reklama

StB

Výpis příspěvků ke štítku „StB“

Gottova kniha psaná před smrtí odhalila tajemství. Mistr zjistil, kdo na něj donášel u StB

Autobiografická kniha, kterou Mistr dopsal na sklonku života a jejíž vydání vdova Ivana Gottová nakonec odložila na 14. července, odhalí řadu pikantností. Například i to, že se zpěvák krátce před svou smrtí dozvěděl, který blízký spolupracovník na něj donášel StB. Šlo o jeho vlastního manažera. Kniha „Má cesta za štěstím“ vyjde v den, kdy by Gott oslavil 82. narozeniny.

Mysteriózní zmizení hokejistů nad mořem, Čechoslováci hráli s Brity v osmi

Sobotní zápas českých reprezentantů s Velkou Británií oživuje vzpomínku na vzájemný mač z 8. listopadu 1948, který paralyzovala letecká tragédie. Šest československých hokejistů totiž tehdy na zápas do Londýna nedoletělo, takže nároďák měl k dispozici jen osm hráčů. „Mysteriosní zmizení letadla,“ přemítal o záhadně ztraceném stroji s částí reprezentace deník Lidová demokracie. „Všechna pátrání se zatím ukázala bezvýsledná,“ uvedl deník ještě 12. listopadu.

Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?

Ubytování v ostravském hotelu Corrado, jehož součástí je střelnice, mohl ruským agentům GRU vydávajícím se za obchodníky se zbraněmi doporučit bývalý důstojník StB Luděk Petřík, jenž 16. října 2014 zahynul ve Vrběticích. „Kluci ze střelnice mi potvrdili, že sem chodil střílet i jeden z těch zabitých,“ říká CNN Prima NEWS majitel hotelu Maxmilián Šimek. Petřík mohl mít vazby již na sovětské tajné služby, v StB měl na starost vnějšího nepřítele. A později pracoval pro firmu Imex Group v Ostravě, jejíž sklady vybuchly.

Nová odhalení, nebo podraz na Kunderu? Novákova kniha vzbuzuje vášně

Nadšeně i pohoršeně přijímaná monografie Kundera: Český život a doba vyšla 26. června a její autor Jan Novák se s ní poprvé postavil před čtenáře počátkem července na festivalu Měsíc autorského čtení v Brně a Ostravě. Jak reagovalo publikum, za co Novákovi tleskalo a co mu vyčítalo? A jak dílo vnímají další festivaloví spisovatelé? „V knize jsou evidentní podrazy na Kunderu,“ říká třeba prozaik a redaktor literárního časopisu Host Jan Němec.

reklama