reklama

Klecové chovy musí skončit, zní z EU. Do roku 2027 mají být vyřazeny z provozu

Evropská komise včera oznámila svůj záměr představit novou legislativu, která v členských zemích zakáže možnost komerčního chovu zvířat v klecích. Komise se tak rozhodla na základě petice, kterou podepsalo více než 1,4 milionu lidí. Nový návrh se netýká jen nosnic, ale i prasat či kachen a králíků.

reklama

„Zvířata jsou vnímavé bytosti a máme morální a společenskou povinnost zajistit, že podmínky na farmách toto respektují,“ uvedla komisařka pro zdraví Stella Kyriakides. Návrh nové legislativy by se měl na stoly zákonodárců dostat v roce 2023. Do roku 2027 by pak měly být klece postupně vyřazeny z provozu.

📣📣🥳😊🏆OHROMNÉ VÍTĚZSTVÍ PRO ZVÍŘATA: Evropská komise dnes odpověděla na naši evropskou občanskou iniciativu...

Posted by Compassion in World Farming Česko on Wednesday, June 30, 2021

„Odpověď komise je jednoznačně pozitivní a naše iniciativa slaví velký úspěch. Jsem nesmírně hrdá na to, že Česká republika hrála ve vyjednávání o výsledné reakci Komise významnou kladnou roli – díky již přijatému národnímu zákazu klecí pro nosnice a díky paní místopředsedkyni Věře Jourové, která má v gesci institut evropské iniciativy. Zvířatům, která dnes a denně trpí v klecích, konečně svítá naděje na život, který stojí za to žít,“ prohlásila Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko.

Současné evropské zákony již klecové chovy částečně upravují a mnohé státy samy zakázaly například chov nosnic či prasnic v klecích. Organizace Compassion in World Farming ve své petici uvádí, že i přesto se v Evropě v klecích chová až 94 % procent králíků, 49 % nosnic a 85 % prasnic.

Novou legislativu musí schválit všech 27 členských států unie společně s Evropským parlamentem. Vynucování nových pravidel pak bude pravomocí jednotlivých států. Přechod k neklecovým chovům podpoří i rozsáhlý systém dotací na nové vybavení a školení zaměstnanců.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama