reklama

Ženy se bojí, aby se Šlachta nenastydl. Autenticita se přeceňuje, říká expert na marketing

V Česku se za necelé tři týdny odehrají volby a předvolební kampaně politických stran a hnutí jsou v plném proudu. Mnoho politiků se snaží s voliči komunikovat přes sociální sítě. Kdo v nich vyniká? A kdo naopak pohořel? Na tyto a další otázky v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS odpovídal marketingový expert Jan Zápotocký.

reklama

Komunikace přes sociální sítě je podle Zápotockého důležitá, ale není klíčová. Bude záležet na tom, jaká témata se před volbami ještě začnou řešit. „Záleží, jak politické strany k sociálním sítím přistupují, jaké mají marketingové týmy. Hnutí ANO má dlouhodobé týmy. U některých je tzv. kancelářský marketing, kdy se před volbami agentury střídají a chybí tam určitá koncepčnost,“ vysvětlil expert.

Sociální sítě umožňují politikům rychle reagovat na určité události. „Jste schopni předávat emoce výrazně lépe, než pomocí billboardu. Na druhou stranu sociální sítě nejsou věcí, která by vám sama o sobě vyhrála volby. Například kontaktní kampaň je velmi důležitá, což se potvrzuje u Roberta Šlachty, který v kombinaci se sociálními sítěmi možná získá 5 procent,“ upozornil Zápotocký.

Sociální sítě v rukou expertů

„Například plzeňský primátor Martin Baxa si sociální sítě dělá sám. Určitě je konzultuje. Ale pak, když přijde horká fáze kampaně a politici na to nemají čas. V drtivé většině případů to za ně dělají marketingové týmy. Občas to lze poznat i na kvalitě příspěvků. Není ideální, když politik má potřebu na sítě něco dát. Třeba špatné fotky, textaci, nerozumí reklamě. Vždy je lepší, když to někdo strategicky řídí zezadu,“ dodal.

Podle Zápotockého se autenticita na sociálních sítích přeceňuje. „Nevím, jestli ještě někdo věří, že si Andrej Babiš dělá svůj Facebook sám. I tak to ale působí autenticky. To samé u Roberta Šlachty. Volič z toho má pocit, že svět je fajn, všichni se usmívají, ale to, že všechno je řízeno zezadu, je ve výsledku trošku jedno,“ tvrdí expert.

Starost žen o Šlachtu

Na Facebooku je především starší generace. Dnes se na sociální síti běžně vyskytuje populace kategorie 60+. „Ukazuje se to jak u Andreje Babiše, tak u Roberta Šlachty. Z našich pozorování plyne, že dost velká skupina lidí jsou starší ženy, které mají o Roberta Šlachtu starost, aby se nenastydl, mají pečovatelský syndrom. Zvlášť tím, že dlouhodobě nemá partnerku a mluví o tom, tak má pověst samotného kovboje, který přitahuje i tento typ žen,“ uvedl Zápotocký na příkladu.

Dobře mají sociální sítě zvládnuté i Piráti. Dříve se k nim řadil i Dominik Feri. Kdo to ale dělá špatně? „U Lubomíra Volného je právě vidět autenticita a nenechá si poradit nikým, takže mu pak Facebook zruší účet. Trochu je kancelářský marketing cítit z koalice Spolu i Pirátů se STAN, není to tak přirozené. Nejsou tam tolik fotky z mítinků. Nejsou to úplně hesla, která by na sociálních sítích prodávala,“ uvedl k závěru expert.

Tagy:
sociální sítě Andrej Babiš STAN Nový den Piráti experti Robert Šlachta předvolební kampaň volby 2021 SPOLU Jan Zápotocký

Hlavní zprávy

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude
Nový den

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude

Od zpřísnění opatření se očekává jediné – tlumit šíření koronaviru. Pokud nastávající restrikce nezaberou, budou nás ale čekat další změny, uvedl v pořadu Nový den ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Omezené by mohly být například hromadné akce. Lockdown ale podle něj nehrozí, a to právě díky očkovaným. Těch je v Česku přes šest milionů. Nebylo by to spravedlivé, míní Vojtěch.

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?

Jsem připraven hlasovat pro dočasné odebrání pravomocí prezidenta, v dané situaci není jiné řešení. To říká předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan. Kdy by se tak mělo stát? Jak pokračují povolební vyjednávání a neobává se roztříštění koalice, na kterou před volbami vsadil? A jak zkrotit další koronavirovou vlnu, která se na Česko žene? Sledujte pořad K věci na CNN Prima NEWS od 12:30.

Lidé jsou v krizi a energošmejdi mají žně. Nového dodavatele hledejte s rozvahou

Téma: Rádce

Pečlivě číst nabídky a smlouvy dodavatelů energie a nenaletět takzvaným energetickým šmejdům. To jsou dvě zásadní rady pro spotřebitele, kterých se týká dobrovolná či aktuálním děním vynucená změna dodavatelů energií. Těmito tipy nabádá k opatrnosti třeba ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. „Řada lidí je v krizové situaci a energetičtí šmejdi budou mít žně,“ varoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Bohdalová dostane od Zemana Řád bílého lva. Kdo další je na seznamu vyznamenaných?

Letošní slavnostní předávání státních vyznamenání se zřejmě konat nebude. Už teď je však jasné, kdo by ocenění z rukou Miloše Zemana měl získat. Ostatně i proto, že ceremoniál byl z minulého roku odložen na letošek, a to kvůli covidové situaci. Kromě již jmenovaných by měla už druhé vyznamenání dostat i herečka Jiřina Bohdalová, informaci publikoval deník MF Dnes.

reklama

Domácí zpravodajství

Univerzitu Karlovu poprvé povede žena. Zimu ve funkci rektora vystřídá Králíčková

Novou rektorkou Univerzity Karlovy byla zvolena dosavadní prorektorka Milena Králíčková. Od akademického senátu získala 55 hlasů od jeho 69 přítomných členů. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, se stane první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v ČR. Funkce by se měla ujmout v únoru 2022 a školu by měla vést do roku 2026. Nová rektorka ve vedení univerzity vystřídá Tomáše Zimu.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama