reklama

Němcová: Jednání Senátu nebylo aktem proti Zemanovi. Jeho ženu ani Mynáře nechápu

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS popřela, že by zástupci horní komory Parlamentu jednali účelově proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten podle lékařů z ÚVN není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá zdravotní prognóza je nejistá.

reklama

O aktivaci článku 66 Ústavy, která by prezidenta Zemana zbavila pravomocí, bude Senát jednat pravděpodobně 5. listopadu. „Přesné datum ještě nevíme. Chceme ale, aby to bylo časově co nejblíže ustavující schůzi Sněmovny,“ uvedla Němcová. Nově zvolení poslanci zasednou poprvé 8. listopadu.

Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla s hlasováním o aplikaci článku 66 navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) by ale s přenesením pravomocí prezidenta na předsedu vlády a šéfa Sněmovny ještě počkal. Zeman je podle něj zatím v nemocnici krátce a jeho role z hlediska povolební situace přijde na řadu až v prosinci.

„Nechápu to. Nevím, proč s tím Senát přichází už teď, když může počkat,“ řekl Babiš ve vysílání CNN Prima NEWS. Rovněž naznačil, že Senát i dvě opoziční koalice postupují účelově. Proti tomu se Němcová tvrdě ohradila.

„Jednání Senátu není aktem namířeným proti Zemanovi či jeho rodině. Šlo o sdělení, zda je schopen vykonávat funkci. Není tam ani slovo o diagnóze, které by podrývalo jeho soukromí, ani žádná další přidaná věta, která by rozporovala vyznění již zveřejněného,“ uvedla Němcová.

Mynář i rodina o stavu Zemana mlčeli

O špatném zdravotním stavu Miloše Zemana se v médiích spekulovalo již v posledních týdnech. Hradní kancelář ani prezidentova rodina však nepřipouštěly, že by Zeman nebyl schopen vykonávat funkci hlavy státu. S podrobnějšími informacemi o zdravotním stavu prezidenta přišel až v pondělí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), když citoval dopis od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN).

Hradní kancléř Vratislav Mynář stejnou zprávu od ÚVN obdržel už 13. října. Přesto za prezidentem o den později přivedl předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Během setkání došlo k podpisu rozhodnutí o svolání jednání dolní komory Parlamentu.

Němcová nerozumí postupu Mynáře ani Zemanovy rodiny. Prezidentova žena Ivana totiž vystoupila krátce na tiskové konferenci ve čtvrtek. Místo konzultace Zemanovy neschopnosti vykonávat pracovní povinnosti však jen vyzvala média a veřejnost, aby daly prezidentovi čas na odpočinek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama