Dvě největší osobnosti TOP 09, na nichž tato strana od svého vzniku stála, postupně vyklízejí politickou scénu. Miroslav Kalousek oznámil, že už v příštích parlamentních volbách nebude kandidovat, Karel Schwarzenberg dokonce otevřeně mluví o politickém důchodu. Jak na mladou stranickou krev, která vytlačuje „Mirka a knížete Karla“, zareagují voliči, odpoví až volby v příštím roce. Katastrofou by to ale pro stále ještě relativně mladou stranu skončit nemuselo.
Kalouskovo prohlášení, že už nebude kandidovat, mnohé překvapilo, a zdá se, že způsobilo napětí i uvnitř TOP 09. Strana nicméně působí dojmem, že se na upozadění své nejvýraznější tváře připravovala a jednala promyšleně. Nebo aspoň promyšleněji než v roce 2017, kdy se vedení strany ujal Jiří Pospíšil, který do TOP 09 vstoupil jen měsíc před tím. Tehdy odcházení Miroslava Kalouska začalo. A zdálo se, že „TOPka“ neví, co se sebou.
Nyní je situace v TOP 09 konsolidovanější. Vedení strany se obměnilo a omladilo, prosté osobností ale není. Před kamerami jistá Markéta Pekarová Adamová nebo politik sociálních sítí Dominik Feri určitě mohou oslovit část voličů i mimo prostor „pražské kavárny“. Kalouskův hlas ale bude chybět. A to hlavně ve Sněmovně, pokud se tam tedy strana bez svého bývalého tahouna příští rok vůbec dostane.
Pomůže ve vyjednávání opozičních stran „Kalouskův efekt“?
Kalousek je podle mnohých (včetně mne) nejlepším rétorem současné Sněmovny. Skvělý řečník držící se tématu se značnou erudicí nejen v ekonomických otázkách. Má kolegyně Karolína Neubergerová, zpravodajka ze Sněmovny, zaznamenala zajímavý „Kalouskův efekt“. Zatímco to při projevech vládních i opozičních poslanců ve Sněmovně obvykle hučí jako ve včelím úle, když se ujme slova Kalousek, jeho kolegové opravdu poslouchají. Očekávají totiž, že se něco dozvědí.
„Kalouskův efekt“ ale v televizi nepostřehnete, musíte sedět přímo ve Sněmovně. Projev politika do mikrofonu totiž v televizi přehluší i okolní ruch. Navíc: Kdo krom politiků, nespavostí trpících důchodců a nás novinářů poslouchá projevy ze Sněmovny? Rovnou odpovím: Nikdo. K potenciálním voličům se dostávají informace o politicích hlavně ze sociálních sítí a z médií, která ale taky čím dál více slouží už jen jako rozcestník tweetů českých politiků.
Takže to, že Kalousek odejde ze Sněmovny (ale ne z politiky) volič zaznamenat nemusí. Stranu to ale poškodit rozhodně může. To, že bude její klíčový muž mimo centrum politického dění – Sněmovnu – a nebude moci bez časového prodlení reagovat na parlamentní debaty, může v budoucnu komplikovat TOP 09 zákulisní jednání a vyjednávání případných politických spojenectví.
Právě svou ambicí vést jednání o předvolebních koalicích přitom Miroslav Kalousek zdůvodnil, proč ve volbách nebude kandidovat (ne každý mu to věří). Že by mohl nejednotnou opozici neschopnou dlouhodobě se dohodnout na spolupráci sjednotit „Kalouskův efekt“, o tom osobně pochybuji. Na zkrocení ega šéfů opozičních stran, včetně těch přešlapující nad propastí pětiprocentního volebního zisku, bude asi každý vyjednavač krátký. A Andrej Babiš se bude i za rok zase smát. Ale třeba ne, nechme se překvapit.
Věk nezastaví nikdo. Ani kníže s čírem
Co se týče samotné TOP 09, odcházení Kalouska z hlavní scény by nemuselo stranu výrazně ovlivnit. Voliče pravděpodobně nezíská – kdo neměl rád Kalouska, „TOPku“ z principu stejně nevolil. Ale možná voliče ani neztratí – ano, velká část jich už před lety odešla, dnes už je ale strana programově (na česká poměry slušně) konsolidovaná, její nejvýraznější mladší tváře se už do voličského povědomí dostaly a TOP 09 již dávno nestojí jen na „Karlovi s punkovým čírem“.
Karel Schwarzenberg, který byl hlavním volebním lákadlem v prvních letech strany, kdy se TOP 09 u voličů těšila největší oblibě (ve volbách v roce 2010 získala 16,7 procenta hlasů), odchází z politiky už delší dobu, v podstatě od prohraných prezidentských voleb v roce 2013 a především poté, co v roce 2015 předal „stranické žezlo“ Kalouskovi. A voliči „TOPky“ už si zvykli na to, že „jejich kníže“ působí už spíše jen jako důstojná připomínka let, kdy strana hrála v české politice mnohem zásadnější roli, než jakou hraje dnes.
Schwarzenberg, který už je ve Sněmovně vidět – a hlavně slyšet – mnohem méně než Kalousek, příští rok navíc také vyklidí svou parlamentní lavici. „Já už v příštích volbách nenastoupím, dneska už jsem nejstarší poslanec a opravdu prastarý dědek,“ řekl Schwarzenberg v pondělí v pořadu Prostor X na Reflex.cz. Den poté, co Kalousek oznámil, že nebude kandidovat v parlamentních volbách. Ne, to není náhoda.
„Otcové zakladatelé Mirek a Karel“ vyklízejí pozice. Zda svou pozici na politické mapě ČR vyklidí i celá TOP 09, záleží teď už hlavně na jiných. Nebude to procházka růžovým sadem, šanci ale strana rozhodně má.
„U nás politické strany nekončí porážkou, nýbrž sebevraždou,“ řekl kdysi Karel Schwarzenberg na adresu ČSSD. Socialisté tápou, ale stále přežívají. Zda přežije i TOP 09, se dozvíme již brzy.