reklama

Kamion s uprchlíky, zadržený na dálnici D2, nebyl jediný. Další pokračoval do Německa

Případ 48 migrantů, které policisté a celníci před necelým týdnem našli v návěsu kamionu na dálnici D2 u Podivína, má pokračování. Policistům se totiž podařilo zjistit, že uprchlíky převážely hned dva kamiony. Na ten druhý si díky mezinárodní spolupráci počíhali němečtí policisté a řidiče i uprchlíky okamžitě zadrželi.

reklama

V návěsu tureckého kamionu se tísnilo na 48 migrantů ze Sýrie a Turecka. Všichni nakonec skončili v azylových centrech po celé republice. To ale policisté ještě netušili, že ve chvíli, kdy uprchlíci vystupovali z návěsu, jel opodál ještě druhý nákladní vůz, který převážel další desítky migrantů. Také mířil do Německa.

Zvrat nastal po výslechu obou tureckých řidičů kamionu. „Na základě vyhodnocení získaných informací došlo v rámci mezinárodní policejní spolupráce k předání poznatků, které kolegové ze zahraničí využili k dalšímu šetření v rámci tranzitní nelegální migrace,“ sdělila mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová. Výsledkem bylo, že německá policie poblíž Pasova nakonec našla jak druhý nákladní vůz s uprchlíky, tak i řidiče. „Rychlá přeshraniční spolupráce mezi Policií ČR a německou policií vedla k zatčení tří převaděčů,“ uvedl německý velvyslanec v ČR Christoph Israng.

Další dva převaděči jsou podle informací CNN Prima NEWS právě řidiči tureckého kamionu, který převážel 48 migrantů. Šoféři okamžitě po propuštění přes Rakousko zamířili do Německa. Tam si ale na ně tamní policie počíhala a okamžitě je znovu zadržela. Česká strana je přitom chvíli předtím pustila na svobodu. Neměla totiž důkazy o tom, že řidiči o migrantech v návěsu věděli. „Na základě provedeného šetření policie neshledala na straně řidičů úmyslné zavinění. Z toho důvodu následně došlo k propuštění řidičů ze zadržení,“ řekl Jan Slaný, státní zástupce Okresního státního zastupitelství v Břeclavi.

Případ Jiřího Sagana

Podobný případ, ale s úplně jiným koncem, se stal před dvěma roky českému řidiči kamionu Jiřímu Saganovi ve Francii. Toho poslali tamní soudy do vězení za to, že se v chladicím boxu kamionu údajně pokoušel převézt 15 Iráčanů do Británie. I když Sagan od začátku tvrdil, že o migrantech nevěděl a do kamionu mu museli vniknout v době, kdy spal, nebylo mu to nic platné. Za pašování a týrání lidí mrazem dostal ve Francii 24 měsíců vězení.

Tagy:
Hamáček má osobní problém se mnou a já s ním. Babišovi bych béčko nedělal, říká Šlachta
360°

Hamáček má osobní problém se mnou a já s ním. Babišovi bych béčko nedělal, říká Šlachta

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) si nedovede představit, že by se mnou seděl ve vládě. Já si nedovedu představit, že bych s ním někde seděl jako s osobou, řekl šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. Předseda sociálních demokratů s ním prý má osobní problém, to samé podle Šlachty platí i naopak. Odmítl, že by někomu dělal „béčko“, jmenovitě vládě Andreje Babiše a hnutí ANO, zopakoval ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi nechtějí číst slovensky a Slováci česky, festival MAČ to zkouší změnit

Z nosa mi kvapká hrdzavá krv. Ako ma šéf karhal. Ligotal sa čistotou. Rozumí Češi těmto větám z nejnovějšího románu slovenského spisovatele Laca Keraty? Starší generace snad ano, mladší spíš ne. „Češi dnes tvrdí, že neumí číst slovensky. Bohužel, ani mladší Slováci už nečtou česky,“ říká Petr Minařík, ředitel česko-slovenského Měsíce autorského čtení, který o víkendu vyvrcholí v Bratislavě, Brně a Ostravě.

Test na protilátky nic neřekne. Potřebujete odběr z kostní dřeně, tvrdí Flegr

Test na protilátky vám o imunitě proti covidu moc neřekne. Pokud chcete zjistit, zda jste proti nákaze imunní, musíte na odběry z kostní dřeně, uvedl na Twitteru evoluční biolog Jaroslav Flegr. Právě v kostní dřeni sídlí důležité paměťové B buňky, které zprostředkovávají dlouhodobou imunitu proti covidu. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je ale nesmyslné takové vyšetření kvůli covidu podstupovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

K podpisům mě otec-diktátor vycvičil. Lidé za koblihy přehlíží zlo, říká Babiš ml.

Před více než dvěma lety poprvé veřejně promluvil syn českého premiéra Andrej Babiš mladší. Znovu pak o sobě dal vědět po řádění tornáda na jižní Moravě. Muž, který veřejnost zaskočil informací, že ho jeho otec nechal unést na Krym, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo, si nyní nebere servítky. Po negativních zkušenostech nechápe, jak jeho otci mohou lidé důvěřovat. Redakce požádala o reakci na výroky premiéra Babiše (ANO), doposud neodpověděl. Dlouhodobě tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný.

reklama