reklama

Kdy bude jasno o Arenbergerovi? Babiš rozhodne ve středu, na ministra má další dotazy

K setrvání ve funkci ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO), který čelí kritice mimo jiné kvůli informování o svém majetku, se premiér Andrej Babiš (ANO) vyjádří ve středu. Řekl to před odletem na summit EU v Bruselu, odkud se vrátí v úterý večer. Původně Babiš hovořil o tom, že si na prostudování materiálů vyžádaných od ministra nechá víkend a pak rozhodne. Kvůli summitu ale nebude mít čas. K materiálům ohledně majetku podle něj dostal ministr doplňující dotazy.

reklama

Babiš řekl, že na prostudování dodaných materiálů „má lidi“. Osobně Babiš ministrovo daňové přiznání prolistoval. Ti, kteří se věcí zabývali hlouběji, podle premiéra ministrovi napsali doplňující dotazy, na odpověď na ně nyní Babiš čeká.

Dokumenty o ministrově majetku obdržel Babiš v pátek. V neděli řekl, že o situaci už v týdnu mluvil i s prezidentem Milošem Zemanem. Média v minulých dnech upozornila na nedostatky v ministrově majetkovém přiznání a další sporné záležitosti. Arenberger je přesvědčen o tom, že se žádného zásadního pochybení nedopustil, dokumenty to podle něj dokládají. Ve čtvrtek premiér uvedl, že nového ministra nyní nehledá. „Pokud to bude mít v pořádku, není důvod ho odvolávat,“ uvedl. Doplnil, že detaily nezná a řešit to bude po seznámení s dokumenty.

Šanon s dokumenty je podle Arenbergera 15 centimetrů tlustý. „Z mého pohledu vysvětluje problematiku tak, že tam nikdy nedošlo, kromě toho zadání pozemků do majetkového přiznání, které jsou stejně ale dostupné na katastru, k nějakému zásadnímu pochybení,“ uvedl ministr v pátek na tiskové konferenci po jednání vlády. Arenberger podle Seznam Zpráv přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně vyšší majetek a příjmy, než udával v předchozích letech. V přiznání uvedl více než 60 nemovitostí. Jednu z nich na Mělnicku pronajímá jako archiv pro vinohradskou nemocnici, kde byl ředitelem.

S manželkou vlastní 160 nemovitostí

Ministr sám nebo s manželkou ve skutečnosti vlastní přes 160 nemovitostí, uvedl web Seznam Zprávy na základě kompletního výpisu posledního Arenbergerova majetkového přiznání poskytnutého ministerstvem zdravotnictví. To v původní omezené podobě neobsahovalo čísla jednotlivých pozemků, novináři proto nemohli rozlišit nemovitosti zapsané v katastru na stejném listu vlastnictví.

Kromě asi 15 obytných budov či bytů tvoří většinu ministrových nemovitostí pole mezi Kralupy nad Vltavou a Neratovicemi, uvádí web. Celkem podle něj vlastní Arenberger sám nebo spolu s manželkou více než 240 hektarů orné půdy.

Arenbergerovy podivné klinické studie

Pochybnosti panují podle některých médií o dodržení podmínek privatizace bytu s ordinací v centru Prahy, který si Arenberger od 90. let pronajímal. V roce 2019 ho za 11,5 milionu korun koupil s podmínkou, že v něm zachová trvalé bydlení po deset let. Arenberger ale vlastní také vilu v Kobylisích. Radnice Prahy 1 proto prověří, jestli byly podmínky dodrženy. Radnice ale také uvedla, že vlastnictví jiných nemovitostí nebylo důvodem k vyřazení z privatizace, a nemuselo se proto dokládat.

Ministr se podle Televize Seznam ve své kožní ordinaci zapojuje také do klinických studií nových léků, v posledních třech letech jich bylo 38. V přiznáních ale z klinických studií, které jsou obvykle hrazeny až 200 000 korunami za jednoho pacienta, nevykázal žádné zisky. Arenberger k tomu uvedl, že se studiemi má kromě vysokých příjmů i vysoké náklady a pracuje na nich, protože jsou potřebné pro jeho postavení ve vědecké komunitě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Největší víkendový nárůst od konce března. Za sobotu přibylo 2751 případů covidu

V sobotu přibylo v Česku 2 751 případů nemoci COVID-19, nejvíce za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1 600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s COVID-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama