reklama

Komentátorka: Kolář je „Zemanobijec“, to musíme vnímat. Babiš chce hlasy naštvaných lidí

Andrej Babiš (ANO) začal ihned po sněmovních volbách svou prezidentskou kampaň, myslí si analytička Echo24 Lenka Zlámalová. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS uvedla, že bude dosluhující premiér spoléhat na hlasy naštvaných příznivců nově vznikající vlády. Zlámalová se také ohradila proti slovům poslance TOP 09 Ondřeje Koláře, který naznačil, že rozhovor hlavy státu Miloše Zemana nesvědčí o jeho zdravotní způsobilosti k práci.

reklama

V pondělí začala ustavující chůze nové Poslanecké sněmovny. Vládnout by měla koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) společně s Piráty a Starosty. Lídři všech stran rovněž v pondělí podepsali koaliční smlouvu. Ve Sněmovně mají většinu 108 poslanců.

„Vláda začíná v nejtěžších podmínkách možná i od roku 1993. Babiš bude chtít ve své prezidentské kampani hlasy naštvaných lidí,“ zhodnotila Zlámalová. Dodala, že současná vláda musí řešit hlavně zdravotnickou krizi nebo extrémní nárůst inflace a s tím spojené zdražování nejen energií.

„Je přesvědčen, že díky kombinaci krizí se promění jeho šance stát se příštím prezidentem republiky,“ řekla analytička o Babišovi. Dosluhující premiér prý ví, že zatím by ve volbách, které jsou v plánu v roce 2023, neměl šanci. Sázkové kanceláře ho ale stále pasují na největšího favorita.

O tom, zda prezidentské volby budou v řádném termínu, rozhodne mimo jiné i zdravotní stav Miloše Zemana. Ten v pátek poskytl Frekvenci 1 první rozhovor od své hospitalizace 10. října. Většina politiků se shodla, že aktivace ústavního článku 66, podle kterého ho mohou zákonodárci zbavit některých jeho pravomocí, není na rozdíl od situace před několika týdny na stole.

Zlámalová ostře kritizuje Koláře

Jedním z oponentů tohoto názoru je ale poslanec z TOP 09 a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Kdybych byl na delší dobu vyřazen z práce, zastoupí mě místostarosta. Ne proto, že by chtěl dělat puč, ale aby vše fungovalo, jak má. Není možné čekat, až se maestro uzdraví a nechá se všechno jen tak plynout. Všichni totiž rozumí tomu, že svět se netočí jen kolem starosty,“ napsal na svůj Facebook.

Situaci podle něj nemění ani poskytnutí zhruba desetiminutového rozhovoru. „Že prezident zvládne zatelefonovat do rádia, je milé, ale neznamená to vůbec nic. Dokud bude v nemocnici, nemůže naplno vykonávat své povinnosti. Potřebuje omluvenku a někdo ho musí zastoupit, než se z té nemocnice do práce zase vrátí,“ uvedl poslanec.

Zlámalová je ráda, že debata o odebrání pravomocí je podle ní u konce. „Přineslo by to do politiky mnoho zlé krve,“ varovala ve vysílání CNN Prima NEWS. S přístupem starosty se tak rozhodně neztotožňuje.

„Pan Kolář je známý ‚Zemanobijec‘, to bychom měli vnímat. Každý si máme dát mentální cvičení, když o něčem podobném mluvíme. Paragraf 66 je extrémní záležitost. Pan Kolář by taky nebyl rád, kdyby mu někdo odebíral poslanecké pravomoci, kdyby byl čtyři týdny v nemocnici. Tyto emoce by se měly mírnit a z mého pohledu je dobře, že pan Kolář není ve vládě,“ zdůraznila analytička.

O Kolářovi se spekulovalo jako o možném ministru zahraničí, tento post by měl nakonec získat Pirát Jan Lipavský. Kolář například v roce 2019 jako starosta Prahy 6 inicioval stržení pražského památníku maršála Sovětského svazu Ivana Koněva, který je mezi Čechy kontroverzní postavou.

Kromě zásluh za osvobození velké části Čech od nacistické okupace má totiž i podíl na krvavém potlačení maďarského povstání v roce 1956 i na zpravodajském průzkumu pro invazi Varšavského paktu do Československa v roce 1968. Kvůli výše popsanému činu se spekulovalo, že by s Kolářem mohl mít problémy prezident Miloš Zeman, který se netají otevřenějším vztahem k Rusku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Přeočkování proti covidu bude zřejmě nutné každý rok, připouští výrobci vakcíny

Je stále pravděpodobnější, že se lidé budou muset proti onemocnění COVID-19 přeoočkovávat každý rok. Shodli se na tom šéfové společností Pfizer a BioNTech. Ti u výroby vakcíny s déletrvajícím účinkem poukazují na podobný problém, se kterým se medicína setkává v případě chřipky. Mutování viru je totiž rychlejší než výroba vakcinační látky.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

reklama