reklama

Kalousek je nejvíc pomlouvaný politik, přitom má ohromné zásluhy, řekl Schwarzenberg

Že zakladatelé TOP 09 a poslanci Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek den po sobě oznámili, že za rok nebudou kandidovat do Poslanecké sněmovny, je podle Schwarzenberga náhoda. Čestný předseda TOP 09 a exministr zahraničí byl hostem Marie Bastlové v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. V pořadu se hovořilo například i o orlické přehradě.

reklama

„Úplně v politice neskončím, jsem politické zvíře. Nebudu ale kandidovat. Straně jsem to sdělil před nějakým časem, takže novinka to není,“ řekl na CNN Prima NEWS Karel Schwarzenberg a znovu odůvodnil své rozhodnutí pokročilým věkem. Exministrovi zahraničí je 82 let.

Kalouskovo rozhodnutí též v roce 2021 nekandidovat do dolní komory Parlamentu respektuje. Uvedl ale, že byl proti tomu. „Mohl by pokračovat, rozumím ale tomu, že mu jde česká politika na nervy. Kalousek má ohromné zásluhy, ale vždycky na něho útočili, byl nejvíc pomlouvaný politik v české politice,“ myslí si Schwarzenberg.

Na dotaz, jak si TOP 09 poradí bez „otců zakladatelů“ v Poslanecké sněmovně, Schwarzenberg uvedl, že má strana podle něj báječné nové vedení a velmi dobrou předsedkyni a místopředsedu. Těmi jsou poslankyně Markéta Pekarová Adamová a senátor Tomáš Czernin.

O spolupráci opozičních politických stran a společné kandidatuře v příštích volbách, o níž se v české politice nyní mluví a vyjednává, uvedl, že doufá, že nastane. „Hlavní roli ve vyjednávání budou hrát předsedové,“ sdělil, když s Marií Bastlovou hovořil o avizovaném záměru Miroslava Kalouska pomoci sjednocování.

S jednotlivými stranami ale TOP 09 některé věci rozdělují, uvedl dále a zmínil protievropanství ODS a uraženost KDU-ČSL za odchod jejich tehdejšího předsedy Kalouska. O TOP 09 ale obavu nemá a nebojí se, že by se strana nedostala do Poslanecké sněmovny.

Orlík smrdí, řekl Schwarzenberg

Řeč přišla i na éru premiéra Andreje Babiše (ANO), kterého Karel Schwarzenberg pravidelně kritizuje. Exministr zmínil nezodpovědnou politiku vlády v souvislosti se schodkem státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun. „Babiš v politice rozmnožil vlastní jmění. Je pro mě nepřijatelné, aby rozdával dotace a zároveň je přijímal. To v Evropě není možné,“ uvedl Schwarzenberg.

A v pořadu K věci se věnovali i orlické přehradě. „Jak jste si zvykl na to, že pod vaším zámkem na Orlíku vznikla přehrada?“ zeptala se svého hosta Marie Bastlová. „Nezvykl. To je největší fekál království českého. Smrdí a na podzim je zelený. Na ten si nemůžu zvyknout jako všichni starousedlíci,“ stěžoval si Schwarzenberg.

Vodní nádrž Orlík byla vybudována v letech 1954-1961. Přehradila tok Vltavy u Solenice. Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil a 650 obytných a hospodářských staveb.

Rozhovor Marie Bastlové s Karlem Schwarzenbergem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Castboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Itálie zavádí povinné covid pasy pro zaměstnance. Hrozí pokuty i pozastavení platu
Itálie

Itálie zavádí povinné covid pasy pro zaměstnance. Hrozí pokuty i pozastavení platu

Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se prokazovali covidovými certifikáty. O novém opatření, podle něhož musí mít každý člověk na pracovišti doklad o očkování proti covidu, zotavení z této nemoci nebo o negativním testu na koronavirus, na svém zasedání rozhodla vláda. Platit začne 15. října, uvedla agentura ANSA. Ministryně pro regionální záležitosti Mariastella Gelminiová už ve středu řekla, že kabinet chce, aby nová pravidla platila pro zaměstnance ve veřejném i soukromém sektoru.

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Největší výsadková operace měla urychlit konec druhé světové války. Skončila debaklem

Byla to ambiciózní operace, která měla urychlit konec druhé světové války. Po sérii úspěchů v Normandii už spojenečtí velitelé přemýšleli, jak co nejrychleji porazit třetí říši. Proto odstartovali největší výsadek ve vojenské historii, který měl v okupovaném Nizozemsku vytvořit koridory pro pozemní armádu až do Berlína. Tehdy ale Spojenci netušili, že hluboko za nepřátelskou linií odpočívají elitní německé oddíly. Nákladná operace Market Garden skončila pro Spojence velkým debaklem.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Chcete letět do vesmíru? Stačí být plnoletý a zaplatit 9,6 milionu korun

Ve středu na oběžnou dráhu odstartovala loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která na své palubě hostí čtyřčlennou civilní posádku. Do vesmíru se podle Romana Jonáše, ředitele zastoupení Virgin Galactic pro Českou a Slovenskou republiku, může podívat takřka každý. „Stačí k tomu v přepočtu 9,6 milionu korun a minimální věk 18 let,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zrušili byste elektronickou evidenci tržeb?

Elektronickou evidenci tržeb slibují po volbách kompletně zrušit pouze SPD a koalice Spolu, tedy pokud se dostanou do vlády. Zrušení EET, nebo její úpravu chtějí i další dlouhodobí kritici – koalice Piráti a STAN. ČSSD, která hnutí ANO pomáhala EET v minulé vládě prosadit, by EET nerušila. Stejně tak KSČM, ta ale dodává, že EET všechna očekávání nenaplnila.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

reklama