První cesta krále Karla III.: Mám v sobě rumunskou krev, řekl. Je prý potomkem Drákuly

Král Karel III. je v Rumunsku

Britský král Karel III. zahájil v Rumunsku první zahraniční cestu po korunovaci. Kromě setkání s prezidentem zde hodlá hlavně odpočívat. V Rumunsku se prý cítí jako doma a v žilách mu prý koluje trochu transylvánské krve.

Při setkání s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem britský král připomenul své příbuzenské vazby s rumunskou královskou rodinou i to, že Rumunsko poprvé navštívil před 25 lety. „Vždy jsem se v Rumunsku cítil jako doma,“ uvedl Karel III. Tamní prezident mu poděkoval za to, že šíří dobré jméno země ve světě i za nasazení ve prospěch tamního kulturního dědictví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vztah Harryho a Meghan v troskách? Princ prozřel, manželka mu vymyla mozek, říká expert

V minulosti král tvrdil, že mu v žilách „koluje trochu transylvánské krve“, protože je vzdáleným příbuzným středověkého valašského knížete Vlada III. Napichovače. Ten se stal inspirací pro fiktivní postavu hraběte Drákuly.

Karel III. by mohl navštívit i vesničku Viscri se středověkou tvrzí. Právě tady totiž zakoupil – tehdy ještě coby princ Charles – svou první nemovitost v zemi. Dnes ji jezdí obdivovat turisté. „Líbí se mi tu, je tu krásná příroda, hodně ptáků, koček, psů a koní a je to krásné,“ popsala pětadvacetiletá studentka Sara.

Právě zdejší příroda zřejmě učarovala i současnému králi. „Když sem princ Charles jezdil, procházel se tu se svým botanikem, to už byla taková tradice,“ uvedl manažer penzionu Alexu Toader.

Z domu je teď malé muzeum a místní vděčí králi mimo jiné za čističku. Doufají, že je i letos potěší svou náštěvou. „Neřekl bych, že s tím úplně počítáme, ale minulé roky sem jezdil. Teď, co je král, se to možná trochu změní a bude tu méně,“ řekl Toader.

Ubytovat by se král měl letos o pár kilometrů dále. Zrekonstruoval tu starý statek. Je z něj teď penzion, kde si pobyt můžete dopřát za 190 eur (zhruba 4 400 korun) na noc. Nemovitosti Karla III. v Rumunsku mají jedno společné – většinou nemají wifi, rádio ani televizi, jen knihy a božský klid.

Tagy: