reklama

Kapesné? Tisíce dětí si v Česku legálně vydělávají. A nejsou to stokoruny

I děti v Česku pracují a nevydělávají málo. Točí například reklamy nebo hrají v seriálech. Kvůli pandemii koronaviru ale dostalo pracovní povolení vůbec nejméně dětí. Teď už se však jejich pracovní tempo vrátilo do předpandemických kolejí. Kolik vydělávají a co musí splnit, aby mohly pracovat?

reklama

Například osmiletý Viktor a dvanáctiletý Matyáš jsou zkušení dětští herci. Zahráli si velkou seriálovou roli a chystají se na další. „Nejvíc mě baví asi to, že si vyzkouším věci, které bych si normálně nevyzkoušel. V seriálu jsem například krmil slony a žirafy,“ popsal Viktor. Matyáš dodal, že je rád, že při točení potká skvělé lidi a že ho pracovat baví.

V Česku totiž mohou i takto malé děti legálně pracovat. A není jich málo. „Od ledna do srpna letošního roku udělil Úřad práce ČR celkem 2500 povolení k výkonu činnosti dítěte,“ uvedla Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce.

Děti mladší patnácti let mohou vykonávat pouze činnosti umělecké, kulturní, sportovní a reklamní. Aby mohly pracovat, potřebují lékařský posudek, povolení úřadu práce, pojištění a souhlas rodičů.

Dostávají i desetitisíce

Loni kvůli covidu požádalo o dětské pracovní povolení vůbec nejméně rodičů. A zvýšily se především honoráře za komparsní role. „Před lety se pohybovaly za jeden natáčecí den okolo šesti set korun, teď už je to dvanáct set,“ prozradil Radek Hruška, jednatel společnosti Casting Barrandov.

U seriálových rolí už děti dostávají nesrovnatelně vyšší odměny. Mohou to být i desetitisíce korun. „Děti jsou brané tak, že někdo spadá do kategorie frekventovanějších herců a někdo zase do méně frekventovaných, takže podle toho dostávají finanční odměnu,“ vysvětlila Lenka Kubálková z A-castingu.

A co děti s penězi dělají? „Šetřím si, chtěl bych jet na studijní pobyt do Ameriky,“ usmál se dvanáctiletý Matyáš. Podle jeho matky je důležité, že on sám pracovat chce. „Rozhodně to nebyly moje ambice. První, co vždycky říkám, je, že dítě musí chtít, protože to je dřina,“ zdůraznila Veronika Duchková, maminka Viktora a Matyáše.

Někteří rodiče by však svým dětem nedovolili, aby mohli hrát v seriálu nebo reklamě. „Měla by to být jeho volba. A dítě tu práci nezná, takže se nemůže adekvátně rozhodnout,“ uvedla jedna z maminek.

Předškolní děti mohou podle zákona pracovat maximálně dvě hodiny denně. Ty, které chodí do školy, už mohou legálně pracovat více hodin.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš rozjel kandidaturu na Hrad. Tam nám od středy neříkají pravdu, tvrdí komentátor
360°

Babiš rozjel kandidaturu na Hrad. Tam nám od středy neříkají pravdu, tvrdí komentátor

Z turbulentních událostí jednoznačně vyplývá, že Kancelář prezidenta republiky minimálně od minulé středy neříkala pravdu, zhodnotil politický komentátor webu Info.cz Vratislav Dostál okolnosti hospitalizace Miloše Zemana. Zpochybnil, že by premiér Andrej Babiš či šéf Sněmovny Radek Vondráček (oba ANO) o prezidentově zdravotní kondici nevěděli. Končící premiér podle něj už rozjel svou prezidentskou kampaň.

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku
Miloš Zeman

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) je přesvědčen, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) jel do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na žádost prezidenta Miloše Zemana. Sám ministr prý se Zemanem ještě před dvěma týdny mluvil. Podle něj zněl prezident sice unaveně, ale mentálně byl v pořádku. Zeman není podle lékařů od minulého týdne schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá zdravotní prognóza je nejistá.

Kim nepřestává provokovat. KLDR odpálila podle Soulu a Tokia další balistickou raketu
KLDR

Kim nepřestává provokovat. KLDR odpálila podle Soulu a Tokia další balistickou raketu

Severní Korea odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu, oznámily světové agentury s odvoláním na jihokorejskou a japonskou armádu. Prvotní informace hovořily o blíže neurčené střele. KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny, podotkla agentura AFP. Japonský premiér Fumio Kišida zároveň uvedl, že Severní Korea dnes odpálila zřejmě dvě rakety.

Soused zemřel hlady, líčí Sabina z Jemenu aneb České mámy v boji s hladomorem

Po matce je Češka a po otci Jemenka. Ve dvaceti letech odešla Sabina Addailamy z Prahy do jemenské metropole San’á, kde se nyní s pomocí českých kamarádek snaží čelit postupujícímu hladomoru. Ve válkou zmítaném Jemenu je to boj s větrnými mlýny. „Denně vidím spoustu podvyživených děti, některé se prohrabují mezi odpadky a hledají cokoliv, co by snědly,“ informuje 46letá Addailamy přímo ze San’á.

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba

Bývalý senátor Jan Veleba (SPOZ) ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za jeho pondělní vystoupení na tiskové konferenci. Vystrčil médiím citoval dopis, který na vlastní žádost obdržel od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá prognóza je nejistá.

Stále více Čechů chodí do obchodů bez respirátoru či roušky. Pokuty ani nemoc neřeší

Některé evropské státy upouští od povinného používání respirátorů v obchodech. Jedná se například o Dánsko, Maďarsko, Velkou Británii nebo Norsko. V Česku vládní nařízení o zakrytém nosu a ústech dál platí, lidé si však s jeho dodržováním hlavu mnohdy už nelámou. A to i přesto, že za jeho porušení hrozí vysoká pokuta a že pandemie v Česku opět sílí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama