Koncernu VW se rozplývá sen o elektromobilu za půl milionu. Želízko v ohni má i Škoda

Koncernové značky Volkswagenu chystají tři elektromobily s cenou „již od“ půl milionu korun. Oproti původním plánům však bude cenová hladina o něco vyšší. Do výroby se počítá s Volkswagenem, Škodou a Cuprou. Seat trochu překvapivě ostrouhal.

V září loňského roku generální ředitel značky Volkswagen Ralf Brandstätter oznámil, že automobilka očekává rozšíření modulární elektrické platformy MEB tak, aby zahrnovala i malá auta a aby výsledné úspory nákladů byly „klíčem pro vstup do cenového segmentu 20 000 eur“, tedy zhruba půl milionu korun. V praxi to znamená, že španělský závod Seat a Cupra v Martorellu poblíž Barcelony bude vyrábět malý elektromobil Cupra spolu s modelem značky VW, předběžně označeným jako ID2, a modelem Škody, který zatím nemá jméno. Jenže...

Cenu se udržet nepodaří

Jako první ukázala před pár dny svůj malý elektromobil UrbanRebel Cupra. Představený koncept je „velmi podobný“ konečné verzi, která bude uvedena na trh v roce 2025. S avizovanou počáteční půlmilionovou cenou to ale až tak jednoduché nebude. Problémem může být vysoká míra inflace v Evropě, která zdražuje téměř všechno, včetně aut. Analytici přitom tvrdí, že se drahoty pravděpodobně jen tak nezbavíme.

„Cena 20 000 eur je sice stále koncernovým cílem pro základní verzi malého EV, ovšem jen za předpokladu, že si inflace nezachová současné prudké tempo růstu,“ prohlásil Werner Tietz, šéf vývoje značky Cupra v rámci VW Group. „Inflace na úrovni 7 procent ročně by byla skutečným problémem,“ doplnil.

Jak to nakonec bude s prvním „lidovým“ elektromobilem koncernu VW, se zřejmě ukáže až za nějaký rok až dva. Jde však v každém případě o důležitý projekt, protože EU začíná tlačit na rušení dotačních schémat na koupi elektromobilu. Důvodem je, že obdobné podpory deformují trh, jenž začíná být elektrickými auty tak nasycen, že tuto formu zvýhodnění nepotřebuje. Bez dotací si ovšem málokdo bude moct dovolit dát za nové elektrické auto tři čtvrtě milionů a více.

Tagy:
Volkswagen elektromobilita elektromobily Volkswagen ID.2 Cupra UrbanRebel

Hlavní zprávy

ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku

Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“. Ukrajina hlásí, že Rusové začali bombardovat Hadí ostrov.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Ukrajinci věří Zelenskému a své armádě

22:28

USA poskytnou Ukrajině protiletadlové systémy či 150 tisíc dělostřeleckých nábojů

22:09

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři vědce, kterého podezírá z vlastizrady

21:54

Ukrajinci zaútočili na ruské sklady, zničili dron za miliony dolarů

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.

Ukrajinci předvedli drtivou sílu houfnic z USA. Ruská děla neměla šanci, ukazuje video

Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo, není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.

Domácí zpravodajství

Další jihoamerický kokain v Česku. Drogy za čtvrt miliardy našli na Ústecku

Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.

Lidí s covidem v nemocnicích přibývá, JIP se ale neplní. Ministerstvo doporučuje roušky

Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.