Kdyby byl Fiala stále politologem, sám svůj projev zkritizuje, zhodnotil Kubáček

Část veřejnosti kritizuje premiéra Petra Fialu (ODS) za jeho nedělní mimořádný projev. Politolog Jan Kubáček vystoupení ve vysílání CNN Prima NEWS označil za nekonkrétní řeč, která nesplnila svůj účel.

„Už je to potřetí, co premiér vystoupil před veřejností. Měl by to tedy být konkrétnější přehled toho, co mají lidé v této krizi dělat. Kdyby byl Fiala stále politologem, sám svou řeč zkritizuje. Projev nesplnil svůj účel,“ uvedl Kubáček ve vysílání CNN Prima NEWS. Zmínil také, že z premiérských mimořádných projevů se může stát nebezpečný precedent.

„Bylo to odvážné. Fiala tady podobně jako Babiš zavádí nežádoucí zvyk. Může z toho být tradice, která narušuje politickou soutěž. Příliš to nevítám, nepatří to sem. Ti, co projev považují za zviditelnění ODS před volbami, to tak vidí právem. Je to nebezpečný trend. Nepatří to do politické kultury,“ kritizoval Kubáček.

Narážel tak na skutečnost, že i šéf hnutí ANO Andrej Babiš jako premiér podnikal mimořádné projevy. Jeden z nich rovněž pronesl krátce před volbami. Podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové však tyto případy nelze srovnávat.

„Andrej Babiš vystoupil v období, kdy se objevila druhá vlna covidu a byl bezprecedentní nárůst nemocných. Že to bylo 14 dní před krajskými volbami, nebyla domluva s virem,“ řekla politička. Ani s obsahem projevu Schillerová nebyla spokojena.

„Nedozvěděli jsme se od Petra Fialy nic nového. Premiér si potřeboval před volbami obhájit, že poslední měsíce vláda nedělala vůbec nic. Zastropovala energie, po čemž jsme volali měsíce. Vláda je asociální a elitářská. Lidé pomoc pocítí minimálně,“ prohlásila exministryně financí.

Neřekl vůbec nic nového, zhodnotil ekonom

S kritikou premiérova projevu nešetřil ani Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že Fiala nesdělil národu prakticky nic nového, alespoň z ekonomického hlediska. Vzkaz českým občanům měl podle něj spíše politický charakter.

„Chtěl určitým způsobem uchlácholit veřejnost. Pokud ji chtěl nicméně uklidnit, spíš bych tomu rozuměl, kdyby došlo k nějaké spouštěcí události. Proč nepromluvil začátkem září, když Rusové vypnuli plynovod Nord Stream 1? Nebo během podzimu, kdyby přišly třeskuté mrazy?“ doplnil ekonom.

Mimořádný projev premiéra si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy:

Hlavní zprávy

Politický megasummit začíná. V Praze se setkají státnické elity z celé Evropy
Praha

Politický megasummit začíná. V Praze se setkají státnické elity z celé Evropy

Praha se na čtvrtek a pátek stane pravděpodobně nejstřeženějším městem Evropy. Do hlavního města totiž na dvoudenní summit zamíří politické elity ze zemí Evropské unie, ale také dalších pozvaných států. Chybět tak nebudou francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz, ale také představitelé zemí, které nejsou členy EU, kupříkladu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a britská ministerská předsedkyně Liz Trussová.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:58

Summitem v Praze vysíláme signál Rusku, sankcemi ho izolujeme, uvedl Borrell

09:31

3D tiskárny na Ukrajině pomáhají ve válce zdravotníkům i armádě

09:08

Ukrajinci aktualizovali ruské ztráty

08:45

FOTO: Následky po ruském útoku na Záporoží

Hamilton se po roce mistrovské náplasti nedočká. Red Bull podváděl jen trochu, nebo vůbec

I když ve víkendové Velké ceně Singapuru skončil Max Verstappen až sedmý a mistrovské oslavy musí prozatím odložit, je zřejmě jen otázkou času, kdy bude oficiálně dvojnásobným mistrem světa formule 1. Poslední dny ale přinesly i absurdní hrozbu, že nizozemský pilot se bude muset podruhé stát premiérovým šampionem. Obvinění, že jeho tým Red Bull loni výrazně překročil rozpočtový strop, se ale ukazují jako přehnaná.

Živě
ON-LINE: Rusové přišli o stovky obrněnců a tanků. Prohráli jste, vzkazuje Zelenskyj

Ukrajinská armáda dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří v Chersonské oblasti. Zároveň od prchajících okupantů získali stovky kusů ruské obrněné techniky. Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že je jedno, jaké zbraně Rusové seženou – už prohráli. Šéf Kremlu Vladimir Putin zase nařídil moskevské vládě převést do ruského vlastnictví Záporožskou jadernou elektrárnu.

Kauza přidělování bytů v Brně: Žalobkyně žádá vazbu pro dva stíhané, šest bylo propuštěno

Žalobkyně po úterní razii v Brně žádá vazbu pro dva z osmi obviněných, ostatní byli propuštěni na svobodu. Policie vyslechla 30 lidí, provedla 28 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci o tom ve čtvrtek informovalo na webu. Kauza se týká radnice Brno-střed a přidělování městských bytů.

Peníze ti nepošlu, Láďo. Organizátoři protivládních protestů se rozhádali kvůli financím

Dříve spolupracovali na velkých protivládních demonstracích, nyní si jdou po krku. Organizátoři protestů na Václavském náměstí se pohádali kvůli penězům od svých podporovatelů. Exekucemi zatížený Ladislav Vrabel požadoval od svého kolegy Jiřího Havla, aby mu poslal finanční prostředky z transparentního účtu, těch se ale nakonec nedočkal. Havel argumentoval tím, že Vrabel několikrát porušil jejich dohodu. Rozchod dvou svolavatelů protivládních protestů pak jejich podporovatele viditelně rozčaroval.

Ukrajinský tlak sílí. Rusové v obrněnci kapitulují bez boje, video oblétlo internet

Válka na Ukrajině je plná zvláštních momentů. Jeden z nich se šíří po sociálních sítích. Video má údajně zachycovat kapitulaci celé ruské posádky v bojovém vozidle. Záběry by měly pocházet z okolí Chersonu, odkud Rusové prchají. Právě v této oblasti se Ukrajincům v poslední době nejvíce daří. Povedlo se jim získat zpět desítky obcí. Sílící ukrajinský tlak je vidět i na chování ruské armády.

Domácí zpravodajství

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Policie navrhla obžalovat psychiatra Cimického za 28 případů znásilnění a vydírání

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.