reklama

Kalifornie opět bojuje s požáry. Evakuace se nevyhnula ani útulkům a azylům

Před rozsáhlými požáry musejí utíkat i svěřenci azylů. Zdroj: Animal Place
Foto:

Kalifornští hasiči mají opět plné ruce práce s hašením stovek požárů, při kterých již zahynulo několik lidí. V potížích se ocitly i zdejší azyly pro hospodářská zvířata, které musely své svěřence evakuovat. Za rozsáhlými požáry stojí blesky ze suchých bouřek.

reklama

Kalifornii v současné době spaluje více než pět set požárů. Potýkají se s nimi téměř všechny hasičské jednotky čítající dvanáct tisíc hasičů. Kromě kalifornských jednotek se do boje s ohněm zapojili i hasiči z okolních států. Plameny se dotkly již téměř čtyř stovek tisíc hektarů půdy a muselo být evakuováno na sto tisíc lidí. Alespoň dvacet dva požárů je považováno za zvláště rizikové – jde především o požáry na severu Bay Area a Central Valley či na východě od San José. Oba dva požáry se svým rozsahem řadí mezi pětici největších požárů v zaznamenané historii státu.

Za požáry stojí suché počasí – bouřky, které se státem prohnaly před několika dny, s sebou žádný déšť nepřinesly. Jejich blesky však ve vyprahlé vegetaci zažehly ohniska požárů. Situaci ztěžují i opatření proti probíhající pandemii. Kromě obav evakuovaných lidí z umístění v dočasných ubytovnách jde i o to, že z vězení byly předčasně propuštěny stovky vězňů, kteří obvykle pomáhají hasičům. Při loňských požárech přišli o život tři lidé a spáleno bylo na sto tisíc hektarů. Požáry se dotkly i nejstaršího parku v Kalifornii, Big Basin Redwoods State Park.

Zhoršená kvalita vzduchu způsobená kalifornskými požáry byla nyní vyhlášena i v dalších státech USA. Jde například o Nevadu, Oregon či Nové Mexiko. Čtrnáct států se také zároveň potýká s požáry, i když v menším měřítku. Podle celosvětového měření je v kalifornské Bay Area v současné době horší kvalita vzduchu než v Indii či Číně.

/ fotografií

S následky požárů se nyní potýkají i útulky a azyly. Mnohé z nich již musely své svěřence evakuovat do bezpečí. V azylu Animal Place ve Vacaville našlo domov téměř čtyři sta zachráněných zvířat. Ta musela být převezena během jediné noci do azylů v okolních státech. Část zvířat byla převezena i do kalifornského azylu Sweet Farm – ten však nakonec také musel být evakuován.

K tématu

Tagy: Kalifornie azyl evakuace požáry USA záchranné stanice
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

Koronavirus

Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října

Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) připustil, že dojde k prodloužení nouzového stavu. V pátek 30. října se vláda rozhodne, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o možnost prodloužit nouzový stav, který v Česku platí kvůli epidemii COVID-19 zatím do 3. listopadu. Bude to podle něj záležet na vývoji epidemické situace. Nouzový stav v ČR aktuálně platí od 5. října, na jeho konec je navázána platnost některých vládních krizových opatření. Kabinet může nouzový stav prodloužit pouze po předchozím souhlasu Sněmovny.

reklama
Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Další články
reklama
reklama