Kolumbie vydala do USA nejmocnějšího narkobarona. Do letadla šel v neprůstřelné vestě

Kolumbie ve středu vydala ke trestnímu stíhání ve Spojených státech dlouholetého narkobarona Daira Antonia Úsugu, známého pod přezdívkou Otoniel. Oznámil to kolumbijský prezident Iván Duque.

Otoniel vedl zločineckou organizaci Klan ze zálivu (Clan del Golfo) a byl považován za nejmocnějšího drogového barona v Kolumbii, který dohlížel na pašování kokainu do zahraničí v objemu kolem 200 tun ročně. Bezpečnostní složky jej dopadly loni v říjnu.

Kolumbie ihned po jeho zadržení avizovala, že Otoniela vydá americkým úřadům, na konci dubna ovšem nařídil extradici pozastavit místní nejvyšší správní soud. Důvodem byly žádosti ze strany příbuzných obětí drogových kartelů, kteří volali po postavení drogového bosse před zvláštní kolumbijský tribunál určený pro aktéry dlouholetých bojů mezi armádou, levicovou guerillou, polovojenskými skupinami a drogovými kartely. Soud ale nakonec extradici dal zelenou, napsala agentura Reuters.

„Mohu oznámit, že Dario Antonio Úsuga alias Otoniel byl vydán,“ sdělil prezident Duque prostřednictvím Twitteru. „Jedná se o nejnebezpečnějšího pašeráka drog na světě, o vraha občanských lídrů a policistů, pachatele násilí na dětech i dospívajících,“ řekla hlava státu o 50letém podezřelém, kterého přirovnala ke známému narkobaronovi Pablu Escobarovi zabitému v roce 1993.

Kolumbijské úřady Otonielovi připisují odpovědnost za smrt stovek příslušníků bezpečnostních složek. Americké úřady zase chtějí rodáka ze severozápadu Kolumbie soudit za zločiny včetně obchodu s drogami, zločinného spiknutí a nelegálního držení zbraní. Agentura AFP uvádí, že USA obvinění proti Otonielovi vznesly už v roce 2009.

Poté, co nejvyšší správní soud schválil jeho vydání, byl Otoniel dopraven na leteckou základnu v kolumbijské metropoli Bogotě, kde jej policie odvedla do letadla. Na sobě měl helmu a neprůstřelnou vestu, píše Reuters. Už dříve Kolumbie vydala jeho sestru Nini Johanu Úsugaovou, která v USA čelila obviněním souvisejícím s obchodováním s drogami a praním špinavých peněz.

Otoniel roky vedl Clan del Golfo, známý také jako Los Urabeňos, který v Kolumbii ovládal velkou část obchodu s drogami. Podle kolumbijských vyšetřovatelů jeho organizace ročně vypouštěla do zahraničí 180 až 200 tun kokainu, ve spolupráci s drogovými kartely v Mexiku, s kriminálními organizacemi na Balkáně i s mafiemi v Itálii. Do USA podle tamní vlády v letech 2003 až 2014 dostal 73 tun kokainu.

Tagy: