Manželé měli uzavřenou výhodnou smlouvu na energie. Bohužel však jeden z nich zemřel a druhému ji dodavatel zrušil. O několika takových příbězích vás redakce CNN Prima NEWS již informovala. V průběhu posledních dní se však začaly ozývat další ženy s podobnými zkušenostmi. Odborníci jim proto radí, aby se nebály a bránily se.
Ivana Olejarčíková ovdověla loni v březnu. Jelikož byla smlouva na energie psaná na manžela, chtěla ji převést na své jméno. Na infolince dodavatele však narazila. „Ptala jsem se, proč to nejde, když máme odběrové místo pořád stejné. Oni mi ale řekli, že takhle se to dělá, že se musí podepsat nová smlouva,“ popsala situaci Olejarčíková s tím, že kvůli tomu přišla o výhodnější fixovanou cenu.
ČTĚTE TAKÉ: Zoufalá vdova dostane peníze zpět. ČEZ jí změnil fixaci neoprávněně, pomohla i reportáž
To jí ve spojení s obecným zdražováním energií značně zvýšilo náklady za třípokojový byt, ve kterém žije. „S manželem jsme platili měsíční zálohu ve výši 3 500 korun, teď platím 5 000,“ řekla.
Není sama. S podobným příběhem se na redakci CNN Prima NEWS obrátila také paní Olga. „Řekli mi, že manžel by platil 5,20 korun za kWh, mně nasadili cenu 10,20. Tvrdili mi, že je to běžná praxe a že to jinak nejde,“ uvedla žena.
Všichni jsou na stejné úrovni
Odborníci v podobných případech doporučují neváhat a bránit se. Začít se dá tím, že zavoláte dodavateli. „Naše zkušenosti jsou takové, že v těchto případech se většinou dodavatelé snaží vyjít vstříc. Pokud by se situace dostala opravdu do mezní fáze a dodavatel by nebyl ochoten se se spotřebitelem domluvit, může u nás podat návrh na sporné řízení,“ sdělil mluvčí Energetického regulačního úřadu Jan Hamrník.
Vstřícní byli dodavatelé i tentokrát. „Paní se ozveme a situaci vyřešíme. Na druhou stranu ten finanční rozdíl je v řádu stokorun. Je také potřeba říci, že jelikož jsou dnes zastropované ceny, tak jsou všichni na stejné úrovni,“ uvedl mluvčí PRE Karel Hanzelka k případu paní Olgy. V případě paní Ivany ale prý bude rozdíl minimální. „V tomto konkrétním případě byla smlouva na konci. To znamená, že fixace končila,“ doplnil Hamrník.
Podobné případy se dějí především poslední rok. Dříve byly totiž rozdíly mezi starou a novou cenou minimální. Aby se v budoucnu neopakovaly, musel by se podle energetického regulačního úřadu změnit zákon.