Vláda je naprosto bezradná. Ať ji nahradí odborníci, včera bylo pozdě, tvrdí Švihlíková

360° (826)

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) se už delší dobu chová bezradně a neví, co má v krizové situaci dělat. Takto počínání kabinetu hodnotí ekonomka a vysokoškolská pedagožka Ilona Švihlíková. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS pronesla, že současná vláda by měla skončit a být nahrazena odborníky.

„Situace je naprosto bezprecedentně vážná,“ tvrdí Švihlíková s tím, že například ceny na lipské burze s elektřinou jsou „naprosto neudržitelné jak pro domácnosti, tak pro firmy“.

Fialův kabinet poté osočila, že za tři čtvrtě roku, co je u moci, neučinil nic pro zlepšení situace. Sama ohledně energetické krize říká, že je namístě jednoznačně zastropovat ceny. „Já sama o zastropování hovořím tři čtvrtě roku a jsou tady odborníci z oblasti energetiky, kteří o tom hovoří ještě déle,“ dodala Švihlíková.

Podle ní jsou zcela ignorovány zejména firmy, které by se tak mohly dostat od existenčních problémů. „Situace je podstatně vážnější, než je prezentována, a připadá mi tragické, že se o tom bavíme až teď,“ poznamenala ekonomka.

Dle jejích slov je vláda „bezradná celou dobu“. „Tato vláda vůbec neví, co má dělat. V mém optimistickém scénáři by nastoupila jiná, přičemž včera bylo pozdě,“ pokračovala Švihlíková. Ideálně by tak podle ní na místa současných ministrů měli nastoupit odborníci.

Arogantní Síkela a Stanjura ať raději nepočítá

Švihlíková ve vysílání 360° dodala, že nemá příliš valné mínění o některých ministrech. „Já už mám problém komentovat pana (Jozefa) Síkelu. To už není arogance, to je zpupnost,“ řekla na adresu současného ministra průmyslu a obchodu za hnutí STAN. Opozice ho kritizuje kvůli nedostatečným krokům v oblasti energetické krize.

Kritiku si ekonomka neodpustila ani směrem k současnému ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi. „Stanjurovi bych počítání nesvěřila,“ řekla Švihlíková s odkazem na situaci, kdy Stanjura ve vysílání předvolebního pořadu Jak volí vaše peněženka neodpověděl správně na otázku, kolik nul má 500 miliard.

Téma, kterého se lidé nenajedí

Opozice žádá hlasování o nedůvěře vládě. Komentátor webu Info.cz Martin Schmarcz tvrdí, že předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš se nedokáže zachovat jako státník. JInak by sice přistoupil k hlasování o nedůvěře, ale byl by pro vytvoření vlády odborníků, která by zemi dokázala dostat z krize.

Místo toho však podle něj Babiš vytahuje hlavně téma jmenování nového šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace Petra Mlejnka. „Babiš vytahuje téma, kterého se lidé nenajedí,“ uvedl Schmarcz.

Vláda národní jednoty by přitom byla dobrá i podle komentátora webu Novinky.cz Thomase Kulidakise. Současná koalice podle jeho mínění ale zatím drží a hlasování by měla být schopna ustát.

Tagy: