reklama

KOMENTÁŘ: Nová doba. Hraješ málo, jdeš do bundesligy aneb Slavia přepisuje učebnice

Slavia Praha je nejlepší. To není žádné fanouškovské hlásání, ale za současných okolností prostý fakt. Podíváte se na tabulku nejvyšší fotbalové soutěže a vidíte, že ligu vede o 12 bodů. Když zmonitorujete situaci pozorněji, zahlédnete po 17 zápasech nemilosrdné skóre 51 vstřelených a jen osm obdržených gólů. A pak se také její hráči chodí rozehrát do německé bundesligy…

reklama

Chorvatský útočník „sešívaných“ Petar Musa odešel hostovat do Unionu Berlín. A já jsem – přiznám se – trochu dezorientovaný. Slavia tímto krokem totiž popírá zavedená pravidla.

Hraješ v klubu x, podáváš konstantně skvělé výkony, kompas ti ukáže směr atraktivní adresa. V našem rybníčku to znamená, že když hráč působí v (pod)průměrném týmu, stěhuje se většinou v rámci ligy do nadprůměrného mančaftu.

Když už jsi v nadprůměrném mančaftu české ligy a hraješ dlouhodobě nadstandardně, buzola tě v nejlepším možném případě pošle za zásluhy na „Západ“. Do Anglie, Francie, Itálie, Španělska nebo Německa.

Když v nadprůměrném českém klubu nenastupuješ, obvykle musíš zařadit zpátečku a vzít s povděkem „hostovačku“ u (pod)průměrného nebo podobně kvalitního celku v podobně kvalitní lize, kde dostaneš potřebné minuty na hřišti.

Musa ve Slavii zazářil v minulé sezoně. Nasázel 14 gólů a spolu se sparťanem Liborem Kozákem se stal nejlepším střelcem soutěže. Nešlo by se divit, kdyby bezprostředně po tomto ročníku šel o dům dál – třeba do Anglie, Francie a tak dále…

Ale zůstal. A v aktuální sezoně trenérovi Jindřichu Trpišovskému začala dělat radost letní posila Jan Kuchta. Na Musu – chorvatského reprezentanta do 21 let – nezbylo místo. Naskakoval jako žolík, v jarní – rozuměj té, co začala v lednu – části sezony ligy odehrál jen 58 minut.

Takže při malé vytíženosti nastal čas podívat se na kompas. A ten v takovém případě říká co? „Hostovačku“ u (pod)průměrného nebo podobně kvalitního celku v podobně kvalitní lize. Jenže slávistické vedení v čele s předsedou představenstva Jaroslavem Tvrdíkem přiložilo k buzole magnet a úplně rozhodilo střelku.

Fotbalista, který nehraje, půjde hostovat do jedné z top pěti soutěží na světě, aby získal herní praxi. Bundesligový Union Berlín navíc není žádným nazdárkem. I když se mezi německou elitu vyšvihl teprve před dvěma lety, aktuálně je na osmém místě – tedy v přední polovině tabulky.

Berlíňané si chtěli vydupat hostování s opcí, tedy variantu, při které by si mohli Musu případně pořídit natrvalo. Slavia však řekla „tady velím já“ a rozhodla o tom, že za každých okolností půjde jen o dočasnou výpůjčku. Union Pražanům garantoval, že jejich útočník odehraje určitý počet zápasů čili nezůstane na ocet.

Dostáváme se tedy do těžce paradoxní situace. Plejer, pro kterého není momentálně místo v Česku, si například 21. dubna nejspíše zahraje proti hvězdné Borussii Dortmund, zatímco ve stejný den bude pravděpodobně chybět v základní sestavě Slavie proti Zlínu.

Každopádně důsledky činů Slavie v lize i v evropských pohárech jsou mimořádné. Zařídila si jméno, díky kterému posílá rozehrát svého „druhořadého“ hráče do soutěže, o které marně sní naprostá většina fotbalistů v tuzemsku.

Hostováním bez opce si z hlediska prestiže běžně nepolepšíte. To ale musím vykládat někomu jinému než Petaru Musovi.

Celá záležitost demonstruje aktuální bezkonkurenčnost klubu z Vršovic. Slavia přepisuje učebnice.

K tématu

Tagy: názory komentář SK Slavia Praha Jaroslav Tvrdík Bundesliga fotbal sport Jindřich Trpišovský Petar Musa hostování Union Berlín

Další hlavní zprávy

Prahu čeká bouřlivá neděle. Vzdor zákazům se chystají hned dvě demonstrace
Třetí den v Iráku: Papež František dorazil do Mosulu, pomodlil se za oběti války
Přibylo přes devět tisíc nakažených. Jde o třetí nejvyšší víkendový nárůst
Revoluce v očkování se zatím nekoná. Vakcíny přitom nechybí, jen se nestačí vyočkovat
reklama
reklama
Práce na prvním vesmírném hotelu začnou v roce 2025. Najdete v něm bar i lázně

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan
Další články
reklama
reklama