reklama

Kapesné? Tisíce dětí si v Česku legálně vydělávají. A nejsou to stokoruny

I děti v Česku pracují a nevydělávají málo. Točí například reklamy nebo hrají v seriálech. Kvůli pandemii koronaviru ale dostalo pracovní povolení vůbec nejméně dětí. Teď už se však jejich pracovní tempo vrátilo do předpandemických kolejí. Kolik vydělávají a co musí splnit, aby mohly pracovat?

reklama

Například osmiletý Viktor a dvanáctiletý Matyáš jsou zkušení dětští herci. Zahráli si velkou seriálovou roli a chystají se na další. „Nejvíc mě baví asi to, že si vyzkouším věci, které bych si normálně nevyzkoušel. V seriálu jsem například krmil slony a žirafy,“ popsal Viktor. Matyáš dodal, že je rád, že při točení potká skvělé lidi a že ho pracovat baví.

V Česku totiž mohou i takto malé děti legálně pracovat. A není jich málo. „Od ledna do srpna letošního roku udělil Úřad práce ČR celkem 2500 povolení k výkonu činnosti dítěte,“ uvedla Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce.

Děti mladší patnácti let mohou vykonávat pouze činnosti umělecké, kulturní, sportovní a reklamní. Aby mohly pracovat, potřebují lékařský posudek, povolení úřadu práce, pojištění a souhlas rodičů.

Dostávají i desetitisíce

Loni kvůli covidu požádalo o dětské pracovní povolení vůbec nejméně rodičů. A zvýšily se především honoráře za komparsní role. „Před lety se pohybovaly za jeden natáčecí den okolo šesti set korun, teď už je to dvanáct set,“ prozradil Radek Hruška, jednatel společnosti Casting Barrandov.

U seriálových rolí už děti dostávají nesrovnatelně vyšší odměny. Mohou to být i desetitisíce korun. „Děti jsou brané tak, že někdo spadá do kategorie frekventovanějších herců a někdo zase do méně frekventovaných, takže podle toho dostávají finanční odměnu,“ vysvětlila Lenka Kubálková z A-castingu.

A co děti s penězi dělají? „Šetřím si, chtěl bych jet na studijní pobyt do Ameriky,“ usmál se dvanáctiletý Matyáš. Podle jeho matky je důležité, že on sám pracovat chce. „Rozhodně to nebyly moje ambice. První, co vždycky říkám, je, že dítě musí chtít, protože to je dřina,“ zdůraznila Veronika Duchková, maminka Viktora a Matyáše.

Někteří rodiče by však svým dětem nedovolili, aby mohli hrát v seriálu nebo reklamě. „Měla by to být jeho volba. A dítě tu práci nezná, takže se nemůže adekvátně rozhodnout,“ uvedla jedna z maminek.

Předškolní děti mohou podle zákona pracovat maximálně dvě hodiny denně. Ty, které chodí do školy, už mohou legálně pracovat více hodin.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

Pořád jsem král a zas vydělám velké peníze. Co řekl Jonák v jednom z posledních rozhovorů

Symbol pražského podsvětí devadesátých let Ivan Jonák poskytl jeden z posledních velkých rozhovorů v květnu 2014 časopisu Týden, pár dní po propuštění z vězení a necelé dva roky před smrtí. Někdejší pornokrál Discolandu Sylvie měl těžce podlomené zdraví, někdy mluvil z cesty a často sprostě. A věřil, že jeho sláva se vrátí. Přinášíme celé interview, které s Jonákem vedl redaktor Jakub Kvasnička, jenž v současnosti působí v televizi CNN Prima NEWS.

Žena se přiznala k vraždě dcery a matky. Hrozí jí 20 let, u soudu prosila o odpuštění

Aktualizováno

Ženě, která loni v Českých Budějovicích zavraždila svou dvouletou dceru a vlastní matku, navrhne státní zástupkyně zřejmě 15 až 20 let. Podle obžaloby žena vraždila desítkami bodných a řezných ran. Podle soudce lze čin považovat za vražedný útok s vysokou mírou brutality. Žena ve středu u soudu prosila za odpuštění. Čin spáchala v afektu, do té doby byla bezúhonná, řekla státní zástupkyně Dagmar Šimáková.

reklama