Spor o chytré měřáky elektřiny se opět dostal do Sněmovny
Spor o chytrý měřák elektřiny, který lidem umožňuje využívat levnější proud a částečně si tak snížit náklady, se opět dostal do Sněmovny. Přístroj je totiž podle některých poslanců stále nesmyslně drahý. Snížení jeho ceny přitom sliboval i Josef Síkela ještě coby ministr průmyslu v době, kdy se schvalovalo zastropování cen energií.
Chytrý měřák elektřiny mají velcí zákazníci a ti s fotovoltaikou zdarma. Běžná domácnost za něj ale zaplatí několik tisíc korun a navíc ještě roční poplatek.
ČTĚTE TAKÉ: Připomínáte Jakeše, vzkázal Koten Fialovi kvůli platům. Nejsme loseři, namítl premiér
Před dvěma lety vláda prosadila, že všichni, co chtějí takzvaný spotový tarif – tedy nechtějí fixovat cenu na konkrétní období – musí mít chytrý měřák elektřiny. „Byla to reakce na energetickou krizi nárůst cen energií,“ popsal pro CNN Prima NEWS vrchní ředitel sekce energetiky ministerstva průmyslu René Neděla.
Máte-li spotový tarif, je to pro vás při poklesu ceny elektřiny benefit, pokud ale na druhou stranu vyletí nahoru, platíte významně vyšší náklady než u nějakého fixovaného produktu. Chytrý měřák proto ukazuje, za jakou cenu v danou chvíli elektřinu čerpáte. A když je levná, můžete si třeba zapnout pračku.
Křeček: Odstraňme bariéry pro růst mezd. Státních zaměstnanců bude příští podzim méně
Musíme odstranit bariéry pro růst mezd, uvedl ekonom Štěpán Křeček. Pokud se podle něj myšlenka podaří uvést v praxi, může to výrazně přispět k vyšším platům a mzdám v české ekonomice. V pořadu Co na to vaše peněženka ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň vyjádřil přesvědčení, že koncem volebního období současné vlády, tedy příští podzim, bude státních zaměstnanců méně.
Piráti nyní chtějí, aby i běžné domácnosti mohly mít chytré měřáky bez vysokých poplatků. „Počítali jsme to a úspora může u některých spotřebitelů dosáhnout i tisíců korun,“ uvedl pro CNN Prima NEWS poslanec Jakub Michálek.
Podle energetiků je ale cena chytrého měřáku adekvátní. „Je potřeba vidět i spoustu dalších věcí, které se za tím skrývají, tedy přenos dat, validace dat, hlášení operátorovi, související administrativa, takže to není jen ten přístroj,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí Skupiny PRE Karel Hanzelka.
Kritika drahých měřáků se objevila poprvé před dvěma lety, tehdy Josef Síkela coby ministr průmyslu slíbil, že je dodavatelé zlevní. Ještě letos v létě si ale někteří účtovali přes tisíc korun měsíčně. Ani současné ceny nejsou výhodné.
„V závislosti na distributorovi stojí až několik tisíc korun, takže může tu úsporu smazat,“ uvedla pro CNN Prima NEWS manažerka rozvoje společnosti encall Kristýna Bajer.
Experti zároveň zdůrazňují, že spotový tarif není pro každého. „Pro domácnosti s napjatým rozpočtem úplně vhodný není. Cena se někdy pohybuje nízko, ale jindy zase vysoko. A v momentě, kdy řešíte každou korunu, může vám to velice hrubě zasáhnout do rozpočtu,“ dodala Bajer.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přijdou kvůli zablokování Sněmovny miliardové sankce? Mohly zlevnit energie, řekl Vlček