reklama

Kalifornie opět bojuje s požáry. Evakuace se nevyhnula ani útulkům a azylům

Před rozsáhlými požáry musejí utíkat i svěřenci azylů. Zdroj: Animal Place

Kalifornští hasiči mají opět plné ruce práce s hašením stovek požárů, při kterých již zahynulo několik lidí. V potížích se ocitly i zdejší azyly pro hospodářská zvířata, které musely své svěřence evakuovat. Za rozsáhlými požáry stojí blesky ze suchých bouřek.

reklama

Kalifornii v současné době spaluje více než pět set požárů. Potýkají se s nimi téměř všechny hasičské jednotky čítající dvanáct tisíc hasičů. Kromě kalifornských jednotek se do boje s ohněm zapojili i hasiči z okolních států. Plameny se dotkly již téměř čtyř stovek tisíc hektarů půdy a muselo být evakuováno na sto tisíc lidí. Alespoň dvacet dva požárů je považováno za zvláště rizikové – jde především o požáry na severu Bay Area a Central Valley či na východě od San José. Oba dva požáry se svým rozsahem řadí mezi pětici největších požárů v zaznamenané historii státu.

Opatření proti koronaviru dopadají i na boj s požáry.
Opatření proti koronaviru dopadají i na boj s požáry.
Zdroj: Getty Images

Za požáry stojí suché počasí – bouřky, které se státem prohnaly před několika dny, s sebou žádný déšť nepřinesly. Jejich blesky však ve vyprahlé vegetaci zažehly ohniska požárů. Situaci ztěžují i opatření proti probíhající pandemii. Kromě obav evakuovaných lidí z umístění v dočasných ubytovnách jde i o to, že z vězení byly předčasně propuštěny stovky vězňů, kteří obvykle pomáhají hasičům. Při loňských požárech přišli o život tři lidé a spáleno bylo na sto tisíc hektarů. Požáry se dotkly i nejstaršího parku v Kalifornii, Big Basin Redwoods State Park.

Stovky budov již lehly popelem.
Stovky budov již lehly popelem.
Zdroj: AP

Zhoršená kvalita vzduchu způsobená kalifornskými požáry byla nyní vyhlášena i v dalších státech USA. Jde například o Nevadu, Oregon či Nové Mexiko. Čtrnáct států se také zároveň potýká s požáry, i když v menším měřítku. Podle celosvětového měření je v kalifornské Bay Area v současné době horší kvalita vzduchu než v Indii či Číně.

/ fotografií

S následky požárů se nyní potýkají i útulky a azyly. Mnohé z nich již musely své svěřence evakuovat do bezpečí. V azylu Animal Place ve Vacaville našlo domov téměř čtyři sta zachráněných zvířat. Ta musela být převezena během jediné noci do azylů v okolních státech. Část zvířat byla převezena i do kalifornského azylu Sweet Farm – ten však nakonec také musel být evakuován.

K tématu

Tagy: Kalifornie azyl evakuace požáry USA záchranné stanice
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny sice umožňuje očkovaným cestovat do některých zemí nebo využívat jinak omezené služeb, přesto by ji lidé neměli z medicínského hlediska příliš přeceňovat. Lékaři zdůrazňují, že je člověk plně chráněn teprve až 14 dnů po podání druhé dávky. Apelují proto na ministerstvo zdravotnictví, aby se čekání mezi vpichy znovu zkrátilo na 21 dnů. 42 dnů prý mělo smysl pouze při nedostatku vakcín.

Velký den milovníků levné módy. Primark v Česku otvírá svou první prodejnu
Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?
Meghan na odhalení sochy Diany? Pokud dorazí, bude to cirkus, říká královský expert
reklama
reklama
Summit Bidena a Putina: Strnulé úsměvy, pompézní konvoj a pořádné faux pas

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Válek: Místo dupání po lidech měla vláda vysvětlovat, proč se očkovat. Totálně selhala
Někdo si nepřál, aby stížnosti na Feriho doputovaly až k vedení fakulty, uvedl děkan
Další články
reklama
reklama