Klaus nejmladší: Jsem očkovaný, děda kroutil hlavou. Pekarovou znám z hospody

Když se děda dozvěděl, že jsem proti covidu očkovaný, kroutil hlavou. V pořadu CNN Prima NEWS Co Čech, to politik! to prozradil vnuk exprezidenta Václava Klause Vojtěch. Do politiky se po vzoru otce a dědy zatím nechystá. Politickou kariéru ale nevylučuje syn europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) Tobiáš.

Exprezidenta Václava Klause můžeme považovat za symbol covidového odporu v Česku. „Jako všichni bych byl rád, aby covid skončil. Očkovat jsem se byl. (Děda) zakroutil hlavou. Byl to spíš tlak, abych normálně mohl jít do školy a kina. Covid jsem neprodělal. Děda, sestra a máma byli nemocní. Možná jsem to prodělal nějak skrytě,“ sdělil čtyřiadvacetiletý Vojtěch Klaus.

Očkovat se byl i šestnáctiletý syn europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) Tobiáš. „U mě to jednoznačně rozhodlo, že otec byl dobrovolníkem v nemocnici v Broumově. Tam lidé umírali, není to žádná fáma. Táta to silně prožíval. Není jednoduchá záležitost vidět, jak život lidí uhasíná. Nemá smysl to brát na lehkou váhu,“ má jasno Tobiáš Zdechovský.

Šéfku TOP 09 znám z hospody

Vojtěch Klaus si nemyslí, že očkování by mělo být povinné. „Stát na to asi má právo. Jestli to je tak důležité a shodne se na tom, měl by to říct,“ míní.

Václav Klaus před několika dny poskytl Mladé frontě DNES rozhovor, ve kterém se nelichotivě vyjádřil o šéfce TOP 09 Markétě Pekarové Adamové, která by se měla stát předsedkyní Sněmovny. „Bezvadná. Bezvadná. Byla vždycky můj kůň a já si myslím, že v této funkci si povede zdárně, protože z ní, jejích očí a tváře, čiší zlo. Myslím, že je tam kondenzované,“ prohlásil.

„Možná překvapím, ale paní Pekarovou Adamovu jsem někdy před volbami potkal v hospodě a bavili jsme se spolu. Děda říkal, že ji osobně nezná. Myslím, že má ostrá vyjádření na Twitteru a v reálu úplně vyhraněná není. Asi na mě působí příjemněji než na dědu,“ reagoval na svého dědečka Vojtěch.

Budoucí politici?

Během rozhovoru na CNN Prima NEWS také padla otázka, zda se Vojtěch Klaus též chystá do politiky. I jeho otec, Václav Klaus mladší, byl do nedávné doby aktivním politikem. „Jsme asi předurčení k tomu, aby nás politika zajímala, když to dělají rodiče. Nelze se toho vyvarovat. Myslím, že v profesním životě by člověk měl předtím něco dokázat a až potom se věnovat politice. Táta založil úspěšnou soukromou školu, děda byl v akademické sféře. Možné je všechno, ale skutečně na tom nějak nepracuji,“ uvedl Vojtěch Klaus.

„Je to jeden z možných plánů. Politika mě zajímá odmalička. Nejsem si úplně jist, jestli vstoupit do vrcholné politiky,“ doplnil Tobiáš Zdechovský, který je aktuálně členem mládežnické organizace KDU-ČSL Mladí lidovci.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Potřebujeme živé hrdiny, vzkázal Zelenskyj. Z Azovstalu odjely autobusy s vojáky
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Potřebujeme živé hrdiny, vzkázal Zelenskyj. Z Azovstalu odjely autobusy s vojáky

Ukrajinci hlásí další úspěch na východě země. Jedna z ukrajinských jednotek v Charkovské oblasti dosáhla státní hranice s Ruskem. Případný vstup Finska a Švédska do NATO by byl vážným problémem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Velitel pluku Azov pak prohlásil, že vojáci splnili cíle a chtějí dál zachraňovat životy. Z Azovstalu odjelo deset autobusů se zraněnými ukrajinskými vojáky. Prezident Zelenskyj doplnil, že Ukrajina potřebuje živé hrdiny.

Jsi nikdo, uráží těhotnou ukrajinskou tenistku Svitolinovou šéf Ruské tenisové federace
Tenis

Jsi nikdo, uráží těhotnou ukrajinskou tenistku Svitolinovou šéf Ruské tenisové federace

Úspěšná tenistka Elina Svitolinová od začátku války veřejně vyjadřuje svůj nesouhlas proti ruské invazi na Ukrajinu a bojovala za chystaný zákaz účasti ruských a běloruských tenistů na blížícím se Wimbledonu. Prezident Ruské tenisové federace Šamil Tarpiščev na ni nyní agresivně zaútočil, podle něj v tenisu nikdy nic neznamenala. Americký tenista Andy Roddick ale vzápětí připomněl, že zatímco Svitolinová získala šestnáct titulů, Tarpiščev ani jeden.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:49

Nečekaný okamžik: Ruský expert ve státní televizi odsoudil válku na Ukrajině

23:27

Generální štáb: Mariupolská posádka splnila svůj úkol. Dostala rozkaz zachránit životy vojáků

23:12

Fotografie z převozu ukrajinských vojáků z Azovstalu: Zranění muži polehávají na lůžkách

22:53

Ukrinform: Putin není připraven na jednání se Zelenským. Říká, že nenastal čas

Finsko a Švédsko v NATO nejsou problém, prohlásil Putin. Hrozbu pro Rusko vidí jinde

Aktualizováno

Rusko nemá problém s tím, když Finsko a Švédsko vstoupí do Severoatlantické aliance, přímou hrozbu to samo o sobě nepředstavuje. Řekl to v pondělí ruský prezident Vladimir Putin. Moskva by podle něj reagovala až na případné rozšiřování vojenské infrastruktury NATO do těchto skandinávských zemí. Ještě minulý týden Kreml uváděl, že vstup Finska do NATO bude pro Rusko hrozbou.

Komunální odpad – jak na něj a co s ním?

Pro lepší představu bychom mohli pojem komunální odpad nahradit výrazem „zbytkový“. Patří do něj totiž vše, co se nedá vytřídit a dále využít. „V dnešní době mají občané ideální podmínky pro třídění odpadů, které jsou využitelné. Papír, plast a sklo, to je základ třídění. Takto vytříděné druhotné suroviny se následně přeměňují na zpětné suroviny pro výrobu,“ vysvětluje Petr Morávek, obchodní ředitel firem FCC v ČR, lídra na poli služeb odpadového hospodářství.

Turci neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Jste inkubátor teroristů, vzkázal Erdogan

Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. V pondělí to podle agentury Reuters uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který znovu zopakoval, že obě země drží ochranou ruku nad skupinami, které Ankara považuje za teroristické. Podle něj diplomaté z obou skandinávských zemí ani nemají jezdit do Turecka vyjednávat o záměrech svých vlád. Stockholm a Helsinky v neděli oznámily úmysl vyslat své zástupce jednat s Ankarou.

Domácí zpravodajství

Konec peněz pro uprchlíky? Motivaci změní dávky v naturáliích, věří Rakušan

Situaci na hlavním nádraží v Praze, kde i po otevření stanového městečka pro romské uprchlíky v Troji zůstávají stovky lidí, lze podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) vyřešit pouze systémově, nikoli ze dne na den. Podle Rakušana by měla zastavit jejich hlavní motivaci pro příjezd změna vyplácení dávky. Ta by měla mít nově naturální podobu. Peněžní pomoc pro uprchlíky nyní činí 5000 korun. Změnu by podle něj mohla vláda projednat ve středu.

OBRAZEM: Chodba plná spacáků a dek. Jak přežívají romští běženci na hlavním nádraží?

Pro několik stovek ukrajinských uprchlíků se budova pražského hlavního nádraží stala nechtěným novým domovem. Už první pohled na „uprchlickou halu“ ale naznačuje, jak zoufalá je situace co se týče lůžkových kapacit. Chodbu v historickém křídle nádražní budovy totiž lemují spacáky, deky, kočárky a igelitové pytle. Ukrajinští Romové musí každý den přespávat na tvrdé podlaze. Situaci na hlavním nádraží přibližuje fotoreportáž CNN Prima NEWS, snímky si můžete prohlédnout ve velké fotogalerii níže.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Právnická fakulta v Plzni opět v problémech. Kvůli nedostatkům jí hrozí omezení akreditace

Národní akreditační úřad (NAÚ) zahájil řízení k omezení akreditace na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Rozhodl tak na základě provedené kontroly, která konstatovala závažné nedostatky při uskutečňování magisterského studijního programu Právo a právní věda. Na Twitteru o tom informovala Česká televize. Její informace potvrdil zástupce akreditačního úřadu Jiří Smrčka. Úřad podle něj zjistil nedostatky v nastavení přijímacích zkoušek. Škola může omezení akreditace zabránit nápravou chyb, dodal. Podle mluvčí univerzity Šárky Staré vedení školy věří tomu, že fakulta dokáže své postupy obhájit.