Komentátor: Hrozil nám puč jak v Africe. Partička z Hradu málem zbořila ústavní systém

Nacházíme se v situaci nějaké africké země, kde se dějí puče. Chybělo málo a odehrál se i v České republice. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to k dění kolem prezidenta Miloše Zemana prohlásil komentátor z Info.cz Martin Schmarcz. Šéfanalytik Deníku Martin Komárek s ním ale nesouhlasí.

Společnost nyní upírá zrak na aktuální situaci kolem prezidenta Miloše Zemana. Vše pomalu, ale jistě směřuje k tomu, že kvůli špatnému zdravotnímu stavu budou hlavě státu odebrány její pravomoce. „Nacházíme se v situaci nějaké rozvojové, případně africké země, kde se dějí puče. Myslím, že ústavní systém sice byl pod velkým tlakem, málem to nevydržel, ale teď už jsme na dobré cestě. Bude aktivován článek 66 a do měsíce, měsíce a půl budeme mít novou vládu,“ má jasno Schmarcz.

„Šrámy zůstanou a vědomí, že ústavní systém byl málem zbořen partičkou kolem Hradu, je síla,“ pokračoval Schmarcz.

Puč nás minul o kousek

Podle Schmarcze je celá situace politicky a lidsky naprosto neuvěřitelná. „Zajímalo by mě, co se muselo dít v hlavě Vratislava Mynáře a co si myslel – jestli si byl jistý, jestli mu to projde, nebo ne. Jestli myslel na to, jaké budou následky,“ řekl Schmarz. Poukazoval na fakt, že kancléř Vratislav Mynář v nemocnici domluvil schůzku předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (za ANO), přestože věděl o špatném zdravotním stavu prezidenta. „Jestli budou Mynáře stíhat, důležité není. Bylo to o kousek a měli jsme tu puč,“ dodal Schmarcz.

„Zásadně nesouhlasím s tím, že jsme byli na pokraji puče. Podle mě to je přehnané. Vůbec nic takového nehrozilo. Tady si možná pan Mynář a jeho kolegové hnusně zprivatizovali zdraví pana prezidenta,“ reagoval Komárek.

Schmarcz si trval na svém – jednalo se o pokus o puč, který byl podle něj dokonce druhý v pořadí. „První udělal sám Zeman. Hned poté, co se stal prezidentem, neumožnil legitimní většině, aby vládla. Teď to vypadalo, že to samé udělá jeho úředník. Podle mě to směřovalo k tomu, aby si s nemocným prezidentem ležícím v nemocnici jmenovali vlastního premiéra. To je jasný puč,“ zdůraznil Schmarcz.

Tagy:
prezident zdravotní stav Miloš Zeman Vratislav Mynář komentátor Pražský hrad kancléř Martin Komárek Kancelář prezidenta republiky 360° Martin Schmarcz