reklama

Kamion s uprchlíky, zadržený na dálnici D2, nebyl jediný. Další pokračoval do Německa

Případ 48 migrantů, které policisté a celníci před necelým týdnem našli v návěsu kamionu na dálnici D2 u Podivína, má pokračování. Policistům se totiž podařilo zjistit, že uprchlíky převážely hned dva kamiony. Na ten druhý si díky mezinárodní spolupráci počíhali němečtí policisté a řidiče i uprchlíky okamžitě zadrželi.

reklama

V návěsu tureckého kamionu se tísnilo na 48 migrantů ze Sýrie a Turecka. Všichni nakonec skončili v azylových centrech po celé republice. To ale policisté ještě netušili, že ve chvíli, kdy uprchlíci vystupovali z návěsu, jel opodál ještě druhý nákladní vůz, který převážel další desítky migrantů. Také mířil do Německa.

Zvrat nastal po výslechu obou tureckých řidičů kamionu. „Na základě vyhodnocení získaných informací došlo v rámci mezinárodní policejní spolupráce k předání poznatků, které kolegové ze zahraničí využili k dalšímu šetření v rámci tranzitní nelegální migrace,“ sdělila mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová. Výsledkem bylo, že německá policie poblíž Pasova nakonec našla jak druhý nákladní vůz s uprchlíky, tak i řidiče. „Rychlá přeshraniční spolupráce mezi Policií ČR a německou policií vedla k zatčení tří převaděčů,“ uvedl německý velvyslanec v ČR Christoph Israng.

Další dva převaděči jsou podle informací CNN Prima NEWS právě řidiči tureckého kamionu, který převážel 48 migrantů. Šoféři okamžitě po propuštění přes Rakousko zamířili do Německa. Tam si ale na ně tamní policie počíhala a okamžitě je znovu zadržela. Česká strana je přitom chvíli předtím pustila na svobodu. Neměla totiž důkazy o tom, že řidiči o migrantech v návěsu věděli. „Na základě provedeného šetření policie neshledala na straně řidičů úmyslné zavinění. Z toho důvodu následně došlo k propuštění řidičů ze zadržení,“ řekl Jan Slaný, státní zástupce Okresního státního zastupitelství v Břeclavi.

Případ Jiřího Sagana

Podobný případ, ale s úplně jiným koncem, se stal před dvěma roky českému řidiči kamionu Jiřímu Saganovi ve Francii. Toho poslali tamní soudy do vězení za to, že se v chladicím boxu kamionu údajně pokoušel převézt 15 Iráčanů do Británie. I když Sagan od začátku tvrdil, že o migrantech nevěděl a do kamionu mu museli vniknout v době, kdy spal, nebylo mu to nic platné. Za pašování a týrání lidí mrazem dostal ve Francii 24 měsíců vězení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama