Jak velká je nejmenší bible světa? Odpověď najdete v muzeu ve Starém Pelhřimově

Patří mezi bestsellery všech dob. Je nejčtenější, nejpřekládanější i nejdéle tištěnou knihou na světě. Ať jste věřící, nebo ne, jistě víte, že bibli se vznešeně říká také Kniha knih. Že jste z ní ještě neviděli ani řádku? Vypravte se do Starého Pelhřimova, tam totiž objevíte bible, o nichž jste netušili, že vůbec existují – zapečené v chlebu, odolné proti ohni i vodě nebo výtisk o rozměrech 5x5 milimetrů.

Přes veškerou výjimečnost je to pořád jen kniha, a tak by návštěvníky mohlo napadnout, že se při prohlídce budou nudit. V Malém muzeu Bible ale něco takového nehrozí. „Máme tu k sedmi stovkám vydání ve více než stu jazycích. Od roku 1549 až do dnešní doby, od tištěných, ručně psaných až po ty nejmodernější, které mohou být vydané v nanoformátu i elektronicky,“ říká v pořadu Prima Česko Vladislav Donát, pastor a ředitel Malého muzea Bible.

Bible na všechny způsoby

Je až s podivem, v jakých verzích a podobách se Písmo svaté šířilo do světa. „Máme tu třeba nejmenší bibli světa, k té je potřeba tisícinásobné zvětšení. Je totiž velká jako čtvereček 5x5 milimetrů. Další je čistě na ruční pohon, tam je jenom kus kartonu a jehla a při točení slyšíme, jak to mluví,“ představuje Vladislav Donát další nevšední exponáty.

Cokoliv vás napadne – bible jako lego, komiks i potopená v akváriu. V muzeu zabrousíte i do temných dob naší minulosti, kdy knihu lidé ze strachu před trestem pašovali v autě nebo ukrývali v důmyslných skrýších. „Mlynář, který ve špalku na štípání dříví měl zespoda vydlabanou díru a v plátně schovanou bibli. Takhle se typicky bible a křesťanské knihy schovávaly a potom se nacházely často až ve 20. století. Vidíme i způsob, jakým vznikaly knihy předtím, než se tisklo, to znamená, psaly se ručně,“ uvádí ředitel další zajímavou část výstavy.

Průlom v podobě knihtisku

Tehdejší písař musel být vzdělaný. S vynálezem knihtisku odstartovala úplně jiná éra. Lze nahlédnout do tajné tiskařské dílny ze 16. století, kde můžete zjistit, jak zhruba vznikala i Bible Kralická. Těžko říct, co bylo náročnější – jestli odlévat písmena nebo kouzlit s abecedou u stolu sazeče. Tiskařský lis pak dílo dokonal.

Zvláštní muzeum se pyšní i opravdu cennými exponáty – ukázkou ručně zlacené repliky Bible Václava IV. nebo 250 let starým svitkem tóry. „Když ho rozbalíte celý, tak je asi 30 metrů dlouhý, a tomu písaři to trvalo rok, než to celé napsal, psal to jeden písař,“ vykládá Vladislav Donát.

Pokud vás ale nebaví číst a nejste obdivovatelem Bible, přesto se zdejší návštěvy nebojte. V Malém muzeu Bible se zabaví všichni. Jak ti, kdo zkoumají historii nebo mají rádi kuriozity, tak i celé rodiny s dětmi.

Tagy:
kniha Lego Měsíc Bible kralická Česko Prima Česko Bible Václav IV. Malé muzeum Bible Starý Pelhřimov