CNN Prima News Karel Hanzelka

Karel Hanzelka

Výpis příspěvků ke štítku „Karel Hanzelka“

PRE od září zásadně zlevní elektřinu a plyn. Nižší sazby se budou týkat většiny zákazníků

Pražská energetika (PRE) zlevní od 1. září elektřinu a plyn pod úroveň vládního cenového stropu, a to v případě elektřiny zhruba o 20 procent a u plynu asi o 30 procent. Informoval o tom mluvčí společnosti Karel Hanzelka. Zlevnění se podle něj bude týkat velké většiny zákazníků firmy. PRE má podle statistik operátora trhu zhruba 750 000 odběratelů elektřiny a dalších skoro 30 000 odběratelů plynu. V předchozích měsících zlevňovali pro část odběratelů i další dodavatelé.

PŘEHLEDNĚ: Když hrozí odpojení od energií. Co dělat při opožděných platbách za zálohy?

Navyšování záloh za energie děsí řadu domácností. Ty jsou nyní v očekávání příchodu nových a upravených částek, které budou narážet na vládou připravený strop. V případě prodlení či neplacení vysokých poplatků však hrozí, že rodiny mohou být od elektřiny odpojeny. Energetičtí dodavatelé své zákazníky upozorňují, aby v případě prodlení platby svou situaci okamžitě řešili. Velmi často totiž mohou lidé využívat splátkové kalendáře. Na druhou stranu však dodávají, že i když bude v příštím roce situace horší a zálohy budou růst, nelze být vůči nikomu benevolentní.

PŘEHLEDNĚ: Jak funguje úsporný tarif? Lidé často nevědí, bombardují dodavatele dotazy

I když úsporný tarif existuje už skoro měsíc, řada lidí stále netuší, jak funguje. Zákazníci bombardují svými dotazy energetické společnosti, jak o tarif mohou zažádat nebo kdy jim přijdou peníze na účet. Úsporný tarif je ale pro všechny automatický a obdrží ho i lidé, kteří ho nechtějí. Společnosti přesto evidují nárůst množství hovorů, který je největší od pádu Bohemia Energy.

Statisícům Čechů končí fixace cen energií. Proč nemusí být letošní změna tragédií?

Stovky tisíc lidí čeká letos nepříjemná změna spojená se znatelným zdražením měsíčních záloh kvůli končící fixaci. Nové ceny jim mohou několikanásobně vzrůst. Dodavatelé energií nicméně uvádějí, že se stávající zákazníci nemusejí obávat. Po konci fixace totiž na ně bude čekat výhodnější nabídka, než kdyby zákazník přišel k novému dodavateli.