reklama

Komentátoři: Babiš je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co volíš. Do vlády s SPD by šel

„Andrej Babiš (ANO) je jako bonboniéra,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Info.cz Martin Schmarcz. Podle něj se způsob vládnutí současného premiéra může změnit podle toho, kdo s ním po volbách do Poslanecké sněmovny půjde do koalice. S komentátorkou CNN Prima NEWS Barborou Zpěváčkovou se shodli, že ANO by do vlády po určitých ústupcích s SPD šlo.

reklama

„Chtěl bych upozornit na jednu absurditu, což je naprostý bizár. U hnutí ANO nejen, že nevíte, v jaké bude vládě, to by se dalo ještě nějakým způsobem pochopit, ale ani nevíte, jak bude vládnout,“ upozornil ve vysílání CNN Prima NEWS Martin Schmarcz a vyjmenoval možné způsoby vládnutí ANO po volbách.

Jedna z teoretických možností je, že bude pokračovat vláda s ČSSD. „Tak bude ANO pokračovat v politice sociálně demokratické a levicové jako dosud, což by asi přivítali voliči, kteří této politice uvěřili, a proto ANO dávají své hlasy,“ podotkl.

Další z možností je vláda s SPD. Pak to podle komentátora nebude politika socialistická, ale národně socialistická. „Nebo může urvat do vlády ODS, a pak bude dělat pravicovou politiku,“ vypočítal Schmarz.

„To máte velký rozptyl zprava doleva, ještě trošku extremismu k tomu, čili jak by řekl Forest Gump: Babiš je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co volíš,“ dodal.

ANO klidně půjde s SPD

To, že by se ANO po volbách dohodlo na vládnutí s SPD, je podle komentátorů možné. „Pokud Babišovi půjde o to, zda být ve vládě, tak klidně půjde s SPD. Je otázkou, na čem se dohodnou, protože Tomio Okamura tvrdí, že pro něj bude podmínkou, aby vláda přijala zákon o obecném referendu a aby jeho součástí bylo referendum o vystoupení z Evropské unie,“ upozornila komentátorka CNN Prima NEWS Barbora Zpěváčková s tím, že právě na tomto bodu zkrachovala jednání před čtyřmi lety po sněmovních volbách, kdy hnutí ANO s SPD jednalo o případné spolupráci.

„Radim Fiala jako druhý muž SPD si velmi dobře rozumí s Jaroslavem Faltýnkem, předsedou poslanců hnutí ANO. Znají se z Prostějova a už před čtyřmi lety Faltýnek tlačil na koalici s SPD, byli téměř dohodnutí. Někteří poslanci ANO tehdy byli pro, někteří ne. Nakonec se hlasovalo na poslaneckém klubu a poslanci rozhodli, že s SPD do koalice nepůjdou a že se znovu obrátí na ČSSD,“ připomněla novinářka.

Vystoupení z EU? Babiš ustoupí

Když po volbách ale s hnutím ANO nebudou chtít jednat koalice Pirátů a STAN ani SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), je podle Zpěváčkové možné, že Babiš ustoupí. „Pokud by byl zákon o obecném referendu, a tedy vystoupení z EU, jediný bod, na kterém by stál zrod koalice ANO a SPD, tak myslím, že by Andrej Babiš ustoupil,“ upozornila komentátorka.

Schmarcz ale zdůraznil, že šéf SDP stále opakuje, že kdyby šel do vlády, nemohl by v ní být Andrej Babiš. „A dokud bude Česká republika v Evropské unii, tak Babiš ve vládě být nemůže kvůli svému střetu zájmů. Jediný způsob, jak by mohl znovu usednout do vlády, je, kdybychom vystoupili z EU. Čili ty věci se takhle hezky střetávají,“ uvedl.

Byl by Okamura ministrem?

A jaké resorty by SPD ovládlo? Tomio Okamura podle Zpěváčkové už dříve řekl, že by pro své hnutí chtěl ministerstvo vnitra. „Protože hlavním bodem programu SPD je obrana České republiky. Ještě zmiňoval ministerstvo školství, ale sám Okamura k tomuto resortu tak blízko nemá,“ podotkla s tím, že je možné, že šéf SPD sám nebude chtít být ministrem. Mohl by uvažovat třeba o postu předsedy Sněmovny, který je pro něj lukrativní.

Podle Smarcze je jediný z SPD, kdo má skutečnou kompetenci být ministrem, Radim Fiala. „Tomio Okamura má kompetenci politickou, odbornou ne. Pokud by byli ve vládě, tak by tam seděl ten, na koho by Okamura ukázal stejně, jako je to v hnutí ANO,“ myslí si komentátor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama