reklama

Klecové chovy musí skončit, zní z EU. Do roku 2027 mají být vyřazeny z provozu

Evropská komise včera oznámila svůj záměr představit novou legislativu, která v členských zemích zakáže možnost komerčního chovu zvířat v klecích. Komise se tak rozhodla na základě petice, kterou podepsalo více než 1,4 milionu lidí. Nový návrh se netýká jen nosnic, ale i prasat či kachen a králíků.

reklama

„Zvířata jsou vnímavé bytosti a máme morální a společenskou povinnost zajistit, že podmínky na farmách toto respektují,“ uvedla komisařka pro zdraví Stella Kyriakides. Návrh nové legislativy by se měl na stoly zákonodárců dostat v roce 2023. Do roku 2027 by pak měly být klece postupně vyřazeny z provozu.

📣📣🥳😊🏆OHROMNÉ VÍTĚZSTVÍ PRO ZVÍŘATA: Evropská komise dnes odpověděla na naši evropskou občanskou iniciativu...

Posted by Compassion in World Farming Česko on Wednesday, June 30, 2021

„Odpověď komise je jednoznačně pozitivní a naše iniciativa slaví velký úspěch. Jsem nesmírně hrdá na to, že Česká republika hrála ve vyjednávání o výsledné reakci Komise významnou kladnou roli – díky již přijatému národnímu zákazu klecí pro nosnice a díky paní místopředsedkyni Věře Jourové, která má v gesci institut evropské iniciativy. Zvířatům, která dnes a denně trpí v klecích, konečně svítá naděje na život, který stojí za to žít,“ prohlásila Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko.

Současné evropské zákony již klecové chovy částečně upravují a mnohé státy samy zakázaly například chov nosnic či prasnic v klecích. Organizace Compassion in World Farming ve své petici uvádí, že i přesto se v Evropě v klecích chová až 94 % procent králíků, 49 % nosnic a 85 % prasnic.

Novou legislativu musí schválit všech 27 členských států unie společně s Evropským parlamentem. Vynucování nových pravidel pak bude pravomocí jednotlivých států. Přechod k neklecovým chovům podpoří i rozsáhlý systém dotací na nové vybavení a školení zaměstnanců.

Tagy:
Sledujte 360° se šéfem STAN Vítem Rakušanem: Jak hodnotí dosavadní spolupráci s Piráty?
Sledujte v TV

Sledujte 360° se šéfem STAN Vítem Rakušanem: Jak hodnotí dosavadní spolupráci s Piráty?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Pořad můžete sledovat živě od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Hygiena provedla přes 30 tisíc kontrol. Přísná pravidla přitom návštěvníky odrazují

Pořadatelé kulturních i sportovních akcí upozorňují na stále častější kontroly dodržování covidových pravidel, podle ministerstva zdravotnictví jich bylo již více než 30 tisíc. Přísná pravidla pro vstup na jednotlivé akce, tedy takzvaný systém OTN (očkování, testování, prodělání nemoci), však řadu návštěvníků odrazuje a pořadatelé kvůli tomu tratí. Obávají se také toho, co s návštěvností udělá konec proplácení testů od prvního září.

reklama

Domácí zpravodajství

Na pražské nádraží Vyšehrad je uvalena exekuce, zřejmě půjde do dražby

Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a zřejmě půjde do dražby. Vyplývá to z exekučního příkazu. Důvodem jsou nezaplacené pokuty, které v minulosti kvůli špatnému stavu památkově chráněné budovy uložili majitelům památkáři. Praha chtěla dříve budovu odkoupit, ale nedomluvila se s majiteli na ceně. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) se město do případné dražby přihlásí.

Nelegální migranti v Česku: Nejčastěji Ukrajinci, kterým vypršelo pracovní povolení

Většina nelegálních migrantů, kteří se vyskytují v České republice, jsou Ukrajinci. Nejedná se také o žádné nelegální překročení hranic, převážně ale o lidi, kteří do České republiky přišli legálně, ale vypršelo jim pracovní povolení. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedla Kristýna Brožová z organizace Člověk v tísni. Vojenský analytik Martin Koller varoval před migranty z afroislámské oblasti, kteří mohou představovat problém.

reklama