Kalamita na Karlovarsku, sníh komplikuje dopravu. Zastavil vlaky a lámal stromy

Sníh zkomplikoval dopravu v Karlovarském kraji.

Sněhová kalamita na Karlovarsku

V Karlovarském kraji od nedělního rána sněží, a to i v nižších polohách. Sníh na mnoha místech zůstává na silnicích. Láme také větve a stromy. Kvůli překážkám na kolejích byla na několika místech zastavena doprava i na železnici. Hasiči evidují od půlnoci téměř padesátku zásahů kvůli sněhu.

„Od půlnoci do deseti hodin dopoledne evidujeme pět desítek událostí, z toho 42 v souvislosti se sněžením. Ve všech případech se jedná o odstranění spadlých, prasklých či nahnutých stromů na komunikace vlivem těžkého sněhu. Události jsou plošně po celém kraji,“ popsal situaci mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

ČTĚTE TAKÉ: Úplné zatmění Slunce uchvátilo celý svět. Podívejte se na nejkrásnější fotografie

„V průběhu nedělního dopoledne jsme vyjížděli i ke dvěma dopravním nehodám. U Rovné osobní auto skončilo v příkopě, nehoda byla bez zranění. Mezi Jáchymovem a Božím Darem havarovala dvě osobní auta, jedna osoba se zranila. V aktuálních podmínkách by vůbec neměli nikam jezdit ti, kteří již mají na autech letní pneumatiky,“ doporučil mluvčí hasičů.

Provoz byl zastaven například na trati Cheb – Mariánské Lázně. „Odstraňujeme stromy, které pod tíhou padají nebo jsou na trakčním vedení,“ doplnil mluvčí Správy železnic Martin Kavka.

Podle webu Českých drah spadlé stromy zastavily provoz i na tratích z Vojtanova do Františkových Lázní nebo z Františkových Lázní do německého Selbu.

Teploty byly v neděli ráno těsně pod bodem mrazu. Podobně i v Plzeňském kraji lehce mrzne, srážek je tam ale méně, na Šumavě by se ale také měli řidiči připravit na sníh na vozovkách, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu a silničářů.

Sníh v Karlovarském kraji padá zhruba od 400 metrů nad mořem, na horách už druhým dnem. Například na Klínovec se tak znovu vrátilo zimní počasí s několika centimetry čerstvého sněhu a sníh je i na silnicích. Stejně tak na Šumavě v okolí Železné Rudy je zasněženo s teplotami okolo tří stupňů pod nulou.

Před nízkou teplotou a sněžením varují i meteorologové ve výstraze. „Do 14 hodin očekáváme v Karlovarském kraji a na severozápadě a severu Plzeňského kraje další sněžení s proměnlivou intenzitou, která může dosahovat i nadále úhrnů kolem 3 cm/hod. Později budou srážky od východu slábnout,“ upozornili na sociální síti X.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jedl jsem burger a najednou měl nohy ve vodě. Radši teď chodím bos, popisuje Čech ze zatopené Dubaj

Tagy: