Just: Rusko nedosáhlo ani minimálních cílů. Zhroucení fronty ale nehrozí, dodává Baar

Ani po patnácti měsících války se Rusku nepodařilo dosáhnout alespoň minimálních cílů, které si stanovilo. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl rusista a politolog Jiří Just. Podle něj si Rusové uvědomují, že takzvaná speciální vojenská operace neprobíhá podle plánů. Na jejich náladě to však nic nemění. Podobně to vidí také politický geograf Vladimír Baar. Rusové jsou podle něj vůči dění v okolí imunní, a navíc je zatím válka přímo nezasáhla.

„Rusové jsou imunní vůči dění v okolí a jsou pamětliví toho, že nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. Navíc se zatím tak zle nemají. Válka je dosud přímo nezasáhla a zejména ve velkých městech, jako je Moskva nebo Petrohrad, si žijí lidé v pohodě dál. Proto nepředpokládám, že dojde v nejbližších několika měsících v Rusku k nějakému zásadnímu zvratu,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Baar.

Že se válka na Rusech zatím nepodepsala, potvrzuje také Just. „Po 15 měsících současné ruské agrese vůči Ukrajině Rusko nedosáhlo ani těch minimálních cílů, které si stanovilo. Rusové si uvědomují, že speciální vojenská operace, jak ji nazývá ruský prezident Vladimir Putin, neprobíhá podle plánů,“ řekl odborník. Zdůraznil, že na jejich náladě to nic nemění. „Rusové jsou zatím sebejistí,“ doplnil a dodal, že další vlnu mobilizace Kreml zatím nechystá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rusko je lepší, křičeli spolužáci a poplivali ukrajinskou dívku. Případ odsoudil i Rakušan

Baar ve vysílání CNN Prima NEWS promluvil mimo jiné i o ukrajinské protiofenzivě, která podle některých odborníků již začala. „Jestli Ukrajinci postupují a začali mít navrch, se ukáže až v dalších dnech. Uvidíme, jakým způsobem budou reagovat na novou situaci, protože protržení Kachovské přehrady určitě muselo pozměnit plány na protiútok,“ podotkl expert.

I kdyby se ukrajinským vojákům začalo dařit, podle něj nehrozí, že by se celá ruská fronta zhroutila. „To asi určitě ne. Ale může to přispět k demoralizaci vojáků, že se jejich část bude snažit přeběhnout na druhou stranu, byť to dnes už není jednoduché. Obávám se však, že ruská armáda je na protiofenzivu připravená a jen tak lehce se nezhroutí,“ dodal Baar. Celý rozhovor si můžete poslechnout v úvodním videu.

Tagy:
válka Ukrajina Jiří Just Rusko Vladimír Baar ruská invaze na Ukrajinu