reklama

Kapybary se mstí městu, které narušilo ekosystém. Jen rekultivují, brání zvířata experti

Kapybary v Argentině začaly terorizovat oblast Nordelta nedaleko Buenos Aires. Skupiny hlodavců kálí na ulicích a devastují zahrady místních. Právě kvůli výstavbě luxusních vil na tomto území byl podle odborníků výrazně narušen tamní ekosystém.

reklama

Obyvatelé Nordelty u Buenos Aires čelí invazi rozběsněných kapybar. Tito hlodavci mohou měřit okolo jednoho metru a vážit až 80 kilogramů, a tak při návštěvách zahrad často napáchají rozsáhlé škody. Podle informací webu Gizmodo nejednou zvířata poranila i psy místních.

Kapybary pocházejí z mokřadů v deltě řeky Lujan, kde byla v roce 2000 postavena přepychová čtvrť. Odborníci se domnívají, že se zvířata snaží o rekultivaci prostředí. „Není to tak, že by kapybary napadaly čtvrť. To Nordelta napadla ekosystém kapybar," řekl webu Guardian uznávaný ekolog a aktivista Enrique Viale.

Ekologické důsledky

„Bohatí developeři ničí zvířatům jejich přirozené prostředí, aby mohli klientům prodat sen o bydlení ve volné přírodě. Lidé, kteří si zdejší domy kupují, ale chtějí přírodu bez komárů, hadů a kapybar," dodal. Sám Viale je součástí kampaně, která bojuje za to, aby Argentina přijala zákon na ochranu mokřadů před zástavbou.

Výstavba v Nordeltě měla podle expertů řadu ekologických důsledků. K potížím přispělo například budování rozsáhlých nepropustných ploch, kvůli kterým hrozí záplavy. Ničení vodních toků rovněž vedlo k řadě lesních požárů.

Tagy:
Argentina ekosystém Buenos Aires kapybary Nordelta

Hlavní zprávy

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Dojemný snímek Schumacherů. Vzdal bych se všeho, abych si s tátou popovídal, řekl Mick

Očekávaný dokument o Michaelu Schumacherovi už je několik dní k dispozici na streamovací platformě Netflix. Jednou z hlavních postav, která ve filmu vypráví o legendě formule 1, je její syn Mick – nyní sám pilot v královně motorsportu. Mluví o tom, jak je pro něj těžké nemoct si s otcem popovídat o svém zaměstnání. Zároveň v souvislosti s filmem publikoval na Instagramu dojemnou fotografii z dětství.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama