Klecové chovy musí skončit, zní z EU. Do roku 2027 mají být vyřazeny z provozu

Evropská komise včera oznámila svůj záměr představit novou legislativu, která v členských zemích zakáže možnost komerčního chovu zvířat v klecích. Komise se tak rozhodla na základě petice, kterou podepsalo více než 1,4 milionu lidí. Nový návrh se netýká jen nosnic, ale i prasat či kachen a králíků.

„Zvířata jsou vnímavé bytosti a máme morální a společenskou povinnost zajistit, že podmínky na farmách toto respektují,“ uvedla komisařka pro zdraví Stella Kyriakides. Návrh nové legislativy by se měl na stoly zákonodárců dostat v roce 2023. Do roku 2027 by pak měly být klece postupně vyřazeny z provozu.

📣📣🥳😊🏆OHROMNÉ VÍTĚZSTVÍ PRO ZVÍŘATA: Evropská komise dnes odpověděla na naši evropskou občanskou iniciativu...

Posted by Compassion in World Farming Česko on Wednesday, June 30, 2021

„Odpověď komise je jednoznačně pozitivní a naše iniciativa slaví velký úspěch. Jsem nesmírně hrdá na to, že Česká republika hrála ve vyjednávání o výsledné reakci Komise významnou kladnou roli – díky již přijatému národnímu zákazu klecí pro nosnice a díky paní místopředsedkyni Věře Jourové, která má v gesci institut evropské iniciativy. Zvířatům, která dnes a denně trpí v klecích, konečně svítá naděje na život, který stojí za to žít,“ prohlásila Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko.

Současné evropské zákony již klecové chovy částečně upravují a mnohé státy samy zakázaly například chov nosnic či prasnic v klecích. Organizace Compassion in World Farming ve své petici uvádí, že i přesto se v Evropě v klecích chová až 94 % procent králíků, 49 % nosnic a 85 % prasnic.

Novou legislativu musí schválit všech 27 členských států unie společně s Evropským parlamentem. Vynucování nových pravidel pak bude pravomocí jednotlivých států. Přechod k neklecovým chovům podpoří i rozsáhlý systém dotací na nové vybavení a školení zaměstnanců.

Tagy: