reklama

Když jsem viděl první větu rezoluce o Babišovi, udělalo se mi špatně, řekl Faltýnek

Pro Česko rezoluce Evropského parlamentu (EP) ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) nic neznamená, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Rezoluce je dle něj pouze proklamace a rozhodnout o otázce střetu zájmů může jen soud. Opozice vidí situaci jinak, hrozí podle ní, že Babiš nebude moci reprezentovat ČR na Evropské radě.

reklama

Kauza střetu zájmů premiéra Andreje Babiše byla prvním a hojně diskutovaným bodem debaty čtyř předsedů sněmovních klubů, kteří se sešli v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Zatímco zástupci opozice Jan Bartošek z KDU-ČSL a Jan Farský z hnutí STAN považují kritickou rezoluci EP k Babišovi za problém pro Česko, podle Faltýnka i podle předsedy klubu KSČM Pavla Kováčika o moc nejde. Rezoluce je údajně jen politickou proklamací bez dalších důsledků.

Podle Bartoška je nespravedlivé, když premiér rozhoduje o dotacích pro své firmy. „Andrej Babiš rozhoduje o tom, že půjdou peníze jeho firmám. Je to nespravedlivé vůči jiným, kteří nemohou rozhodovat. Ano, je to politická deklarace, ale ČR hrozí, že premiér se nebude moci účastnit Evropské rady, to je jedno z rizik. Zákon očekává, že bude Babiš mimo své firmy, ale on mimo ně není,“ řekl.

Faltýnek: Udělalo se mi špatně

Kritický je naopak k rezoluci Europarlamentu Faltýnek. Zdůraznil, že první věta rezoluce vítá znovuotevření Babišova trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. „O tom, zda je Andrej Babiš ve střetu zájmů, může rozhodnout jen soud. Když jsem viděl první větu rezoluce, udělalo se mi trošku špatně,“ řekl Faltýnek v Partii.

I podle zástupce KSČM není rezoluce EP problém. „Pan premiér zákon o střetu zájmů naplňuje, kdo si myslí opak, ať podá žalobu,“ řekl Kováčik.

V souvislosti se zájmem evropských orgánů o střet zájmů premiéra Babiše připomněl Bartošek premiérův výrok o dvou opozičních poslancích Mikuláši Peksovi (Piráti) a Tomáši Zdechovském (KDU-ČSL). Babiš je totiž označil za vlastizrádce, protože dle něj poškozují jméno ČR v zahraničí. Za svá slova se později omluvil. Bartošek se Faltýnka v Partii zeptal, zda se od těchto slov distancuje.

K tématu

„Babišova slova o vlastizrádcích byla skutečně tvrdá, premiér se za ně ale omluvil. Nikomu nevyhrožoval. Já tato slova nepoužívám, ale Andrej Babiš je sedm let pod obrovským tlakem,“ odpověděl Faltýnek.

Tagy: Andrej Babiš Jaroslav Faltýnek Evropský parlament CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové

Další hlavní zprávy

Názory

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture

Občanská demokratická strana si ve středu připomíná třicet let od svého založení. Její současný předseda Petr Fiala však naštval spoustu spolustraníků. Rozesílá jim maily, ve kterých významné výročí připomíná. Ani jednou však nezmiňuje osobu, která ODS nejen založila, ale většinu jejího „života“ ji utvářela a měla zcela zásadní podíl na tom, že je strana i po třiceti letech důležitou součástí tuzemské politické scény.

Školky by se mohly otevřít v pondělí v dalších čtyřech krajích, připustil Arenberger
Obchody otevřeme nejpozději do 3. května, slíbil ministr zdravotnictví
Tříletý chlapeček prohrál boj s rakovinou. Jeho poslední chvíle s rodiči rvou srdce
Kulhánek ruskému velvyslanci oznámí další kroky Česka. Jaké varianty jsou ve hře?
Superliga je v troskách. Po úprku týmů z Anglie soutěž nevznikne, oznámil zakladatel
Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Noční razie: Policisté zadrželi pět lidí, které podezírají z terorismu na Ukrajině
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
Další články
reklama
reklama