reklama

Děti by se mohly vrátit do škol za dva až tři týdny, odhaduje Valachová

Děti by se mohly vrátit do škol, až nárůst nově nakažených klesne na dva až tři tisíce za den, řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v nedělní Partii. Občané se proto ptají, kdy tedy k otevření škol dojde? Je to, co řekl vicepremiér, už závazný plán? Na tyto a další otázky odpovídali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové místopředsedkyně sněmovního výboru pro vědu a vzdělávání Kateřina Valachová (ČSSD) a poslanec a expředseda strany Marek Výborný (KDU-ČSL).

reklama

Podle Valachové je Hamáčkovo prohlášení hlasem zdravého rozumu. „Pokud se nic zásadního nepokazí, tak si myslím, že nejbližší návrat je za dva až tři týdny,“ řekla.

„Já bych velmi prosil ministerstvo školství i celou vládu, aby v tomto smyslu skutečně slova o tom, že je prioritou vzdělávání a otevření škol alespoň v některých segmentech, byla opravdu brána vážně,“ apeloval Výborný.

Nedovedu si představit návrat až v lednu

Valachová v pořadu uvedla, že prioritou je návrat do škol zejména u prvních a druhých tříd. Důležitým krokem podle ní je, aby ministerstvo školství v listopadu zveřejnilo plán pro zbývající školní rok. To se týká i přijímacích a závěrečných zkoušek nebo maturit. „Kroky ministerstva školství v září a říjnu byla pomalejší, než bychom si všichni přáli a než bychom potřebovali,“ sdělila poslankyně.

Výborný si nedovede představit, že by se děti do školy vrátily například až v lednu. „Ten rok nemůžeme vynechat. Příští rok bude nastupovat další poměrně silný ročník. Já doufám, že se v řádu dnů žáci do škol vrátí,“ řekl Výborný.

Valachová dodala, že případné opakování ročníků, v případě značného zhoršení situace, by bylo až poslední variantou.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Další články
reklama
reklama