reklama

Kalousek: Pokud Zeman nechce, aby se někdo pitval v jeho zdraví, měl by odstoupit

Hrad o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana nezveřejňuje mnoho informací. Po hospitalizaci hlavy státu se kvůli tomu na veřejnosti vyrojila spousta spekulací. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek ve vysílání CNN Prima NEWS označil nedostatek informací ohledně Zemanova stavu za chybu. Prezident podle něj musí se zvýšeným zájmem o svou osobu počítat.

reklama

Hrad v pátek zveřejnil fotografie, na nichž je vidět prezident Miloš Zeman, který vkládá volební lístek do volební urny na zámku v Lánech. „Fotografie od Hradu zavdávají pochybnosti, zda hlava státu funguje. Jsem přesvědčen, že jestli někdo chce od ostatních, aby ho vybavili nějakou pravomocí, musí rezignovat na ohledy, které si jinak každý člověk zaslouží. Pokud Zeman nechce, aby se někdo pitval v jeho zdravotním stavu, tak ať se té pravomoci vzdá,“ řekl Kalousek na CNN Prima NEWS.

Podle bývalého ministra financí veřejnost nemá dostatek informací o prezidentově stavu. „Veřejnost zcela jistě není dostatečně informována. A to je chyba. Pan Havel měl vážné problémy, ale byli jsme informování. Pravidelně veřejnost věděla, jak prezidentovi je. Měli jsme na informace právo,“ popsal Kalousek a dodal, že ohleduplnost vůči nemocnému člověku je důležitá. „Ale to, že musí plnohodnotně fungovat prezidentský úřad, zvláště po volbách, je důležitější,“ vysvětlil Kalousek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude
Nový den

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude

Od zpřísnění opatření se očekává jediné – tlumit šíření koronaviru. Pokud nastávající restrikce nezaberou, budou nás ale čekat další změny, uvedl v pořadu Nový den ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Omezené by mohly být například hromadné akce. Lockdown ale podle něj nehrozí, a to právě díky očkovaným. Těch je v Česku přes šest milionů. Nebylo by to spravedlivé, míní Vojtěch.

Lidé jsou v krizi a energošmejdi mají žně. Nového dodavatele hledejte s rozvahou

Téma: Rádce

Pečlivě číst nabídky a smlouvy dodavatelů energie a nenaletět takzvaným energetickým šmejdům. To jsou dvě zásadní rady pro spotřebitele, kterých se týká dobrovolná či aktuálním děním vynucená změna dodavatelů energií. Těmito tipy nabádá k opatrnosti třeba ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. „Řada lidí je v krizové situaci a energetičtí šmejdi budou mít žně,“ varoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

reklama

Domácí zpravodajství

Bohdalová dostane od Zemana Řád bílého lva. Kdo další je na seznamu vyznamenaných?

Letošní slavnostní předávání státních vyznamenání se zřejmě konat nebude. Už teď je však jasné, kdo by ocenění z rukou Miloše Zemana měl získat. Ostatně i proto, že ceremoniál byl z minulého roku odložen na letošek, a to kvůli covidové situaci. Kromě již jmenovaných by měla už druhé vyznamenání dostat i herečka Jiřina Bohdalová, informaci publikoval deník MF Dnes.

Univerzitu Karlovu poprvé povede žena. Zimu ve funkci rektora vystřídá Králíčková

Novou rektorkou Univerzity Karlovy byla zvolena dosavadní prorektorka Milena Králíčková. Od akademického senátu získala 55 hlasů od jeho 69 přítomných členů. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, se stane první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v ČR. Funkce by se měla ujmout v únoru 2022 a školu by měla vést do roku 2026. Nová rektorka ve vedení univerzity vystřídá Tomáše Zimu.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama