reklama

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii

S blížícím se termínem voleb politici evidentně začínají ztrácet nervy. Výrazně se to projevilo v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Došlo nejen na názorové střety, ale i na okřikování, výzvy ke slušnému chování a na tvrdá obvinění. Přečtěte si přehledně, co prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či šéf SPD Tomio Okamura.

reklama

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí, ČSSD

„Mám největší strach z toho, že do vlády přijde ODS. Že se tady začne škrtat, začne se privatizovat a začne se snižovat životní úroveň všech obyvatel,“ prohlásila již v úvodu nedělního pořadu Partie Terezie Tománkové.

Jednička na kandidátce soc. dem. v Praze v útocích na občanské demokraty pokračovala: „Když přijde do vlády ODS, tak se začnou rušit nemocnice v malých městech.“

Místopředsedkyně ČSSD je přesvědčena, že se hnutí ANO chystá na společnou vládu s ODS: „Spousta představitelů hnutí ANO a ODS říká, že to nevylučuje. A pan Babiš na ně v předvolební kampani neútočí. To jsou jasné signály.“

„Trojkoalice je podvod. Ani nechystáte společný poslanecký klub,“ vmetla předsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové, která je jednou z tváří koalice Spolu. Tu kromě TOP 09 a ODS tvoří ještě KDU-ČSL.

Na výtku, že ačkoliv její ČSSD často hovoří například o pomoci sociálně slabším, praxe vypadá jinak, Maláčová odpověděla: „Politika je jako zahradničení, nikdy to nekončí.“

Za špatné výsledky ČSSD v předvolebních průzkumech, kde se potácí kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny, může podle Maláčové vládní zodpovědnost její strany. „Každý se z toho snažil vytřískat co nejvíce. Sociální demokracie ne.“

A Maláčová se pustila i do svého vládního šéfa: „Za to, že poslancům vzrostou platy o šest tisíc, může Andrej Babiš a je to nehoráznost.“

Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09

Pekarová Adamová Maláčové vyčetla, že její ČSSD prý chce i po osmi letech společného působení nadále vládnout s hnutím ANO. Kritizovala pak její neustálé výtky směrem k ODS. „Přijde mi to jako nějaká panická obsese paní ministryně z ODS. Vy tady strašíte lidi. Strašení si nechte do pohádek strašidlům.“

A co povolební dohoda současné pravicové opozice s Babišovým hnutím? „Žádné námluvy s ANO neděláme. Naopak chceme ANO porazit a chceme změnu,“ reagovala Pekarová Adamová.

„Osm let s nimi vládnete a teď varujete. Vše, co pociťují lidé, se stalo za vaší vlády,“ pokračovala v kritice Maláčové šéfka TOP 09.

Pekarová Adamová si vjížděla do vlasů i s předsedou SPD Tomiem Okamurou. „Pro nás tato vláda působí bankrot země, máme obrovské problémy strukturálního charakteru. Nelze to tvořit s těmi, kdo to způsobil. Půjdeme do koalice se STAN a Piráty. Nenechte se těmito dvěma žvanily ovlivnit,“ uvedla mimo jiné předsedkyně TOP 09. Oněmi žvanily myslela své dva spoludiskutující – Maláčovou a Okamuru.

Okamurovi vyčetla, že jeho hnutí nese zodpovědnost za prvního českého teroristu – důchodce Jaromíra Baldu, který způsobil vykolejení vlaku a zranění několika lidí na Mladoboleslavsku. Balda byl velkým sympatizantem právě SPD. „Nechci, aby byl pan Okamura ministrem vnitra. SPD má jako jediná strana na svědomí, že vygenerovala jediného teroristu za 30 let,“ začala vyhrocenou pasáž Partie Pekarová Adamová. Okamura reagoval, že Balda nebyl člen jeho strany.

„My si tykáme? Odkdy si tykáme?“ zeptala se emotivně Okamury. Ten jí v hádce totiž okřikl slovy: „Teď mi neskákej do řeči.“ Následně celou situaci mírnil, že si netykají a že na ni nechce útočit.

Politici se také vzájemně školili ve slušném chování. „Můžu vás poprosit? Mě vychovali, že se neskáče do řeči,“ řekla předsedkyně TOP 09 směrem k Maláčové. Následně ještě pokračovala: „Neskákejte mi do řeči, jestli jste se to ve čtyřiceti letech nenaučila.“

„Můžete mlčet?“ zeptala se nakonec velmi ostře Pekarová Maláčové.

Tomio Okamura, předseda SPD

„Na premiéra by se měl nominovat někdo jiný než Andrej Babiš,“ nastínil podmínky vstupu své strany do budoucí vlády Okamura. Po letech v opozici přitom podle svých slov o účast v kabinetu stojí.

