StB

Výpis příspěvků ke štítku „StB“

Punk za Husáka: Číra, řetězy, ruce propíchnuté hřebíkem. Ale i fízlové a výslechy, říká Čok

Před 45 lety burácely totalitním Československem první punkové koncerty. Pro Husákův režim, vyznačující se tesilovým bezčasím, soudružskou konformitou, profízlovanou společností a televizními pořady o dechovce, to byl šok. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS na to vzpomíná zpěvák a baskytarista Vilém Čok, který byl v kapele Zikkurat jedním z prvních českých pankáčů.

Pocta pro mučeného mistra světa. Praha má ulici se jménem Kobranova, poválečného Pastrňáka

Hokejista Vladimír Kobranov patřil ke generaci mistrů světa, které komunisti v roce 1950 poslali po zinscenovaném procesu do lágru. Byť svého času patřil k nejlepším hráčům planety, jako mukla jej čekalo surové bití a dřina s uranem. Po propuštění se musel živit převážením nemocných prasat v JZD. O osudu mučeného šampiona pro CNN Prima NEWS promluvili dcera Zuzana a synovec Alexandr, kteří se osm a půl roku po Vladimírově smrti sešli, aby byli svědky velké slávy: Po Kobranovovi a dalších dvou týraných mistrech světa byla v Praze pojmenována nová ulice.

Byli jsme nejlepší na světě. Fotbalisté ale trpěli v lágrech, Bican u lopaty, říká Zikmund

Ve srovnání s dnešní mizérií se to zdá neuvěřitelné, byly ale časy, kdy v zahraničí považovali Čechy za nejlepší fotbalisty na světě. Publicista Zdeněk Zikmund v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prozrazuje, že se to říkalo ve druhé polovině 50. let. Vedla k tomu ovšem velmi temná cesta. Zatímco z některých fotbalistů Československa se po Únoru 48 stali práskači StB, jiní trpěli v lágrech, podnikali dobrodružné útěky na Západ. O fascinující cestě ze dna k vrcholu píše Zikmund v nové knize Bican proti Čepičkovi.

Bratr herce Jaroslava Moučky byl estébácký vyšetřovatel. Sadisticky mučil a týral lidi

Jaroslav Moučka, hvězda normalizačních filmů a seriálů, měl o dva roky staršího bratra Milana, ke kterému v době dospívání velmi vzhlížel. Byli si velmi podobní a lidé si je dokonce pletli. V dospělosti se však rozhádali, neboť herec bratrovi nemohl odpustit, že jako estébácký vyšetřovatel sadisticky mučil a týral bezbranné lidi. Od narození Moučky uplynulo 9. listopadu 100 let.

Spolupracoval Babiš s StB? Slovenský nejvyšší soud už rozhodl, oznámila mluvčí

Slovenský nejvyšší soud na konci srpna rozhodl ve sporu předsedy hnutí ANO a českého expremiéra Andreje Babiše se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) ohledně evidence Babiše u československé tajné policie StB jako agenta. Znění verdiktu a jeho zdůvodnění soud oznámí až po doručení rozhodnutí účastníkům sporu, napsala v pondělí mluvčí soudu Alexandra Važanová.

Zpověď oběti totalitního soudce: Znásilnili mě kartáčkem, močili na mě, Fremr do justice nepatří

Alexander Eret, v roce 1988 odsouzený soudcem Robertem Fremrem na šest a půl roku do vězení, poskytl exkluzivní rozhovor pro CNN Prima NEWS. „O úloze Roberta Fremra v kauze Olšanské hřbitovy jsem předsedu Vrchního soudu v Praze Luboše Dörfla písemně informoval již na počátku roku 2021 a Dörfl mi i poměrně obsáhle odpověděl. Není tedy pravda, co Dörfl tvrdí nyní, že o procesu nic nevěděl,“ říká mimo jiné Eret. Prezident Petr Pavel totiž navrhl Roberta Fremra na ústavního soudce z podnětu předsedy Vrchního soudu v Praze Luboše Dörfla. Hlavě státu však tato instituce ani náznakem nenapověděla, že Fremr vedl v létě roku 1988 možná poslední monstrproces v Československu.

