StB

Výpis příspěvků ke štítku „StB“

Svoboda slova upadá, řekl Babiš k 17. listopadu. Kalousek se do něj ostře pustil

17. listopadu 2022 18:31

Česká republika si 17. listopadu připomněla 33. výročí sametové revoluce a 83 let od uzavření vysokých škol nacisty. Ani v tento den nepanuje příměří mezi odvěkými politickými rivaly. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš u příležitosti 17. listopadu uvedl své znepokojení nad současnou situací v ČR. Podle něj svoboda slova v tuzemsku upadá. Do expremiéra a kandidáta na prezidenta se kvůli tomu na sociálních sítích ostře pustili političtí komentátoři či někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Na tepláky i kurz češtiny. Lidé posílají Babišovi haléřové dary na kampaň, chtějí ho ponížit

13. listopadu 2022 06:19

Finanční příspěvky na vězeňské tepláky, kurz češtiny či záchranu „motýle“. Na transparentním účtu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše se hromadí haléřové dary s expresivními a ironickými vzkazy. Lidé tímto gestem vyjadřují svůj negativní postoj vůči čerstvému prezidentskému kandidátovi. Transparentní účet si kvůli financování kampaně museli založit všichni zájemci o Hrad. Ironickým haléřovým darům se nevyhnou ani další prezidentští kandidáti.

Minulost v KSČ a neschopnost ji vysvětlit. Dostihne Pavla a Babiše kostlivec ve skříni?

4. listopadu 2022 07:32

Už v lednu čekají Česko prezidentské volby. Podle sázkových kanceláří mají v boji o Hrad nadále největší šanci generál Petr Pavel a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Oba favority tíží komunistická minulost. Podle historika Petra Blažka ani jeden z nich není schopen svou činnost před rokem 1989 věrohodně vysvětlit. Pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů je přesvědčen, že Pavel i Babiš v některých případech o své minulosti lžou a celou věc bagatelizují.

PŘEHLEDNĚ: Pavel a Babiš s minulostí v KSČ, Janeček v polyamorii. Kdo jsou kandidáti na Hrad?

7. září 2022 05:06

Už v lednu čekají Česko prezidentské volby. Podle sázkových kanceláří mají v boji o Hrad nadále největší šanci generál Petr Pavel a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. První jmenovaný v úterý oficiálně potvrdil kandidaturu, bývalý premiér se definitivně rozhodne nejspíš až na konci října. Oba favority tíží komunistická minulost. Babiše navíc už brzy čeká soud kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž jako obžalovaný čelí podezření z dotačního podvodu. Mohou tyto skutečnosti hrát do karet dalším zájemcům o prezidentskou funkci?

Učila nás odvaze i soucitu. Byla krásná a starostlivá, vzpomínají na Trumpovou její děti

15. července 2022 09:03

Skvělá, okouzlující, vášnivá, hříšně vtipná a neuvěřitelná žena. Na zesnulou Ivanu Trumpovou vzpomínají i její děti. Podle syna Erica učila své potomky odvaze a houževnatosti, soucitu a odhodlání. Ivana měla celkem tři děti – kromě Erica ještě Donalda juniora a Ivanku. Všechny s bývalým prezidentem USA Donaldem Trumpem. Podnikatelka a rodačka z Československa zemřela ve věku 73 let.

Trumpová se často vracela do Československa, sledovala ji ale StB. Donášel Ivanin otec

15. července 2022 00:41

Americkou i českou veřejnost ve čtvrtek zasáhla smutná zpráva o smrti první manželky někdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa a československé rodačky Ivany Trumpové. V posledních letech se ukázalo, že během 70. a hlavně 80. let byla i se svým tehdejším manželem v hledáčku Státní bezpečnosti (StB), jejíž spojkou byla československá větev její rodiny. Otec Trumpové Miloš Zelníček figuruje v dokumentech tajné policie jako konfident pod krycím jménem Miloš až do roku 1989.

Osudy biskupa Lobkowicze: Kořeny u Přemyslovců i vyhnání v kočárku ze zámku

18. února 2022 11:55

Podle rodinné legendy mají Lobkowiczové vazby již na praotce Čecha, praprapředek Popel byl prý jeho druhem. Zesnulý ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz se ovšem raději držel písemných dokumentů. „Nějaká cestička rodu Lobkowiczů k nejstarším českým dějinám asi existuje, ale prvním doloženým nositelem jména byl Mikuláš z Lobkowicz z přelomu 14. a 15. století, oblíbenec krále Václava IV.,“ líčil biskup dějiny rodu. Ve čtvrtek 17. února zemřel v ostravské nemocnici.

Palach měl mít až 29 následovníků, 20. ledna se upálil pivovarský dělník z Plzně

20. ledna 2022 07:35

Na plzeňském Dukelském náměstí vzplála živá pochodeň 20. ledna 1969. Následovníkem Jana Palacha se stal 25letý pivovarský dělník Josef Hlavatý, když se polil dvěma litry petroleje a škrtl sirkou. Dnes náměstí nese jméno T. G. Masaryka, upáleného mladíka tu však nepřipomíná busta ani pamětní deska. Den po Palachově pohřbu se v Chebu zapálil 16letý učeň Jan Béreš a zřejmě poslední živou pochodní byl v dubnu 39letý Evžen Plocek z Jihlavy. Od 16. ledna do konce dubna 1969 se pokusilo ve jménu Jana Palacha zemřít 29 lidí.

Ztroskotanci, chátra, reakcionáři. Statisíce Čechů před 45 lety odsuzovaly Chartu 77

6. ledna 2022 11:52

Když 6. a 7. ledna 1977 informoval západní tisk o prohlášení režimních oponentů s názvem Charta 77, totalitní systém Gustáva Husáka spustil proti chartistům štvavou kampaň nebývalých rozměrů. „Musíme sehnat podpisy milionů lidí, kteří útoky na socialismus odsoudí,“ naplánovali si komunisté a záhy sehnali třeba 20 tisíc podpisů dělníků z automobilky Škoda v Mladé Boleslavi. Kampaň připomínala 50. léta, kdy národ hlasitě odsuzoval „zrádkyni“ Miladu Horákovu.

Hegerová musela do vězení kvůli honorářům Gotta. Osudové nedopatření si nikdy nevyříkali

9. prosince 2021 09:43

Slavná šansoniérka Hana Hegerová strávila v 80. letech půl roku ve vězní. Na její účet totiž omylem přišla vyšší finanční částka, která ve skutečnosti patřila Karlu Gottovi. Česká královna šansonu to však netušila a peníze si nechala. Později se ukázalo, že Gotta žádala o schůzku, ten ji ale ignoroval – údajdně na popud svého otce.