Pospíšil o kauze Dozimetr i výslechu: Rezignaci jsem zvažoval, Pekarová to nechala na mně

Předseda pražské TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil kvůli kauze Dozimetr neodstoupí. Podle svých slov by tím přiznal svou vinu, kterou popírá. V pořadu 360° však přiznal, že o rezignaci přemýšlel. Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou komunikuje, a to přesto, že se ho veřejně nezastala.

„Zvažoval jsem rezignaci. Přeci jen jsem dvacet let v politice, zakládám si na svém jménu. Vše jsem ale konzultoval s kolegy z pražské TOP 09 a kolegy z ODS,“ popsal Pospíšil s tím, že někteří politici těchto dvou vládních stran ho podpořili v tom, aby neodstoupil. Rezignace by navíc podle něj znamenala přiznání chyby. „Pořád tvrdím, že je rozdíl mezi tím, když se s někým potkáte, nebo organizujete trestnou činnost,“ prohlásil.

Obviněný Pavel Dovhomilja veřejně uvedl, že Pospíšil společně s obviněným (nyní už bývalým) náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN) stál u zrodu organizované skupiny.

V letošních volbách tak podle Pospíšila budou voliči sami rozhodovat, nakolik je podle nich vinen. „Ať občané posoudí, na kolik je Pospíšil důvěryhodný, verdikt přijmu s pokorou,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Politika je podle něj zkrátka těžké řemeslo.

„Poškozuje vás to, jsem ale politik, musím to vydržet. Jsou kamarádi, kteří mi už nevěří, ale pak vám někteří fandí. To musím snést,“ přiznal. Pokud ve volbách uspěje, rád bude znovu usilovat o místo na pražském magistrátu.

Ať rozhodne „Topka“

Ačkoliv Pospíšil mluvil o podpoře některých kolegů, šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ho vyzvala k odchodu z politických funkcí. Stejně se vyjádřili i někteří další členové. „V tomto směru ctím názor, máme na to jiný pohled. My jsme věcně debatovali a pak mi paní předsedkyně řekla, že to nechá na mě a ať pražská ‚Topka‘ rozhodne,“ popsal, jak se situace uvnitř strany vyvíjela.

„My nyní s paní Pekarovou komunikujeme, já se nepletu do celostátní politiky a pracuji v Evropském parlamentu. Spíše se z politiky stahuji, než že bych se v ní chtěl do budoucna (více) angažovat,“ dodal v pořadu 360°.

V kauze Dozimetr měla organizovaná skupina systematicky obsadit klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby mohli dosazení manažeři ovlivňovat výběrová řízení s cílem inkasovat úplatky. Skupina ke komunikaci používala šifrované telefony a konspirační byty.

Hlavou gangu měl být podle policistů podnikatel Michal Redl, který už byl jednou odsouzen za podvody v kauzách Radovana Krejčíře. Do vězení ale nakonec nenastoupil díky lékařskému posudku, podle kterého je nesvéprávný.

Kvůli napojení na Michala Redla skončil ve funkci ministr školství Petr Gazdík (STAN), přestože mezi 13 obviněnými nefiguruje ani není z ničeho podezřelý. Mezi obviněnými je naopak dnes již bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Tagy:

Hlavní zprávy

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí
Vít Rakušan

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:58

Další útok ukrajinského dronu

22:20

Ukrajinci překvapili nic netušící okupanty

21:32

Zelenskyj mluvil s papežem Františkem

20:31

Tranzit ropy do ČR ropovodem Družba byl ve 20:00 obnoven, uvedla firma Mero. Ukrajina dodávky zastavila minulý týden, když nedostala z Ruska peníze.

Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč

Jan Kuchta patří mezi fotbalisty, kteří po vpádu ruských vojsk na Ukrajině nechtěli zůstávat v zemi Vladimira Putina. FIFA dotčeným hráčům umožnila beztrestně přerušit angažmá, reprezentační útočník se vydal na hostování do pražské Sparty. Prchnul i další člen národního týmu Alex Král. Přesně těmto profesionálům vzkazuje srbský kolega Nemanja Pejčinovič: Chováte se jako holky a jste zrádci.

Důvod prohlídky u Trumpa byl odhalen. FBI ho podezřívá z porušení zákona o špionáži

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa zajistili dokumenty s různými stupni utajení a o povolení k prohlídce žádali i kvůli podezření na porušení zákona o špionáži. Informace amerických médiích potvrdily povolení k prohlídce a seznam zabavených věcí, jež v pátek nechal zveřejnit soud na Floridě.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Spisovatel Rushdie byl pobodán. Islamisté mu kvůli jeho Satanským veršům vyhrožují smrtí

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Nyní podstupuje operaci, oznámil poté Rushdieho literární agent. Útočníka policisté zadrželi, je ve vazbě.

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

Horák: Francouzská kauza Babiše neohrozí. Jeho voliči na to nemají rozlišovací schopnosti

Čerstvá informace, že na expremiéra Andreje Babiše (ANO) si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, jeho sílu nijak neohrozí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl marketingový expert Jakub Horák. Podle něj totiž Babišovi voliči nemají dostatečné rozlišovací schopnosti na to, aby kauzu pochopili. Jeho odpůrci zároveň nevnímají offshorové společnosti, přes jednu z nichž měl Babiš nemovitosti koupit, jako něco špatného.

Domácí zpravodajství

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.