněmovny.

Ať Fiala Síkelu vymění

Karel Havlíček kritizuje vládu Petra Fialy za přístup k řešení dopadů rostoucích cen energií na domácnosti dlouhodobě. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dokonce navrhoval, aby se premiér rozešel s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou. „Já být na jeho místě, tak tam dnes odpoledne už není,“ řekl Havlíček v pátečním vydání pořadu.

Havlíčkovi vadí, že Síkela nijak nereflektoval doporučení hnutí ANO, aby si vláda připravila scénář pro zastropování cen elektřiny. Nejsilnější opoziční subjekt to prý kabinetu doporučuje už od března. „Síkela se nám jen smál. Vysmíval se nám, dneska nemá nic a ještě před týdnem říkal, že nepřipadá v úvahu, aby se něco zastropovalo, protože by to nebylo vhodné pro úspory,“ dodal Havlíček.

Fiala však rovněž v pátek uvedl, že je třeba k zastropování cen energií směřovat. A že je třeba řešení dosáhnout na úrovni Evropské unie. Vláda kvůli tomu dokonce hodlá urychleně svolat jednání rady ministrů pro energetiku, k čemuž využije českého předsednictví Evropské unii. Dosud podle Fialy nebyla ochota z různých důvodů k celoevropskému zásahu a řešení. „Teď ale vidím změnu v tomto postoji, a proto můžeme k nalezení celoevropského řešení dospět,“ konstatoval.

Ostrý duel Mariana Jurečky s Karlem Havlíčkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy:

Hlavní zprávy

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor
Ukrajina

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor

Poslední dny a týdny války jsou ve znamení úspěchů ukrajinské armády, Rusko naopak dobytá území postupně ztrácí a je nuceno se stahovat blíž a blíž ke svým hranicím. Vnitropoliticky mu navíc dělá spoustu starostí mobilizace a omezené projevy občanské nespokojenosti napříč celým Ruskem. Zachránit ho měla anexe čtyř ukrajinských území, podle komentátora Jefima Fištejna to ale dopadlo typicky rusky: absurdně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:20

K Ukrajině míří ruská „jaderná“ superponorka, varuje Západ. Moskvu upozornil na následky

00:01

Ukrajinci ohlásili nalezení další ruské mučírny

23:22

Podle Šojgua vstoupilo do ruských ozbrojených sil už 200 tisíc mobilizovaných

23:14

Prezident Ukrajiny Zelenskyj pozval Ústavní radu Francie, aby se připojila k jednání o zřízení Zvláštního tribunálu pro zločin agrese proti Ukrajině

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Problém s inflací zdaleka není za námi, obává se Rusnok. Kdy zdražování zpomalí?

Českou republiku nadále trápí vysoká inflace. Tempo růstu cen sice už zpomalilo, podle České národní banky (ČNB) se ale inflace i po většinu příštího roku bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Někdejší guvernér ČNB Jiří Rusnok i v souvislosti s touto prognózou ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že evropský problém se zdražováním ještě zdaleka nebyl zažehnán.

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení

Bývalý premiér Andrej Babiš znovu změnil datum oznámení, zda bude kandidovat na prezidenta, případně koho hnutí ANO do souboje o Pražský hrad vyšle. Dříve šéf hnutí tvrdil, že rozhodnutí padne v září letošního roku. Poté v den vzniku samostatného československého státu 28. října. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní řekl, že to nakonec udělá 26. října. Podle svých slov si uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina deníků nevychází.

Živě
ON-LINE: Od vyhlášení mobilizace vstoupilo do ruské armády na 200 tisíc lidí, řekl Šojgu

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. USA poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci včetně raketometů HIMARS. Sergej Šojgu uvedl, že od částečné mobilizace vstoupilo do armády na 200 tisíc lidí.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Dugin podal trestní oznámení na Černochovou. Ruskému nacionalistovi pomáhá český expolitik

Ruský ultranacionalistický ideolog Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou z ODS. Učinil tak prostřednictvím advokáta a bývalého senátora i poslance za ČSSD Jiřího Vyvadila. Dugin ministryni viní z údajné podpory a propagace terorismu kvůli výrokům o smrti jeho dcery Darji Duginové. Ta zemřela během srpnového atentátu. Černochová v reakci uvedla, že ji trestní oznámení nechává klidnou. Vyvadila označila za vlastizrádce.

K Ukrajině míří ruská „jaderná“ superponorka, varuje Západ. Moskvu upozornil na následky

NATO varovala členské státy, že z ruské základny vyplula nová obří ponorka Belgorod, která je schopná nést jaderné zbraně. Podle deníku The Times se dal v Rusku do pohybu i podobně nebezpečný vlak. Kreml obzvlášť v poslední době hovoří o nasazení jaderných zbraní na Ukrajině poměrně pravidelně. Západ v reakci na to již varoval Moskvu před fatálními důsledky takového kroku.

Domácí zpravodajství

V Hradci Králové vzniká pětikoalice bez ANO. Primátorkou má být Pavlína Springerová

Ve stotisícovém Hradci Králové vzniká koalice pěti subjektů. Primátorkou má být jednička kandidátky Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09 a prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK). Pětikoalici tvoří ODS, koalice HDK a TOP 09, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Rada města bude mít 11 členů, řekli v úterý novinářům po jednání zástupci pětikoalice. Vítězné hnutí ANO tak míří do opozice s SPD. Pětikoalice by měla v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel.

Horáček: Prezidentské volby jsou jako soutěž talentů. Emoce vítězí nad střízlivým posouzením

Jsem rád, že vláda zmínila občanské kandidáty, kteří nemají politické pozadí, hodnotil úterní oznámení koalice Spolu někdejší prezidentský kandidát Michal Horáček. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL totiž oznámily, že do voleb nevyšlou žádného stranického kandidáta. Nepřímo ale podpoří senátora Pavla Fischera, ekonomku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Největší šance má podle Horáčka ten, kdo zapůsobí na veřejnost svou osobností podobně, jako tomu je v talentové soutěži.