Okamura, stejně jako Maláčová, mluvil o údajných námluvách ANO a ODS. „Probíhají oťukávací schůzky mezi ANO a ODS, nemohu říci jména. ODS má zájem o ministerstvo dopravy, protože tam je pochopitelně nejvíce kšeftů.“

Šéf SPD zmínil ještě jednu podmínku vstupu do vlády: „V koaliční smlouvě musí být zákon o referendu k odchodu z Evropské unie.“

Na přetřes přišla i slova předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky. Ten nejprve pro Deník N jako podmínku vládní účasti lidovců zmínil záruky, že žádná z koaličních stran nepodpoří zákon o manželství homosexuálů. Po následné vlně kritiky od ODS a TOP 09 své výroky vzal zpět. „Jsem rád, že lidovci se odhalili. SPD se tím pádem stalo jedinou konzervativní stranou v Poslanecké sněmovně. Nemáme nic proti registrovanému partnerství, ale manželství je jen mezi mužem a ženou,“ uvedl Okamura.

Skákání do řeči pokračovalo. Tentokrát Maláčová několikrát přerušila právě Okamuru. „Ježíš, ona mě nenechá domluvit. Žádnou mluvčí fakt nepotřebujeme a vám bychom za to nedali ani halíř,“ uvedl šéf SPD s tím, že současná ministryně už si nejspíš hledá práci jako tisková mluvčí, protože se snaží hovořit za jiné.

Maláčovou popichoval i jinak: „Máte ve vládě tak slabou pozici, že už vás tam nikdo neposlouchá.“

Miroslav Ševčík, ekonom a kandidát Trikolory

Do Maláčové se strefovali rovněž další hosté nedělní Partie Terezie Tománkové. Jedním z nich byl i ekonom a kandidát Trikolory do říjnových voleb Miroslav Ševčík. „Paní Venezuela Maláčová by rozdávala vždycky z cizího, protože z cizího krev neteče.“

Ševčík dokonce vymyslel jazykový novotvar: „Díky maláčovismu jsou plošné sociální dávky a to by se nemělo dělat.“

Samotný pojem „maláčovismus“ podle něj není nový a již je slyšet na různých setkáních. „To už se na ekonomických seminářích běžně používá,“ pokračoval kandidát uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci.

Ekonom je tvrdým kritikem vládních opatření proti koronaviru. „Všechny programy, které jsou spojeny s covidem, se musí zastavit. Myslím, že do čtyř let by mohl zmizet strukturální deficit.“

„Už ani korunu ze státního rozpočtu nazmar a euru trvale nazdar,“ dodal Ševčík.

Lukáš Wagenknecht, senátor za Piráty

„Opatření, která tu byla, byla likvidační, a pak se nemůžeme divit, že třeba hospodští navýšili ceny,“ komentoval Wagenknecht politiku vlády v době covidu. Kabinet podle něj takto „zlikvidoval přes 150 tisíc podnikatelů“.

Hned několikrát se dostal do střetu s Ševčíkem. „Vy byste nás jako Babiš táhl do Moskvy,“ řekl mimo jiné pirátský senátor svému oponentovi.

„Víte, pane kolego, co se stane, když budeme mimo Evropskou unii, což byste vy nejradši udělal? Budeme pod vlivem Ruska,“ řekl také Ševčíkovi. Toho jej na oplátku označil za „kovaného komunistu“.

„Vaše rusofilní řeči a řeči pana Babiše, který má propojené firmy, jsou úplně extrémní,“ pokračoval v útocích na Ševčíka pirátský senátor.

Jaroslav Bžoch, poslanec hnutí ANO

„Pan Wagenknecht tady mluví o tom, jako bychom tady za tři roky neměli co k jídlu, když hovoří o extrémním zadlužování,“ reagoval poslanec hnutí ANO Bžoch, který v říjnových volbách kandiduje ze 3. místa v Ústeckém kraji.

„Pan Wagenknecht nemá jiný program než Antibabiš,“ zdůraznil rovněž.

I ve druhé části Partie došlo na skákání do řeči. „Nechte mě mluvit. Já vám také neskákal do řeči, když jste říkal hovadiny,“ vmetl Bžoch Wagenknechtovi.

Tagy:
politika Jana Maláčová TOP 09 ČSSD KSČM Tomio Okamura Piráti hnutí ANO volby hádka Markéta Pekarová Adamová Partie Terezie Tománkové SPD Trikolóra Miloslava Vostrá Lukáš Wagenknecht volby 2021 SPOLU Miroslav Ševčík Jaroslav Bžoch

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti

Změňme běh dějin a vydejme se znovu dobýt Francii. Tak zní výzva dnes už oficiálního prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, kterou vyslal směrem k Francouzům na svém prvním volebním shromáždění. Na pařížském předměstí se v obří výstavní hale sešlo na 15 000 Zemmourových příznivců. Bouřlivý mítink se nakonec neobešel bez výtržností a násilností, když se jeho fanoušci střetli s aktivisty, kteří přišli proti pravicovému politikovi protestovat.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama

Domácí zpravodajství

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

reklama