Jurečka vyjmenoval profese, které by mohly do penze dřív. Roky se jen mluvilo, kritizoval

Důchodová reforma bude počítat s dřívějším odchodem do penze u lidí v náročných profesích, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Dodal, že by se také měla zohlednit mezigenerační solidarita a také ocenění za výchovu dětí.

Jurečka v pořadu Partie naznačil, jak by mohla vypadat konkrétní podoba změn v důchodovém systému. „Bude to reforma, kterou tu 30 let nikdo neudělal. Nikdy jsem nepočítal s tím, že bych někam napsal jedno tvrdé číslo jako univerzální hranici pro odchod do důchodu. Chci, aby důchodová reforma odrážela, že někteří lidé nastupují do práce později,“ řekl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vondráček: Jurečkova reakce mě nepřekvapuje. U pětikoalice už jsem zvyklý na všechno

Podle něj by měla důchodová reforma pamatovat i na velmi náročné profese. „Jedná se o extrémně náročná povolání. Například o horníky, slévárenské profese a podobně. Říkám to pouze jako příklad, o jednotlivých povoláních se vedou jednání,“ dodal Jurečka.

Ministr práce jednal o důchodové reformě i s opozičními stranami. „Ze schůzky s kolegy z ANO a SPD jsem měl poměrně dobrý pocit. Shodli jsme se na mezigenerační solidaritě či ocenění výchovy dětí. Myslím, že nás to povede k tomu, že se v tomto volebním období podaří reformu udělat,“ řekl Jurečka.

Jurečka se v debatě ve vysílání CNN Prima NEWS vzácně shodl se stínovým ministrem práce Alešem Juchelkou (ANO), podle kterého by mělo být jasně řečeno, že mladší lidé o penze nepřijdou. „Stát bude klást důraz na to, aby součástí důchodové reformy bylo například ocenění rodičovství. Zásluha za výchovu dětí,“ řekl Juchelka v Partii.

„Důchodovou reformu děláme skutečně pro nás, nebavíme se o reformě pro současné padesátníky a starší. To je třeba neustále říkat. Píšou mi kvanta starobních důchodců, kteří si pletou valorizaci, která se jich týká, a u níž vláda jednala protiústavně, s penzijní reformou samotnou,“ dodal poslanec hnutí ANO.

Tagy:
Marian Jurečka Terezie Tománková KDU-ČSL důchodová reforma ANO 2011 Aleš Juchelka Svoboda a přímá demokracie starobní důchod