Jiří Sovák měl v opilosti srazit chodce, ukazují archivy. Svého syna za totéž vydědil

Od smrti oblíbeného herce Jiřího Sováka uplynulo už třiadvacet let, ale až nyní svazky bezpečnostních složek odhalily šokující tajemství, které nemělo spatřit světlo světa. Umělec měl podle spisu bourat, při nehodě porazit chodce a od kolize ujet, aniž by sraženému poskytl pomoc. Záznam z archivu bezpečnostních složek zveřejnil na sociální síti X Pavel Novotný. Sovák se přitom kvůli podobné tragédii rozkmotřil se svým synem.

Lžete. Vězně, kteří mě mučili, jste použil jako svědky, píše muž odsouzený Fremrem

Redakce CNN Prima NEWS získala dopis, který zaslal odsouzený z někdejší kauzy Olšanské hřbitovy Alexander Eret nově zvolenému ústavnímu soudci Robertu Fremrovi. Ereta poslal soudce Fremr v roce 1988 pravděpodobně ve vykonstruovaném politickém procesu na 6,5 roku do vězení. Eret nyní v emotivním listu líčí například mučení, které musel snášet ve vazební cele. Spoluvězni ho trýznili, aby se přiznal k činům, které nespáchal. „U hlavního líčení je pak dokonce Fremr nechal vypovídat jako svědky mých údajných doznání na cele,“ píše v dopise Alexander Eret. Fremr, kterého do funkce navrhl prezident Petr Pavel, však odmítá, že by byl prorežimním soudcem. Psaní přinášíme v celém jeho znění.

Tvrďák Tikal ohromil Otu Pavla, na olympiádě zranil bráchu. Na StB si ale nepřišel

Před 90 lety se narodil legendární hokejista František Tikal, držitel řady medailí z olympiády a mistrovství světa, jeden z nejlepších obránců české historie. Díky Otovi Pavlovi se stal literárním hrdinou. Machr přezdívaný „Mrkavka“ zaujal slavného spisovatele třeba i tím, že svému bratrovi hrajícímu na olympiádě za Austrálii při zápase zlomil klíční kost.

Nohavica slaví sedmdesát: Napište, že zuby ještě mám a v hospodě si dávám utopence

Až se nám poslední zub vykotlá, / nebudem nadávat z beznaděje, zpíval Jaromír Nohavica v osmdesátých letech. „Písnička s názvem K našim sedmdesátinám vznikla v roce 1984,“ prozrazuje zpěvák pro CNN Prima NEWS. Tehdy mu bylo jednatřicet, 7. června 2023 se dožívá sedmdesátin. V textu z roku 1984 s humorem předpovídal, jak na tom s manželkou Martinou budou právě se sedmi křížky na hrbu. „Jó až nám poslední vlas vypadne / oba se změníme v čaroděje,“ prorokoval písničkář.

Měli mu dát pár facek. Kalousek se pustil do šéfa pražského ANO kvůli Babišovi

Předseda pražského ANO Ondřej Prokop měl jako startovné při Běhu pro Paměť národa obdržet pár facek. Na sociálních sítích to uvedl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Opoziční pražský zastupitel totiž místo uctění památky bojovníků za svobodu věnoval svůj běh stranickému šéfovi – Andreji Babišovi. Kontroverzní krok odsoudili i zástupci Paměti národa.

Kocába chápu, ale podporují mě i bývalí disidenti. Nejsem pro ně bezcharakterní, říká Pavel

Ke své komunistické minulosti se stavím jasně, nic neskrývám ani nezlehčuji. Podpořila mě řada bývalých disidentů, prohlásil prezidentský kandidát a generál ve výslužbě Petr Pavel v Superduelu: Bitva o Hrad. Ve vysílání CNN Prima NEWS reagoval rovněž na slova hudebníka Michaela Kocába, který vzkázal, že nebude volit ani Pavla, ani jeho protikandidáta Andreje Babiše (ANO) kvůli jejich komunistické minulosti. Bývalý náčelník generálního štábu zopakoval, že své členství v KSČ a nástup do zpravodajského kurzu považuje za chybu.