Vláda Andreje Babiše (ANO) je krajně nestabilní. Svědčí o tom časté problémy a výměny na postu ministra zdravotnictví. „Je to především odpovědnost premiéra,“ řekl místopředseda ODS Martin Kupka ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové ministr zdravotnictví musí mít důvěru veřejnosti.
Kupka s Richterovou shodně kritizovali způsob, jakým předseda vlády Andrej Babiš (ANO) vybírá lidi na post ministra zdravotnictví. „Nejasností, nepřesností a podivností kolem nástupu Petra Arenbergera je tolik, že je to nepřijatelné. Lidé potřebují ministra zdravotnictví, kterému mohou důvěřovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Martin Kupka.
Jeho majetkové nesrovnalosti prý rozhodně vysvětlené nejsou. „Je mi velkým překvapením, že pan premiér přiznal, že si lidi vybírá sám, ale zároveň je vůbec nekontroluje. To je podivné. Přece chcete vědět, koho jmenujete. Je to šlendrián ve způsobu práce pana premiéra,“ řekla Olga Richterová.
Ať se to nezamete pod koberec
Podle Kupky jsou časté výměny na postu ministra zdravotnictví důkazem, že Babišova vláda je nestabilní. „Je to především odpovědnost pana premiéra. Ukazuje se, že pan Arenberger dobrým směrem nejde a bylo by na místě, aby Andrej Babiš našel nového ministra zdravotnictví, kterému mohou lidé důvěřovat,“ dodal.
Podle něho Babiš často spoléhá na to, že se kauzy zametou pod koberec. „Doufám, že v tomto případě se ty pochybnosti a lži pod koberec nezametou,“ řekl místopředseda ODS.
„Kdo vyhlašuje opatření, musí být důvěryhodný. Znamená to, že nadřazuje veřejný zájem zájmu soukromému. Premiér v osobě pana Arenbergera sáhl vedle. Je tu ale řada dalších lidí, kteří mají být vyměněni,“ doplnila Richterová a zmínila při tom šéfa poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.
Proč skončila MeSES?
Opoziční poslanci se také vyjádřili k rozpuštění skupiny MeSES, která byla poradním sborem ministerstva zdravotnictví. „Ukazuje se, že když se dnes někdo znelíbí, zvedne se telefon a rozpustí se,“ řekla místopředsedkyně Pirátů.
Také podle Martina Kupky je důležité, aby česká veřejnost věděla, jaký smysl jednotlivé kroky mají. „K tomu si vláda vybrala odborníky, kteří mají uvést věcné argumenty těch kroků, ale rozhodování musí být na vládě. Je to obvyklé i jinde ve světě. Co vidíme u nás, jen podrývá tuto důvěru,“ řekl s tím, že ukončení spolupráce ministerstva zdravotnictví s MeSES považuje za nesmyslné.
Oba opoziční politici se shodli, že vláda odborníky potřebuje. Jejich úkolem má být vysvětlování jednotlivých kroků v boji s pandemií, ale i při rozvolňování. „Není možné, aby premiér řekl, že jen doufá, že se v červnu spustí registrace pro očkování pro všechny věkové skupiny. Na tom je vidět, že jsme se nedostali do situace, ve které jsou jiné státy,“ dodala Olga Richterová.
Martin Kupka zdůraznil, že je zapotřebí do očkování ve větší míře zapojit praktické lékaře. „Tak, aby si lidé mohli vybrat, kde a kterou vakcínu si nechají podat,“ řekl.