reklama

Kalousek varuje před povolebními zásahy Zemana: PirSTAN a Spolu musí jednat hned

Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) musí demokratické koalice začít co nejdříve jednat. Objevují se totiž informace, že prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády Andreje Babiše, i když volby nevyhraje.

reklama

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se může stát, že by se dva lídři snažili sestavit vládu. „Mám radost z informace, že ještě dnes večer se dvě demokratické koalice sejdou k povolebnímu vyjednávání,“ řekl v sobotu. Podle něj je velmi dobře, že se koalice Spolu a PirSTAN začnou domlouvat ihned po sečtení výsledků.

Preference prezidenta jsou podle Kalouska jasné. Objevují se informace, že Zeman, který prý sám volí ANO, sestavením vlády pověří předsedu nejúspěšnější strany, nikoliv lídra některé z koalic. „Nesmíme zapomenout na pana prezidenta, ať už je jeho zdravotní stav jakýkoliv, a na jeho preference. Budou-li koalice mít 101 a více mandátů, musejí jednat rychle a energicky,“ zdůraznil Kalousek.

Podle Kalouska není povinností Miloše Zemana pověřit sestavením vlády vítěze voleb. „Povinností prezidenta republiky je jmenovat takového předsedu, který je schopen složit většinu v Poslanecké sněmovně, což může být i druhý nebo třetí v pořadí,“ uvedl Kalousek.

Později bývalý ministr financí vyloučil, že by vznikla jiná koalice. „Jestli Spolu a PirSTAN budou mít 103 nebo 104 mandátů, pokládám za vyloučené, že by mohli udělat jinou koalici nežli společnou, protože to chtějí všichni jejich voliči,“ popsal Kalousek a dodal, že i kdyby byl Miloš Zeman fit, nemůže zabránit tomu, že vláda Spolu a Pirátů se STAN vznikne do několika měsíců.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ: Zeman začal přijímat kandidáty na ministry. Co říká po schůzce Bartoš?
Politika

Sledujte ŽIVĚ: Zeman začal přijímat kandidáty na ministry. Co říká po schůzce Bartoš?

Prezident Miloš Zeman začal v pondělí přijímat kandidáty na ministry v nově vznikající vládě pod vedením lídra koalice Spolu Petra Fialy (ODS). Jelikož kandidáti nastoupí v abecedním pořadí, jako první dorazil v 15:00 do Lán šéf Pirátů Ivan Bartoš, kandidát na ministra pro místní rozvoj. Na čem se s prezidentem domluvili? Sledujte živě vyjádření Bartoše na stanici CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama

Domácí zpravodajství

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama