reklama

Jsou zavřené školy nebezpečnější? Lékaři: Děti mohou trpět psychickými problémy a obezitou

Znovuotevření škol neovlivňuje rychlost šíření koronaviru. Vyplývá to z epidemiologické studie prováděné v USA i dalších částech světa během několika měsíců. Pediatři se navíc domnívají, že udržovat děti doma je pro ně riskantnější kvůli problémům s duševním zdravím a riziku obezity.

reklama

Španělští odborníci při své studii provedené na začátku druhé vlny pandemie koronaviru zjistili, že při opětovném otevření škol nedošlo k nárůstu infekcí u dětí či učitelů. Ani studie z USA neukazuje zvýšené riziko pro pracovníky péče o děti, kteří zůstali v práci.

Někteří lékaři navíc tvrdí, že rizika psychických problémů, hladu, obezity v důsledku nečinnosti a chybějící běžné lékařské péče jsou horší než rizika pobytu ve škole. Podle lékařů je pro děti mnohem větším přínosem být ve škole. Takový přínos dokonce převažuje nad rizikem nákazy koronavirem.

Dětem hrozí větší riziko týrání

„Jako pediatrička skutečně vidím negativní dopady na děti při zavírání škol,“ uvedla doktorka Danielle Dooleyová, ředitelka Dětské národní nemocnice ve Washingtonu, pro nezávislý a neziskový zpravodajský portál NPR a dodala: „Chodit do školy je pro děti opravdu zásadní. Dostávají tam pravidelně jídlo, mají zdravotní péči, vzdělání a fyzickou aktivitu.“ Některým dětem prý podle lékařky hrozí i větší riziko týrání.

Mnoho lidí si klade otázku, zda je znovuotevření škol s přísnými opatřeními proti onemocnění COVID-19 pro studenty, rodiny a pedagogy skutečně tak rizikové. Argumentují, že zavřené školy poškodí akademický pokrok, sociální a emoční vývoj i duševní zdraví studentů a žáků.

Otevření škol nemá vliv na epidemii

Podle Enrica Álvareze z Katalánské technické univerzity ve Španělsku nemá otevření škol žádný vliv na epidemii. „Nejsme si jisti, zda prostředí škol může mít malý a systematický účinek. Je však jasné, že školy ve Španělsku nemají problém s opatřeními, která jsou přijímána. Nejde o závažná rizika, která by měnila průběh epidemie ve Španělsku,“ řekl NPR.

Ve španělských školách zavedli základní bezpečnostní opatření včetně nošení roušky pro děti od šesti let. Ve třídách více větrají, udržují žáky v malých skupinách a dodržují rozestupy ve vzdálenosti 1,5 metru.

Podobné informace zjistila organizace Insights for Education, která poskytuje poradenství vzdělávacím oddělením po celém světě. „Neexistuje jednotný vzor. Není to tak, že zavírání škol vede k poklesu počtu případů, nebo že otevírání škol vede k nárůstu případů,“ uvedla vedoucí organizace Randa Grobová-Zakharyová a doplnila: „Neříkám, že ​​školy nemají nic společného s nakaženými. Data však naznačují, že otevírání škol nevede nevyhnutelně ke zvýšení počtu případů.“ Pokud tedy školy a jiná zařízení dodržují základní postupy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví, neměla by podle odborníků existovat větší rizika přenosu koronaviru.

Zbytečně obětujeme nejmladší

Podobného názoru je i prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který studii sdílel na Twitteru. „Velká epidemiologická studie potvrzuje, že zavření škol není nutné. Školy navíc bývaly docela užitečná instituce a péče o děti drží doma zdravotní sestry, které by byly potřeba jinde,“ podotkl Šmucler.

Dodal, že podle zástupců organizace UNESCO jsou školy ve vyspělých zemích i přes koronavirus otevřené, zavřely jen méně rozvinuté země. „Na jednu dříve docela rozvinutou zemi ale zapomněli, kterou?“ poukázal ironicky na Českou republiku.

U jiného tweetu zase uvedl, že Česko zbytečně obětuje nejmladší. „Děti nejsou nebezpečný odpad, ale naše budoucnost. Víme už hodně o covidu a celé se to šíří jako chřipka, a tu umíme zvládnout. Ne zbabělosti, záškoláctví a zahálce. Učme děti pracovitosti, zodpovědnosti a řádu,“ vyzval Šmucler.

Otevírat školy je rizikové

Ekonom Daniel Münich z CERGE institutu ale v pondělním Interview televize CNN Prima NEWS uvedl, že otevírat školy je extrémně rizikové, dokud nebude dostatek testů a trasovacích kapacit. Ministr vnitra Jan Hamáček v nedělní Partii Terezie Tománkové na Primě řekl, že by školy otevřel, až když bude denní nárůst nově pozitivních kolem 2,5 až 3 tisíc.

Evoluční biolog Jaroslav Flegr podotkl, že o návratu dětí do lavic bude rozhodovat také počasí. Čím dříve bude teplo, tím dříve se budou moci vrátit. Proto návrat žáků a studentů do školy odhaduje na duben.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem
K věci

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy
Sociální sítě

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se opět stala terčem internetových vtípků. Tentokrát lidé na sociálních sítích reagovali na informaci, že prezentace někdejší šéfky resortu na Instagramu a Facebooku stála miliony korun. Fotografové a kameramani si tak měli přijít na štědré odměny, což se stalo inspirací pro tradiční lidovou tvořivost – pozadu nezůstali ani Cimrmani. Vybrali jsme nejpovedenější výtvory.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Odměny pro české medailisty v Pekingu odtajněny. Hokejisté mohou dostat až 16 milionů

Čeští sportovci získají v případě úspěchu na zimních olympijských hrách v Pekingu 2,4 milionu korun za zlato, 1,8 milionu za stříbro a 1,2 milionu za bronz. Navrhla to Národní sportovní agentura (NSA), která může částky definitivně potvrdit až po schválení letošního státního rozpočtu. Odměny by měly být stejné jako na letních olympijských hrách v Tokiu i poslední zimní olympiádě v Pchjončchangu. Hokejové týmy si mohou za případné senzační zlato přijít na 16,02 milionu korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Na Česko se žene silný vítr, může dosáhnout síly orkánu. Budou se tvořit i sněhové jazyky

Silný vítr zůstane v Česku i o víkendu. V pátek večer se sice přechodně utiší, ale od sobotního rána bude opět postupně od západu zesilovat. Nejvíce pak bude foukat v neděli, kdy může dosáhnout v nárazech rychlosti mezi 70 až 110 kilometry v hodině a na horách i 130 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. Na horách na severu země silný vítr doprovodí vydatnější sněžení. V Krkonoších, Jizerských a Orlických horách, Jeseníkách a v jejich podhůří může napadnout pět až deset centimetrů sněhu během necelých 12 hodin, sdělil Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ).

reklama