reklama

Komentátoři: Babiš si hlasování o důvěře užívá, ANO předělává pro prezidentské volby

Bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO) si středeční hlasování o důvěře novému kabinetu Petra Fialy (ODS) vyloženě užívá. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl komentátor Lidových novin Petr Kamberský. Podle dalšího komentátora Daniela Kaisera z Týdeníku Echo je zjevné, že se hnutí ANO začíná měnit na Babišovu volební organizaci před prezidentskými volbami.

reklama

„Andrej Babiš vypadá, že si dnešní den vyloženě užívá, a skoro bych řekl, že se snaží zastínit velký den nové vlády,“ řekl k Babišově projevu při hlasování o důvěře Kamberský. Podle jeho mínění sledujeme v Babišově podání „one man show“, ale také de facto zahájení prezidentské kampaně. „To vystoupení Andreje Babiše je skutečně velkolepé,“ poznamenal komentátor Lidových novin.

S tím souhlasil i Daniel Kaiser. Samotné hnutí ANO, které Babiš založil a od samého počátku mu šéfuje, podle něj přestává vypadat jako „hnutí jednoho muže“ či „servisní organizace Babišovy vlády“, protože řada jeho poslanců se po přechodu do opozice začala poprvé výrazně projevovat.

„Stejně si ale myslím, že se ANO pomalu přeměňuje na volební organizaci Andreje Babiše před prezidentskými volbami, ve které setrvá pro tento rok,“ dodal Kaiser. Prezidentské klání se má odehrát zkraje roku 2023, přičemž Babiš je aktuálně průzkumy považován za jednoho z největších favoritů.

Kamberský mimo jiné také uvedl, že středeční hlasování nebude záležitostí na pár hodin. „Politici soutěží o pozornost a toto hlasování je příležitost, jak se předvést,“ zmínil.

Mlejnek: Největší slabina vlády je pět koaličních stran

Politolog Josef Mlejnek má za to, že pětice stran v jedné koaliční vládě znamená zadělávání si na problémy v budoucnu. „Jde o strany, které mají na různé problémy odlišné názory,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Kabinet podle jeho mínění ovšem nemá žádnou alternativu. „Aby vznikla nová vláda, tak by se část koalice musela dohodnout s ANO,“ řekl Mlejnek. Hypoteticky by se podle něj část koalice mohla dohodnout i s SPD, ale ani jednu z těchto možností nepovažuje za příliš reálnou. Nová opozice, kam náleží právě ANO a SPD, podle něj půjde kabinetu Petra Fialy velmi tvrdě po krku. Je to dáno i tím, že ANO má velmi silný klub, jeho členy je 72 poslanců.

Mlejnek i komentátor Mladé fronty Dnes Miroslav Korecký hodnotili projev nového premiéra Petra Fialy jako přesvědčivý a státnický, zatímco ten Babišův jako chaotický. Oba však upozornili, že se v něm spíše obracel na své vlastní voliče.

Nová vláda si však už před získáním důvěry podle Koreckého zadělala hned na několik problémů. Jde například o minimálně půlroční americkou stáž šéfa poslaneckého klubu STAN Jana Farského (rezignuje na post šéfa klubu, ale poslanecký mandát nesloží, pozn. red.) či specifickou komunikaci ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. „Vláda se střílí do svého kotníku a Babiš by byl hlupák, kdyby toho nevyužil jako klacek,“ poznamenal Korecký ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama