reklama

Válka bych hned vyhodil. Potřebuje tlumočníka z hantecu do češtiny, posmívá se Babiš

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by potřeboval tlumočníka z brněnského hantecu do češtiny, prohlásil ve Sněmovně během svého téměř dvouhodinového projevu bývalý premiér Andrej Babiš. Zároveň politoval premiéra Fialu a řekl, že Válka by hned vyhodil. Přitom právě Babiš je často kritizován za své patvary slov kombinující slovenštinu a češtinu. A byla to jeho vláda, která vystřídala během jednoho roku čtyři ministry zdravotnictví a měla zásadní problém s tím, aby jim bylo dostatečně rozumět.

reklama

„Víte, jak pan ministr Válek vysvětluje, že mu lidé nerozumí? ‚To může být tím, že jsem z Brna a používám hantec.‘ Takže by možná bylo dobré, aby měl místo tlumočníka do znakové řeči i tlumočníka do češtiny,“ posmíval se Babiš Válkovi v projevu, ve kterém kritizoval vládu Petra Fialy.

A přidal osobní radu, jak by postupoval on. „Na jednu stranu s panem premiérem Fialou soucítím, protože je na něm vidět, jak těžko skrývá své utrpení, když stojí na tiskovce vedle ministra Válka. Kdybych měl takového ministra já, tak ho vyrazím rovnou po tiskovce. Pan premiér trpí, protože pan ministr něco vysvětluje a nikdo mu nerozumí,“ nešetřil kritikou Babiš.

A to po volbách Válka dokonce lákal, aby se stal ministrem v jeho vládě.

Pro opozici je ale podle něj takový premiér potěšením. „Chtěl bych panu premiérovi říct, ať tam pana ministra nechá. Ten odvede naši práci sám od sebe,“ prohlásil dále bývalý premiér.

Babiš asi zapomněl na své ministry

Babiš zřejmě sám zapomněl na dobu, kdy jeho vláda řešila pandemii koronaviru. Občané byli svědky zmatečných tiskových konferencí, na které museli často čekat až do noci. Mnohdy se dozvídali o opatřeních, která už byla zavedena od předchozího dne, a podnikatelé tak z minutu na minutu zjistili, že už mají vlastně zavřeno.

V paměti veřejnosti jistě zůstávají i tiskové konference bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, kterého Babiš svými výpady ztrapňoval. V září 2020 pak došlo k prvnímu střídání ministrů a Vojtěcha vystřídal Roman Prymula. V křesle se ale moc neohřál a další na řadě byli Jan Blatný a po něm Petr Arenberger. Střídání ministrů pak bylo završeno tím, že se loni v květnu vrátil na své místo opět Vojtěch.

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Na protestu proti opatřením u Berlína zemřel známý hudebník. Demonstranti viní policii

Na demonstraci proti karanténním opatřením v braniborském Wandlitzu nedaleko Berlína zemřel jeden z účastníků. Podle dostupných informací mělo jít o známého hudebníka. Incident se stal v pondělí, do médií se ale dostal až nyní. Část demonstrantů připsala odpovědnost za úmrtí policii, ta to ale odmítá a uvádí, že muž zkolaboval. Příčinu úmrtí určí nařízená pitva.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama