reklama

Klaus nejmladší: Jsem očkovaný, děda kroutil hlavou. Pekarovou znám z hospody

Když se děda dozvěděl, že jsem proti covidu očkovaný, kroutil hlavou. V pořadu CNN Prima NEWS Co Čech, to politik! to prozradil vnuk exprezidenta Václava Klause Vojtěch. Do politiky se po vzoru otce a dědy zatím nechystá. Politickou kariéru ale nevylučuje syn europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) Tobiáš.

reklama

Exprezidenta Václava Klause můžeme považovat za symbol covidového odporu v Česku. „Jako všichni bych byl rád, aby covid skončil. Očkovat jsem se byl. (Děda) zakroutil hlavou. Byl to spíš tlak, abych normálně mohl jít do školy a kina. Covid jsem neprodělal. Děda, sestra a máma byli nemocní. Možná jsem to prodělal nějak skrytě,“ sdělil čtyřiadvacetiletý Vojtěch Klaus.

Očkovat se byl i šestnáctiletý syn europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) Tobiáš. „U mě to jednoznačně rozhodlo, že otec byl dobrovolníkem v nemocnici v Broumově. Tam lidé umírali, není to žádná fáma. Táta to silně prožíval. Není jednoduchá záležitost vidět, jak život lidí uhasíná. Nemá smysl to brát na lehkou váhu,“ má jasno Tobiáš Zdechovský.

Šéfku TOP 09 znám z hospody

Vojtěch Klaus si nemyslí, že očkování by mělo být povinné. „Stát na to asi má právo. Jestli to je tak důležité a shodne se na tom, měl by to říct,“ míní.

Václav Klaus před několika dny poskytl Mladé frontě DNES rozhovor, ve kterém se nelichotivě vyjádřil o šéfce TOP 09 Markétě Pekarové Adamové, která by se měla stát předsedkyní Sněmovny. „Bezvadná. Bezvadná. Byla vždycky můj kůň a já si myslím, že v této funkci si povede zdárně, protože z ní, jejích očí a tváře, čiší zlo. Myslím, že je tam kondenzované,“ prohlásil.

„Možná překvapím, ale paní Pekarovou Adamovu jsem někdy před volbami potkal v hospodě a bavili jsme se spolu. Děda říkal, že ji osobně nezná. Myslím, že má ostrá vyjádření na Twitteru a v reálu úplně vyhraněná není. Asi na mě působí příjemněji než na dědu,“ reagoval na svého dědečka Vojtěch.

Budoucí politici?

Během rozhovoru na CNN Prima NEWS také padla otázka, zda se Vojtěch Klaus též chystá do politiky. I jeho otec, Václav Klaus mladší, byl do nedávné doby aktivním politikem. „Jsme asi předurčení k tomu, aby nás politika zajímala, když to dělají rodiče. Nelze se toho vyvarovat. Myslím, že v profesním životě by člověk měl předtím něco dokázat a až potom se věnovat politice. Táta založil úspěšnou soukromou školu, děda byl v akademické sféře. Možné je všechno, ale skutečně na tom nějak nepracuji,“ uvedl Vojtěch Klaus.

„Je to jeden z možných plánů. Politika mě zajímá odmalička. Nejsem si úplně jist, jestli vstoupit do vrcholné politiky,“ doplnil Tobiáš Zdechovský, který je aktuálně členem mládežnické organizace KDU-ČSL Mladí lidovci.

Tagy:
rodina syn očkování vakcína TOP 09 Václav Klaus KDU-ČSL Markéta Pekarová Adamová Tomáš Zdechovský Václav Klaus ml. europoslanec vnuk COVID-19 exprezident vakcinace Vojtěch Klaus Co Čech, to politik! Tobiáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Alfa, beta, omikron, ne však ksí. WHO prý bere ohled na čínského prezidenta

Nová varianta koronaviru, která se objevila na jihu Afriky, dostala označení omikron, ačkoli v řecké alfabetě je na řadě epsilon. Pojmenovávání jednotlivých druhů viru je totiž složitější, než se na první pohled zdá. Například písmeno ksí se údajně nepoužilo s ohledem na jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož první část jména se v angličtině píše Xi.

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama

Domácí zpravodajství

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Lidé starší 60 let mohou na třetí dávku už po pěti měsících. Registrace začne v pondělí

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

reklama