reklama

Kalousek je nejvíc pomlouvaný politik, přitom má ohromné zásluhy, řekl Schwarzenberg

Že zakladatelé TOP 09 a poslanci Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek den po sobě oznámili, že za rok nebudou kandidovat do Poslanecké sněmovny, je podle Schwarzenberga náhoda. Čestný předseda TOP 09 a exministr zahraničí byl hostem Marie Bastlové v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. V pořadu se hovořilo například i o orlické přehradě.

reklama

„Úplně v politice neskončím, jsem politické zvíře. Nebudu ale kandidovat. Straně jsem to sdělil před nějakým časem, takže novinka to není,“ řekl na CNN Prima NEWS Karel Schwarzenberg a znovu odůvodnil své rozhodnutí pokročilým věkem. Exministrovi zahraničí je 82 let.

K tématu

Kalouskovo rozhodnutí též v roce 2021 nekandidovat do dolní komory Parlamentu respektuje. Uvedl ale, že byl proti tomu. „Mohl by pokračovat, rozumím ale tomu, že mu jde česká politika na nervy. Kalousek má ohromné zásluhy, ale vždycky na něho útočili, byl nejvíc pomlouvaný politik v české politice,“ myslí si Schwarzenberg.

Na dotaz, jak si TOP 09 poradí bez „otců zakladatelů“ v Poslanecké sněmovně, Schwarzenberg uvedl, že má strana podle něj báječné nové vedení a velmi dobrou předsedkyni a místopředsedu. Těmi jsou poslankyně Markéta Pekarová Adamová a senátor Tomáš Czernin.

O spolupráci opozičních politických stran a společné kandidatuře v příštích volbách, o níž se v české politice nyní mluví a vyjednává, uvedl, že doufá, že nastane. „Hlavní roli ve vyjednávání budou hrát předsedové,“ sdělil, když s Marií Bastlovou hovořil o avizovaném záměru Miroslava Kalouska pomoci sjednocování.

K tématu

S jednotlivými stranami ale TOP 09 některé věci rozdělují, uvedl dále a zmínil protievropanství ODS a uraženost KDU-ČSL za odchod jejich tehdejšího předsedy Kalouska. O TOP 09 ale obavu nemá a nebojí se, že by se strana nedostala do Poslanecké sněmovny.

Orlík smrdí, řekl Schwarzenberg

Řeč přišla i na éru premiéra Andreje Babiše (ANO), kterého Karel Schwarzenberg pravidelně kritizuje. Exministr zmínil nezodpovědnou politiku vlády v souvislosti se schodkem státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun. „Babiš v politice rozmnožil vlastní jmění. Je pro mě nepřijatelné, aby rozdával dotace a zároveň je přijímal. To v Evropě není možné,“ uvedl Schwarzenberg.

A v pořadu K věci se věnovali i orlické přehradě. „Jak jste si zvykl na to, že pod vaším zámkem na Orlíku vznikla přehrada?“ zeptala se svého hosta Marie Bastlová. „Nezvykl. To je největší fekál království českého. Smrdí a na podzim je zelený. Na ten si nemůžu zvyknout jako všichni starousedlíci,“ stěžoval si Schwarzenberg.

Vodní nádrž Orlík byla vybudována v letech 1954-1961. Přehradila tok Vltavy u Solenice. Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil a 650 obytných a hospodářských staveb.

Rozhovor Marie Bastlové s Karlem Schwarzenbergem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Castboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Školství

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Přestože by se díky chystaným úpravám epidemiologického systému PES mohly do škol vrátit alespoň závěrečné ročníky základních a středních škol, návrat dalších školáků je značně nejistý. Ve čtvrtém stupni, ve kterém se přitom Česko už podle indexu nachází řadu dní, se do lavic vrátí žáci prvního stupně základních škol. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) však nadšení mírní. Podle něj by nejdříve musel výrazně klesnout počet hospitalizovaných s nemocí COVID-19.

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama