reklama

Kandidát Kůže. Nového ministra lovila StB. Spolupráci jsem odmítl, tvrdí Arenberger

Po středečním jmenování nového ministra zdravotnictví se ukázalo, že Petr Arenberger (za ANO) má záznamy ve složkách bývalé Státní bezpečnosti (StB). Je vedený jako kandidát na agenta s krycím jménem „Kůže“. Dotyčný ale o ničem nemusel vědět a Arenberger na tiskové konferenci jakoukoliv spolupráci s StB odmítl.

reklama

„Spolupracovníkem StB jsem nebyl, mám čisté lustrační osvědčení, které už jsem používal opakovaně při různých funkcích, které jsem vykonával,“ hájil se nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger na premiérové tiskové konferenci. Na záznam StB, který je nyní v Archivu bezpečnostních složek, upozornil na Twitteru europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Svůj post, ve kterém se zmiňuje o „estébácích“, ale později smazal.

Kariérista? Bez páteře?

Ze záznamu vyplývá, že Arenberger byl vedený jako takzvaný KTS, tedy kandidát tajné spolupráce, jehož se Státní bezpečnost snažila získat, přičemž dotyčný o jejích záměrech nemusel vědět. StB však o něm přehled měla. Každému přidělila krycí jméno, Arenberger byl označen jako „Kůže“.

Senátor Pavel Fischer nového ministra nařkl, že podepsal vázací akt, který bývá provázen slibem mlčenlivosti o spolupráci s StB. „Kariérista? Bez páteře? Bez zásad? Nebo neobstál a podlehl nátlaku? Nevím,“ napsal na Twitteru. Jenže na žádný doklad o vázacím aktu neodkázal, zmíněné datum je jen dnem zanesení Arenbergera do evidence StB. Později svůj příspěvek smazal a omluvil se.

Podle historika Petra Blažka nelze z uvedeného záznamu nic usuzovat. „Zmíněná kategorie KTS byla přechodná a zdůrazňuji, že dotyčný nemusel s tajnou policí reálně vůbec spolupracovat. Ústavní soud ČR rozhodl již v roce 1993, že nebude nadále zahrnuta do lustračního zákona. Krycí jméno patrně odkazovalo na povolání pana profesora, který je dermatolog,“ objasnil na Facebooku kvůli hromadícím se dotazům nejen od novinářů.

Spis už neexistuje

Blažek zároveň upozornil, že spis již fyzicky neexistuje: „Svazek vedený 3. oddělením 12. odboru Hlavní správy kontrarozvědky SNB (…) v kategorii kandidát tajné spolupráce (KTS) byl zanedlouho v prosinci 1989 zničen.“

Arenberger nastoupil do funkce ministra zdravotnictví ve středu a vystřídal tak svého předchůdce Jana Blatného. Arenberger od října 2019 vedl Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a specializuje se na dermatologii a venerologii. Ministra Blatného chválí. „Jsem rád, že jsem měl takového předchůdce. Máme na čem stavět. Chci, aby si pan premiér mohl říci, že při výběru 23. českého ministra zdravotnictví měl šťastnou ruku,“ prohlásil nový ministr.

Tagy:
StB kůže Tomáš Zdechovský Petr Arenberger Pavel Fischer spis kolega lustrační osvědčení

Hlavní zprávy

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Komentátor: Piráti poslední dobou utíkají jen sami před sebou. Popírají vlastní myšlenky

Kampaně míří do finále a podle komentátora webu Info.cz Petra Holce si nejlépe vede hnutí ANO. „Měli nejlepší začátek a publikované video Andreje Babiše má skvělé načasování,“ podotkl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Právě Babišovy útoky na koalici PirSTAN podle něj zapříčinily, že Piráti utíkají sami před sebou. „Dokud v červnu Babiš neřekl, že jsou vítači migrantů, tak byli v ofenzivě. Nyní se jen brání a popírají vlastní myšlenky,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Velký úspěch na MS ve vodním slalomu: Chaloupka získal pro ČR první zlato po 44 letech

Václav Chaloupka získal jako první český kanoista od roku 1977 titul mistra světa ve vodním slalomu. Úřadující světový šampion do 23 let triumfoval v Bratislavě díky čisté finálové jízdě i mezi seniory a navázal na titul Petra Sodomky. Bronz vybojovala při premiérovém startu ve finále seniorského šampionátu kanoistka Gabriela Satková. Stříbrný olympijský medailista z Tokia Lukáš Rohan přidal sedmé místo.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

reklama

Domácí zpravodajství

Havlíček: Vláda pomůže rodinám s výdaji za elektřinu. Šeky začne vyplácet už v listopadu

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl v neděli v pořadu ČT ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Filip: Spolupráce s Babišem byla velmi těžká, ale vybojoval jsem to pro občany

S Andrejem Babišem jsem nespolupracoval jako s miliardářem, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící předseda KSČM Vojtěch Filip a dodal, že to bylo složité, ale bojoval kvůli občanům. Babiše přirovnal k Bedřichu Engelsovi a hovořil i o tom, proč musí komunistická strana směřovat cestou marxismu. Levice je podle něj v českém národě silně zakořeněná už od Jana Husa a rozhodně její pokračování nevidí v Pirátech, kteří řeší marginálie a nemají tah na branku.

reklama