Kdo bude po volbách vládnout v Praze? Na magistrát se již rýsují potenciální koalice

Příští měsíc se budou Pražané rozhodovat o tom, kdo bude dalším primátorem hlavního města. Přestože je dnes složité předpovídat, jaké bude rozložení křesel na magistrátu, lze již usuzovat, jak by mohla vypadat případná vládnoucí koalice. Jednotlivé kandidující uskupení se totiž začínají navzájem vymezovat a otevřeně hovořit o tom, s kým by mohli v příštích čtyřech letech ovlivňovat život v metropoli.

Velkým hráčem je například lídr Prahy sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Ten otevřeně odmítá především koalici s hnutím ANO. „Voliči mají právo vědět, kde skončí jejich hlasy. Praha sobě nepůjde do koalice s hnutím ANO. Šokuje mne, že Spolu o koalici s ANO jedná. S ANO nebudeme ani jednat. Nebudeme politicky legitimizovat Andreje Babiše po zářijovém soudu a před prezidentskou volbou,“ sdělil Čižinský pro CNN Prima NEWS.

Velkou otázkou však zůstává jeho vztah vůči koalici Spolu. Kvůli kauze dozimetr například dlouhodobě vyzívá k rezignaci Jiřího Pospíšila (TOP 09) „Voliči Spolu znají dobře volební systém. Předpokládám, že za pomoci křížkování pošlou za Spolu do zastupitelstva těch několik důvěryhodných, nestíhaných a neodsouzených kandidátů, se kterými bude spolupráce možná,“ uvedl.

„Se současnými čelnými kandidáty ODS, obviněnými a odsouzenými opravdu nejde spolupracovat. S poctivými z TOP 09 či KDU-ČSL budeme jednat rádi. Ale slyšel jsem, že ODS se Jiřího Pospíšila zastala právě za slib, že má po volbách postupovat ve shodě s ODS,“ doplnil Čižinský.

Ideální by tak podle něj byla koalice na současném vládnoucím půdorysu, akorát bez Pospíšila. „S Piráty a STAN spolupracujeme již nyní. STAN pochybné lidi z kandidátky na rozdíl od Spolu odvolal,“ vysvětlil svůj postoj.

Piráti proti ODS a ANO

Současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti) aktuálně vystupuje tvrdě proti ODS a hnutí ANO. Někteří pražští Piráti pak prohlašují, že hlas pro Spolu je zároveň hlasem pro ANO. „Piráti nejedou v žádné z korupčních kauz. Evidentně v nich ale jede mnoho dalších politických stran od ODS až po ANO. Vyjednávání koalice se bude řídit povolební strategií, kterou bude brzy schvalovat členská základna Pirátů,“ uvedl Hřib pro CNN Prima NEWS.

„Určitě ale můžeme vyloučit, podobně jako tomu bylo v roce 2018, koalici s extrémistickými stranami typu SPD a KSČM. Také odmítáme sedět v radě s trestně stíhanými osobami nebo kumulátory funkcí. Pražané platí celé daně, takže si zaslouží všechny členy rady na plný úvazek. Není možné pro Prahu pracovat na vedlejšák ze Sněmovny nebo správní rady VZP,“ doplnil primátor další podmínky pro povolební vyjednávání.

Co hnutí ANO?

Koalice Spolu je tak ve složité situaci, kdy bude pouze těžko hledat koaliční partnery. Lídr kandidátky Bohuslav Svoboda (ODS) proto v dubnu v rozhovoru pro iDnes nevyloučil koalici s hnutím ANO: „Představit si lze všechno, ale je otázka, jestli je to reálné. Je nerozumné říkat něco před volbami, třeba vám po volbách nic jiného nezbyde. To je pro mě horší představa vládnout s Čižinským.“

Jedna z čelních představitelek pražské ODS Alexandra Udženija však odmítla, že by koalice s ANO byla v plánu. „Strašení koalicí s ANO si zažíváme od některých politických subjektů před každými volbami. Jen si vzpomeňme jak někteří šíleli před čtyřmi lety a všichni víme, jak to dopadlo. Ti, co tohle říkájí, evidentně nemají jiné téma. Považuji to už za trapné,“ sdělila pro CNN Prima NEWS.

„Idealní koalici na magistrátu vidím ve spojení programově blízkých stran. Ostatně při loňských parlamentních volbách dali Pražané svým hlasem jasně najevo, že chtějí pravicová řešení a preferují strany, které jim tohle řešení poskytnou. Takže našim cílem bude postavit takovou koalici, která bude schopna bez zbytečných průtahů sestavit městkou radu, okamžitě převzít odpovědnost za vládu v Praze a spolu s ní i řešit skutečné problémy, které Pražany trápí,“ doplnila.

Opatrně o možných koalicích hovořil také lídr hnutí ANO Patrik Nacher, který pouze naznačil s kým vládnout určitě nechce. „Mám to postavené celkem jednoduše, že si neumím představit koalici s aktivisticko-anarchistickým pojetím politiky, což se částečně děje i v tomto volebním období. Více to upřesňovat nebudu, protože by to nebylo uctivé k lidem. Ti chtějí, aby tady byla především akceschopná koalice. V této době nejsme schopní ani predikovat, které subjekty přelezou přes hranici pět procent. Dělat teď vylučovací taktiky znamená kašlat na lidi – a to já teď dělat nebudu,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč
Fotbal

Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč

Jan Kuchta patří mezi fotbalisty, kteří po vpádu ruských vojsk na Ukrajině nechtěli zůstávat v zemi Vladimira Putina. FIFA dotčeným hráčům umožnila beztrestně přerušit angažmá, reprezentační útočník se vydal na hostování do pražské Sparty. Prchnul i další člen národního týmu Alex Král. Přesně těmto profesionálům vzkazuje srbský kolega Nemanja Pejčinovič: Chováte se jako holky a jste zrádci.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:20

Ukrajinci překvapili nic netušící okupanty

21:32

Zelenskyj mluvil s papežem Františkem

20:31

Tranzit ropy do ČR ropovodem Družba byl ve 20:00 obnoven, uvedla firma Mero. Ukrajina dodávky zastavila minulý týden, když nedostala z Ruska peníze.

19:53

Vůdci Nočních vlků na Slovensku hrozí zmrazení majetku

Důvod prohlídky u Trumpa byl odhalen. FBI ho podezřívá z porušení zákona o špionáži

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa zajistili dokumenty s různými stupni utajení a o povolení k prohlídce žádali i kvůli podezření na porušení zákona o špionáži. Informace amerických médiích potvrdily povolení k prohlídce a seznam zabavených věcí, jež v pátek nechal zveřejnit soud na Floridě.

Spisovatel Rushdie byl pobodán. Islamisté mu kvůli jeho Satanským veršům vyhrožují smrtí

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Nyní podstupuje operaci, oznámil poté Rushdieho literární agent. Útočníka policisté zadrželi, je ve vazbě.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Horák: Francouzská kauza Babiše neohrozí. Jeho voliči na to nemají rozlišovací schopnosti

Čerstvá informace, že na expremiéra Andreje Babiše (ANO) si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, jeho sílu nijak neohrozí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl marketingový expert Jakub Horák. Podle něj totiž Babišovi voliči nemají dostatečné rozlišovací schopnosti na to, aby kauzu pochopili. Jeho odpůrci zároveň nevnímají offshorové společnosti, přes jednu z nichž měl Babiš nemovitosti koupit, jako něco špatného.

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

Domácí zpravodajství

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.